Ilves rändekriisist: isolatsionism on Euroopale nõrgestava mõjuga

President Toomas Hendrik Ilves ütles laupäeval Helsingi ülikoolis peetud loengus, et avatus teeb Euroopa tugevamaks, isolatsionism aga nõrgemaks.

Pilt: Scanpix

Ilves rändekriisist: isolatsionism on Euroopale nõrgestava mõjuga (6)

President Toomas Hendrik Ilves ütles laupäeval Helsingi ülikoolis peetud loengus, et avatus teeb Euroopa tugevamaks, isolatsionism aga nõrgemaks.

Ilves möönis, et avatus annab Euroopa Liidule (EL) rahvusvaheliselt nii poliitilist kui ka majanduslikku jõudu, liikmesriikide kapseldumine ja isolatsionism aga võtab seda vähemaks. Euroopa Liidu ühtsus pole Ilvese hinnangul kunagi varem olnud nii tugeva surve all kui praegu. Bertelsmanni Fondi ekspertide arvutused näitavad, et Schengeni viisaruumi kokkuvarisemise majanduslik hind võib järgmisel kümnel aastal olla kokku 1,4 triljonit eurot, ütles Ilves.

Kõneldes rändekriisist, mis kompab Euroopa Liidu tugevuse piire, meenutas Ilves, et Soomes küsis mullu asüüli 30 000 põgenikku ning osa neist tuli üle Venemaa piiri. Selline põgenike arv kätkeb endas väljakutseid ühiskonnale, millega Soome on hakkama saanud erakordse rahulikkuse ja efektiivsusega, tõdes Ilves ja lisas, et see ei saa olla lõpmatu. Ilves möönis, et kui Soome on võtnud Itaaliast 96 ja Kreekast 44 Euroopa Liidu siseselt ümberpaigutatavat põgenikku, siis Eesti alles arutab esimese ümberpaigutatava põgeniku vastuvõtmist.

Kõneldes niinimetatud kõvast julgeolekust, rõhutas Ilves, et kuigi Eesti ja Soome on seni teinud erinevaid valikuid oma julgeoleku kindlustamiseks, ühendab mõlemat riiki otsustavus ohtudele vastu seista. Seejuures on need ohud paljuski samad.

Ilves rääkis ka Eesti-Soome IT-alasest koostööst, nimetades seda majanduslikuks võimendiks, kus kahe lahenaabri partnerlus saaks olla hea eeskuju ja alus nii piirkondlikule kui ka laiemale IT-koostööle.

Ilves kohtus Helsingis ka oma Soome kolleegiga – president Sauli Niinistö ja tema abikaasa kutsusid Eesti presidendipaari tööhommikusöögile, kus arutati Läänemere piirkonna julgeolekupilti mõjutavaid tegureid ning IT-koostöö tulevikku. 

Väino Tanneri Fondi kutsel peetud loengu teemaks oli piirkondliku julgeoleku mõju Euroopa nüüdsele julgeolekukeskkonnale.

Väino Tanner oli Soome väljapaistev riigimees, välisminister 1939.-1940. aastani kestnud Talvesõja ajal ja soomlaste kaitsetahte üks olulisi kujundajaid.

6 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...