Hoidu mesikeelest: saripettur tühjendab naiste rahakotte

"See on väga alatu! Ma ei teagi, kuidas nüüd hakkama saame, minu jaoks oli see 150 eurot suur raha!" ütles üksikema Iivika S., kes tutvus internetis noormehega, kes võttis naiselt laenu ega maksnud seda tagasi.

Hoidu mesikeelest: saripettur tühjendab naiste rahakotte

Sirje Rattus, Greta Kaupmees, Kaidi Tahula

"See on väga alatu! Ma ei teagi, kuidas nüüd hakkama saame, minu jaoks oli see 150 eurot suur raha!" ütles üksikema Iivika S., kes tutvus internetis noormehega, kes võttis naiselt laenu ega maksnud seda tagasi.

"Ta ajastas väga täpselt. Uuris välja, kus ma töötan ja oli isegi teadlik, millal meil palgapäev on," rääkis Iivika. "Ilmselt oli tal raha saamisega kiire, sest ta juba pakkus mulle, et võtku ma sms-laenu, nagunii saan ju paari päeva pärast palka ja tema maksab nädala pärast raha tagasi. Ta lubas mulle ja lastele ka parema korteri hankida ning tulusama töö, sest ta pidi oma firmas just töökohti juurde looma."

Oleme kuulnud õuduslugusid, kuidas internetis ringi hiilivad perverdid lapsi väärkohtlevad ja ahistavad, kuid internetitutvusel petturi ohvriks võivad langeda ka täisealised suhteotsijad, kes lootuses endale tore partner leida, lähevad mõnikord usaldades liiga kaugele ja saavad valusasti petta.

Mesijuttu ja ilusaid lubadusi jäi uskuma ka Iivika, kes tutvumisportaalis leidis endast 18 aastat noorema mehe. Mees tahtis talle hirmsasti külla tulla. Nii lepitigi kohtumine Facebooki teel kokku ja noormees saabus õhtuhämaruses. "Ta oli vaikne ja tagasihoidlik, lastega vahetas ainult paar sõna," märkis Iivika.

Petab massiliselt

Mõne aja pärast sai Iivika Mario Õ. nimeliselt noormehelt juba meelitavaid sõnumeid ja pakkumise, et võiks veel kohtuda, ning et kui naine vanusevahest probleemi ei tee, siis võiks sobida ehk ka kooselu või tihedam suhtlus. Iivika ei osanud selle peale midagi kosta. Edasi arenes internetitutvus Iivika jaoks aga päris õnnetult. Naine usaldas noormeest ja tema lubadusi ning laenaski talle 150 eurot. Seda raha ta enam ei näinud.

"Ta teadis, et  mul on lapsed, keda on vaja ülal pidada. Nägi neid kõike kolme," oli üksikema petturi hoolimatusest üllatunud.

Naine postitas tutvumisportaali kuulutuse Mario kohta ja kohe tuli mitmeid vastukajasid inimestelt, kellele too on veel võlgu jäänud. Mario võttis näiteks võlgu ka tutvumisportaalis endale meessõpra otsinud mehelt, kes soovib jääda anonüümseks. Mees tunnistas, et tema sai suurte pingutustega oma raha tagasi.

Üks naisterahvas, kes nõudis oma raha tagasi, sai Mariolt vastuseks hoopis järgneva pakkumise: "Saad oma raha tagasi, kui seksid kolme mehega. Oled nõus?" Nii kirjutas Mario Facebooki vestluses ja leppis kohtumiseks kokku Olümpia hotelli.

"Ta on mitmetele võlgu jäänud, aga karistada teda ei saa," rääkis  naine. "Kui ainult kohtusse pöördudes, aga kes see jaksab kohtuteed ette võtta. Seadused ei kaitse ja politseist saadeti mind tagasi. Kui ainult ühisavaldus kellegagi koos teha, keda on ka petetud, aga kuskohast neid leida?"

Naise sõnul kahetseb ta, et ei teinud lepingut. Tal on küll olemas sõnumid ja kirjavahetus Facebookis, mida ta ka ajakirjanikule tutvustas, kuid sellest võib jääda väheks.

Raha tagasi nõudmine võib tuua karistuse

Ka politsei kinnitusel pole selline raha laenamine kelmus. "Kui inimene annab teisele inimesele vabatahtlikult raha, siis seda loetakse aitamiseks," ütles politseispetsialist Tiina Ratasepp. Ta tõdes kurbusega, et selliseid juhtumeid tuleb ette väga palju. "Meie poole pöördutakse tihti, et kaevata inimese peale, kes ei maksa raha tagasi. Aga peab hagi esitama. Seal on palju nüansse, kui pole lepingut, siis on väga raske."

Ratasepa sõnul on pettus see, kui tellid midagi või sulle lubatakse mingit toodet ja teenust, aga seda sa ei saa.

"See on kelmus ja selle peale saab politseisse avalduse anda. Müüakse ja üüritakse võõraid kortereid ja autosid. Kõike oleme näinud," selgitas Ratasepp. Ta  hoiatas ka laenuandjaid, et ei maksa oma raha liiga karmilt tagasi nõudma hakata, sest see võib pöörduda hoopis enda kahjuks. "See võib tuua väljapressimise süüdistuse," mainis ta.

Pettur viskas toru hargile

Ka Reinson & Partnerid Õigusbüroo OÜ omanik Greete Reinson ütles, et taolisi juhtumeid tuleb kahjuks sagedasti ette. Pettureid on igasuguseid, eriti ettevaatlik tasub olla internetitutvuste puhul.

"Meil oli juhus, kus isik vanglast sai panna tutvumisportaali kuulutuse ja hakkas sedakaudu naisterahvaga suhtlema," rääkis  Reinson. "Ta saatis meelaid kirju ja võitis usalduse. Kohtamisele saatis oma sõbra. Hiljem hakkas raha küsima ning naine kandiski talle üle 20 eurot."

Juristi sõnul pole tänapäeval kerjused vaid tänaval, neid leidub igal pool, enamasti ilusate juttude taga interneti jututubades ja Facebookis. "Ise peab olema hoolikas, ja kui tahta raha anda, siis arvestusega, et seda ei pruugi kunagi tagasi saada," ütles Reinson, kelle sõnul tuleks võimalusel alati sõlmida kirjalik leping. "Ka suulise lepingu puhul on võimalik raha tagasi nõuda, kuid see on väga keerukas ja vajab spetsialistide abi."

Juristi ja inimkaubanduse ohvrite kaitsja Maarika Pähklemäe sõnul kumab loost läbi ka see, et tegelikult püüti üks naine kaasata prostitutsiooni.

"Loodi esialgu usaldussuhe, seejärel seoti ohver võlasuhtega ning meelitati võõrastega seksima," nentis Pähklemäe ja lisas, et selliseid juhtumeid on väga palju. Kohtupraktikast saab soovitada üksnes seda, et liiga mesihea suhe on alati riskantne.

Kui toimetuse ajakirjanik helistas Mario Õ-le, tahtes küsida, miks ta petturlusega tegeleb, viskas mees toru hargile.

 

Ennet: Vanasti raiuti liigkasuvõtjal käsi maha

Riik laseb elusalt nahka nülgida teatud seltskonnal, kes pärast ootavad sotsiaalabi, nentis psühhiaater Jüri Ennet.

"See, millised on inimese väärtushinnangud, kuidas ta maailma näeb ja kuidas tegutseb, tulevad kodu, kooli ja ühiskonna mõjudest. Tänapäeval on ju arusaam, et mida rikkam, seda kõvem vend oled. Osa saab tubli tööga rikkaks, teised aga tahavad ratsa rikkaks saada petuskeeme kasutades. Kui elu võimaldab ja kui käsi on valgeks saadud ja raha jookseb, siis pidurimehhanismid kaovad.

On ka teine variant – isiksuse häired. Nemad on sellised, kes ei hooli teiste käekäigust ja neil ongi tähtis, et saaks tünga teha. Sellised on ka need sms-laenu andjad. On olemas tundetud indiviidid, kes näevad vaid oma taskut. Asja tuleb kainelt võtta, ja pettasaanule oskan lohutuseks vaid öelda, et küll see karma seadus kunagi tasumise tunni petturile kätte toob.

Alati on heausklikke, kelle arvelt keegi rikastub. Seadus ka võimaldab seda. Vanasti, kui kasum oli üle 10%, loeti seda liigkasu võtmiseks ja raiuti käsi maha. Kui palju aga sms-laenu andjad kasu teenivad? Ja riik laseb elusalt nahka nülgida teatud seltskonnal, kes pärast ootavad sotsiaalabi. Nii tekib ahelreaktsioon, mida saaks seadustega ära hoida."

 

Laadimine...Laadimine...