Hiina uusaasta paneb draakonid tantsima ja kujurid rahva silme all kutsusid looma

Tasuta Hiina uusaastapeol saab kuulata Hiina muusikute kontserti, elada kaasa võitluskunstidele ning nautida draakoni- ja lõvitantsu.

Pilt: Svetlana Aleksejeva
Festival

Hiina uusaasta paneb draakonid tantsima ja kujurid rahva silme all kutsusid looma

Kairi Ervald

Tasuta Hiina uusaastapeol saab kuulata Hiina muusikute kontserti, elada kaasa võitluskunstidele ning nautida draakoni- ja lõvitantsu.

Tallinn tähistab Hiina kalendri järgi uue aasta saabumist laupäeval, 17. veebruaril Vabaduse väljakul.

Kollase maakoera aasta saabumise puhul tulevad Eestisse Pekingi orkestri muusikud oma maa traditsiooniliste pillidega, tantsijad Pekingi kaasaegse tantsu trupist, võitluskunstide artistid, Hiina jääskulptorid ja kunstnikud, kes esitlevad ajaloolist puulõike- ja emailitehnika kunsti.

Kunstiteos valmib rahva silme all

Tallinna kultuuriameti peaspetsialisti Kristel Pedaku sõnul saab laval näha Hiina klassikalisi muusikainstrumente, löökriistu ja keelpille. "Hiina artistid esitavad ka eri tantse, nii kaasaegseid kui ka klassikaliselt vanu," lisas ta.

Lisaks kaugetele külalistele saab Vabaduse väljaku laval näha Eesti wushu harrastajaid spordiklubist Julged, draakoni- ja lõvitantsu, trummareid Silver Ulviku juhtimisel ja Müstika Tantsustuudio tuleetendust. Platsil pakutakse Hiina roogasid ja kaupu. "Kohale tuleb paar Hiina ja Aasia restorani, kes oma roogi pakuvad," mainis Pedak.

Teist aastat järjest valmivad pealtvaatajate silme all samaaegselt hiina kunstniku jääskulptuur ja Tauno Kangro modelleeritud teos. "Kuna see aasta on koera-aasta, siis teevad Hiina külalisskulptorid külastajatele vaatamiseks kolm väikest koera," ütles Pedak.

Skulptor Tauno Kangro ütles, et tema valmistab tänavu plastiliinist modelleeritud haski kuju. "Sean püsti väikese paviljoni ja teen nii, nagu skulptuure ikka tehakse," rääkis Kangro. "Eri materjalidest tehtud skulptuurid tekitavad kontrasti, nii et hakka ka pealtvaatajatel igav. Joonistan juba praegu palju haski koeratõugu läbi ja teen tööd, et skulptuur tuleks võimalikult tõepärane. Õues töötades peab ka rahvale tähelepanu pöörama – kõik tahaksid ju kuju näpuga katsuda ja kunstnikuga vestelda. Tegemist on nagu spordivõistlusega, kus kunstnik peab ennast kokku võtma ja selleks valmistuma. Mul endal on aga huvitav vaadata hiinlasest kolleegi tööd."

Pedaku sõnul on kindlasti tulemas ka mitmeid muid Hiinat tutvustavaid üritusi, nagu näiteks filmide näitamine Artise kinos. "Vabaduse väljakule on tulemas ka fotonäitus Hiinast, koostöös sealse turismibürooga," lisas ta.

Filmid ja fotonäitus

Tallinnal on Hiinas mitu sõpruslinna, sh Chengdu, kus tavaliselt toimuvad suured kultuurifestivalid. Sinna on kultuuriamet saatnud esinema ka Tallinna kollektiive. "Ühel aastal olid seal külas meie noorte bänd ja vokaal-ansambel. Üle-elamisel aastal käis aga Tallinna kammerorkester koos Eesti filharmoonia kammerkooriga," ütles Pedak. "Kui küsida hiinlastelt, mis neile Eestis kõige enam meeldib, siis nimetavad nad kindlasti vanalinna. Oleme alati proovinud neile ka Tallinna linnaekskursiooni teha, kahjuks on nad Eestis väga lühikest aega."

 

Koera-aasta saabub ilutulestikuga

• 17. veebruaril kell 12 on Vabaduse väljakul müügil Hiina söök ja kaubad ning skulptorid valmistavad koerakujusid.

• Kell 16 algab kontsert.

• Kell 18 on kavas ilutulestik koera-aasta saabumise puhul

• 12.-19. veebruarini on Vabaduse väljakul avatud Hiina fotonäitus.

• Üritus on tasuta.

Laadimine...Laadimine...