Helme tunnistas Ratasele oma viga

Täna jõudsid Keskerakonna, Isamaa ja EKRE valitsuskoalitsiooni esindajad ühisele seisukohale, et rahandusminister Martin Helme (EKRE) oleks pidanud Euroala rahandusministrite kohtumisel enne hääletusel eriarvamusele jäämist konsulteerima peaminister Jüri Ratasega, vahendab BNS ajalehte Postimees. 

Pilt: Scanpix

Helme tunnistas Ratasele oma viga (5)

Toimetaja: Toomas Raag

Täna jõudsid Keskerakonna, Isamaa ja EKRE valitsuskoalitsiooni esindajad ühisele seisukohale, et rahandusminister Martin Helme (EKRE) oleks pidanud Euroala rahandusministrite kohtumisel enne hääletusel eriarvamusele jäämist konsulteerima peaminister Jüri Ratasega, vahendab BNS ajalehte Postimees. 

"Erandkorras 85-protsendilise häälteenamuse tingimusele reservatsiooni esitamise küsimuses oleks rahandusminister pidanud enne lõpliku otsuse tegemist eraldi peaministriga konsulteerima," vahendas peaminister Jüri Ratas koosolekul jõutud koalitsiooni ühist seisukohta. 

Koalitsiooni ühine seisukoht viitab sellele, et Helme tunnistas koalitsioonipartneritele oma volituste ületamist ehk seda, et oleks pidanud enne Eesti eriarvamusele järgmist Luksemburgis rahandusministrite tippkohtumisel konsulteerima peaminister Jüri Ratasega. 

"Täna hommikul toimus meil tõepoolest ESMi reformi ja Eesti seisukoha osas koalitsioonikaaslastega koosolek, kus osalesid kõigi valitsuserakondade esindajad," kinnitas peaminister. Enam kui tund aega kestnud kohtumisel osalesid peaminister Jüri Ratas (Keskerakond), Isamaa juht Helir-Valdor Seeder ning rahandusminister Martin Helme. 

Peaminister nentis, et ESM-i temaatika on olnud Eesti avalikkuse jaoks juba selle loomisest saati 2012. aastal alati kõrgendatud tähelepanu all. Seepärast pöördus õiguskantsler toona ka riigikohtu poole, et saada otsus ESMi aluslepingu põhiseaduslikkuse kohta.

"Vastavalt riigikohtu toonasele otsusele ohustaks ebastabiilne euroala tõsiselt ka Eesti majandust. Euroala tõsine kriis oleks Eesti inimeste ja maksumaksjate jaoks palju suurem oht kui Eesti ESM-i antud garantii realiseerumine," selgitas Ratas. 

Rahandusminister oleks pidanud peaministriga nõu pidama

"Erandkorras 85-protsendilise häälteenamuse tingimusele reservatsiooni esitamise küsimuses oleks rahandusminister pidanud enne lõpliku otsuse tegemist eraldi peaministriga konsulteerima," vahendas peaminister Jüri Ratas seisukohta, millele jõuti tänasel koalitsiooni koosolekul. 

"Rahandusminister Martin Helme ettevaatlikus antud küsimuses mõistetav," ütles peaminister Jüri Ratas. 
 
Ratas toonitas, et valitsuskabinet arutas ESM-i reformi temaatikat 6. juuni istungil pikalt ja seisukoht oli ESM-i reformi üldiselt toetada. Sellel valitsuskabineti istungil osalenud kultuuriminister Tõnis Lukas (Isamaa) viitas, et juba siis esitas Helme väga selgelt oma seisukohta, et Eesti ei toetaks konsensuse printsiibist toetamist. Lukase sõnul nägid Isamaa ja Keskerakond Eesti lõppseisukohana ühe riigi vetoõigusest loobumist. 

Möödunud nädala lõpus toimunud Euroopa rahandusministrite kohtumisel Luksemburgis seisis rahandusminister Martin Helme (EKRE) enda sõnul tuliselt Eesti vetoõiguse eest ESMi raha kasutamise hääletuse küsimuses, ent jäi lõpuks hääletusel üksinda eriarvamusele. Seepeale teatas peaminister Jüri Ratas juba reedel Euroopa Ülemkogu juhile Donald Tuskile, et eemaldab ESMi lepingu eelnõult Eesti reservatsiooni. Ratase sõnul polnud Helmel volitust taolise otsuse tegemiseks. 

Suvel püütakse jõuda ühisele seisukohale

On teada, et EKRE on nii ESMi kui ka selle reformi suhtes olnud kriitiline ning seisab vetoõiguse eest. Allikate kinnitusel loodetakse koalitsiooni ühisele seisukohale jõuda suve jooksul. Nimelt tuleb sügisel ESMi muutmise küsimus arutlusele riigikokku ning koalitsiooni tervise huvides on, et poliitikud leiaks selleks ajaks üksmeele. 

"Vastavalt aruteludele saan mina ülemkogu laua taga ESMi reformi kokkuleppeid toetada ning valitsuse edasised sammud selguvad sügiseks," sõnas ka peaminister Jüri Ratas. 

Rahandusminister Martin Helme kommentaari pole õnnestunud Postimehel saada. 

"Vastab tõele, et valitsuse positsioon ei andnud mulle voli ESM-i reformi blokeerida. Seda ma ka ei teinud. Valitsus toetab ESM-i reformi üldiselt. Küll aga on valitsus ja riigikogu Euroopa asjade komisjon (ELAK) juba mitmeid kordi varasemalt kinnitanud, et meie toetame otsustamisel ühehäälsuse põhimõtet. See volitus oli mul olemas ja selle põhimõtte kaitsel olin ma lõpuni," selgitas Helme 16. juunil. 

Helme kinnitas, et mingit soolot ei olnud ja lisas, et tõenäoliselt lihtsalt keegi ei uskunud, et tuleb kunagi minister, kes seisab Eesti huvide eest nii järeleandmatult.

5 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...