Helme: rahapesuskandaalid on Põhjamaade pankade käitumismuster

"On üsna selge, et halbu uudiseid tuleb veel ning pea liiva alla peitmine ja teemast mitte rääkimine ei ole mõeldav. Meie reaktsioon on: võitleme kompromissitult Eesti majandusruumi puhastamise eest rahapesust ning meie tegevusel on juba tulemusi," ütles rahandusminister Martin Helme.

Pilt: Scanpix

Helme: rahapesuskandaalid on Põhjamaade pankade käitumismuster (2)

Toimetaja: Sandra Lepik

"On üsna selge, et halbu uudiseid tuleb veel ning pea liiva alla peitmine ja teemast mitte rääkimine ei ole mõeldav. Meie reaktsioon on: võitleme kompromissitult Eesti majandusruumi puhastamise eest rahapesust ning meie tegevusel on juba tulemusi," ütles rahandusminister Martin Helme.

Helme rõhutas, et Põhjamaade pankade rahapesuskandaalid pole Balti riikide probleem, sest pankade juhtimine ja põhimõttelised otsused äristrateegia kohta langetati peakorterites, mitte koha peal, vahendas BNS. 

"Kannatajaks oleme aga meie," nentis Helme sotsiaalmeedias. Ta kirjutas, et rahapesuskandaalid on häirinud siinset normaalset panganduse toimimist, reaalselt kahjustanud Eesti majanduskeskkonda, meie mainet maailmas ning krediidi hinda ja kättesaadavust.

Samas märkis rahandusminister, et Eesti on huvitatud oma pangandusturu stabiilsusest ja riik teeb kõik endast oleneva, et suurt turuosa omavad Põhjamaade pangad jätkaks oma tegevust Eestis.

"On üsna selge, et halbu uudiseid tuleb veel ning pea liiva alla peitmine ja teemast mitte rääkimine ei ole mõeldav. Selleks tuleb valmis olla. Meie reaktsioon sellele on: võitleme kompromissitult Eesti majandusruumi puhastamise eest rahapesust ning meie tegevusel on juba tulemusi," ütles Helme. 

SEB teatas reedel, et Rootsi rahvusringhääling SVT laseb lähiajal eetrisse saate, kus räägitakse panga võimalikust rahapesust Baltimaades (loe täpsemalt siit). 

"Panga peakorter ja Rootsi meedia suhtuvad asja sarnaselt nagu varasemalt, et tegu on Baltikumi probleemiga. Ei ole, üha selgemaks saab, et tegu on siiski Põhjamaade pankade käitumismustriga teatud ajaperioodil, mis lasi tekkida olukorra, kus peamiselt Venemaa mitteresidentide osakaal pankade tegevustes muutus väga suureks ning selle suure mahu sees oli väga palju selliseid kliente ja selliseid ülekandeid, mis ei vastanud rahapesuriskide kontrolli standarditele," kommenteeris rahandusminister värsket uudist sotsiaalmeedias. 

Helme rõhutas seejuures, et rahapesuvastane võitlus on selle valitsuse ja tema kui rahandusministri üks kõige olulisemaid prioriteete. "Teeme selleks nii rahvusvahelist koostööd ning liigume edasi siseriiklike uurimistega, samuti oleme käivitanud protsessi seadusemuudatusteks, et karmistada karistusi ning tugevdada järelvalvet," lausus ta.

Samas märkis Helme, et reeglina räägitakse praegu rikkumistest, mis on toimunud minevikus ja hakanud nüüd välja tulema. Ta selgitas, et praegu on rahapesurisk Eesti panganduses oluliselt madalam kui veel mõned aastad tagasi. "Oleme selle saavutamiseks ka kõvasti pingutanud, tugevdanud tööjõuressursiga finantsinspektsiooni ja rahapesu andmebürood. Oleme kõvasti panustanud andmeanalüüsi võimekuse parandamisse," selgitas ta.

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...