Ingrid Rüütli 80. juubeli auks tuleb seminar etnomusikoloogiast

Teadlasel Ingrid Rüütlil täitub teisipäeval 80 eluaastat, mille puhul toimub reedel Tartus Eesti Kirjandusmuuseumis seminar etnomusikoloogiast.

Pilt: Scanpix

Ingrid Rüütli 80. juubeli auks tuleb seminar etnomusikoloogiast

Teadlasel Ingrid Rüütlil täitub teisipäeval 80 eluaastat, mille puhul toimub reedel Tartus Eesti Kirjandusmuuseumis seminar etnomusikoloogiast.

"Traditsioon ei ole tuha säilitamine, vaid tule hoidmine," on Eesti üks kogenumaid ja viljakamaid rahvamuusikauurijaid Ingrid Rüütel öelnud aastal 2000 ilmunud raamatus "Pärimus pärijale". Praegu Eesti Rahvaluule Arhiivis vanemteadurina töötav Rüütel on suure osa oma elust pühendanud eesti ja soome-ugri rikkaliku rahvamuusika kogumisele, uurimisele ja avaldamisele.

Ingrid Rüütel on olnud 1978. aastal Keele ja Kirjanduse Instituudi juurde loodud ning hiljem Eesti Kirjandusmuuseumi juures tegutsenud etnomusikoloogia uurimisrühma asutaja ning pikaaegne juht. Juubilari eriliseks armastuseks on olnud Kihnu saare elujõuline rahvakultuur.

Ingrid Rüütli juubeliseminari esimeses pooles räägivad Leedu Kirjanduse ja Rahvaluule Instituudi etnomusikoloog Auste Nakiēnē leedu rahvalauludest 21. sajandi linnas ning Eesti Rahvaluule Arhiivi etnomusikoloog Janika Oras seto traditsioonilise pooltoon-poolteisttoon-laadi taaselustamisest. Teises osas kõneleb Eesti Folkloorinõukogu juhatuse esimees Kati Taal Ingrid Rüütli rollist Eesti folklooriliikumises ja Eesti Rahvaluule Arhiivi folklorist Ave Goršič Eesti Kirjandusmuuseumi kui teadusasutusega seotud mõtetest ja soovidest aastatel 1967 ja 2015.

Seminaril esitletakse Ingrid Rüütli koostatud plaadikomplekti "Muhu rahvamuusikat, laulumänge ja tantse". Sarja "Helisalvestusi Eesti Rahvaluule Arhiivist" üheksas heli- ja videokogumik sisaldab Ingrid Rüütli ja teiste Eesti Rahvaluule Arhiivi folkloristide poolt aastatel 1974 kuni 1994 kogutud rikkalikku muhulaste lauluvara.

Korraldajateks on Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiiv, Eesti Folkloorinõukogu ja Eesti Heliloojate Liit.

Laadimine...Laadimine...