JAAGUP KREEM: Nokastanud publik isegi ei adu, kes laval on

"Meil kiputakse pidutsedes unustama, et järgmine päev on ka veel päev," lausus tuntud laulja Jaagup Kreem. "Kui sa kella viieni hommikul jood, siis ega sul järgmist päeva väga ei ole."

Pilt: Scanpix

JAAGUP KREEM: Nokastanud publik isegi ei adu, kes laval on

Pealinn

"Meil kiputakse pidutsedes unustama, et järgmine päev on ka veel päev," lausus tuntud laulja Jaagup Kreem. "Kui sa kella viieni hommikul jood, siis ega sul järgmist päeva väga ei ole."

Linnavalitsus kiitis heaks järgmise aasta 1. juunist kehtima hakkavad alkoholimüügi piirangud meelelahutusasutustes. 2020. aasta suvest ei tohi müüa alkoholi baarides ja klubides argipäevadele eelnevatel öödel kella 2-6 ning laupäevale ja pühapäevale eelnevatel öödel kella 3-7. Piirangud ei kehti ööl vastu 1. jaanuari, 25. veebruari ja 24. juunit.

Terminaatori laulja Jaagup Kreem tervitab igati uut linnavalitsuse alkoholimüügi piirangut ja loodab, et sellest tulenevalt saavad klubides esinejad ka varem lavale. "Mul ei ole sellise piirangu vastu mitte kõige vähematki," lausus ta. "Kurtmist, et nüüd hakkab tekkima jälle taksoviin, kostus ka siis, kui bensiinijaamades keelati kella 22-st õhtul alkoholi müük. Olen seda süsteemi näinud hästi töötavat Los Angeleses, kus klubid ja meelelahutuskohad suletakse kella kahest öösel. Los Angeleses lõppes tööpäev kell viis, kella seitsme paiku läksid inimesed välja sööma, pärast kella üheksat mindi kuhugi klubisse pidutsema, kus kell üksteist läks bänd peale ning pidu kestis kella kaheni. Meil kiputakse pidutsedes unustama, et järgmine päev on ka veel päev. Kui sa kella viieni hommikul jood, siis ega sul järgmist päeva väga ei ole." 

Kreem lisas, et nii rahva tervise kui ka bändide suhtes on muudatus vajalik. "Ja mis seal salata, kell kaksteist on publik palju kvaliteetsem kui kell kaks öösel," selgitas ta. "Inimesed pole veel jõudnud ennast üle juua – igal juhul on parem esineda värskele ja vastuvõtlikule publikule kui sellisele, kes enam ei saa aru, mis bänd laval on. Seda olen ka oma elus näinud."

Kreem lisas, et keeld võib tuua küll vastasseisu, kuid sellega harjutakse peagi. "Tuletan meelde, et kui klubide ja restoranide siseruumides keelati suitsetamine, oli sama jutt, et siis ei hakka keegi enam klubides ja restoranides käima," meenutas ta. "Oma alal juba 30 aastat ja rohkemgi töötades ei ole ma veel näinud inimest, kes ohkaks ja ütleks: "Tahaks neid vanu aegu tagasi, kui  sai igal pool siseruumides suitsu teha." Liikusin mingi aeg tagasi idamaades, kus tohtis suitsetada ruumides, ja järgmine hommik ei olnud üldse mõnus enesetunne, ka kõik riided haisesid kohutavalt. Vahel harva ei suuda rahva kollektiivaju seda alguses läbi hammustada, mis talle hea on. Nüüd on kõik kommentaariumid täis seda, kuidas meie õiguste peal trambitakse. Minu meelest võrdlused Gorbatšovi kuiva seadusega ei päde. Midagi ei ole teha, kannatame ära, küll see virisemine lõpeb ja rahvas saab ka ise aru."

Riisalu: meie soov on muuta ja suunata noorte väärtushinnanguid

Abilinnapea Aivar Riisalu sõnul on piiranguid vaja, et hoida avalikku ja heakorda ja rahva tervist. "Meie soov on muuta ja suunata noorte väärtushinnanguid, pakkuda elanikele öörahu ja kodu puutumatust ning hoida Tallinna kui turismisihtkoha väärtust," rõhutas Riisalu.
Linn kaasas piirangute väljatöötamisse ka kohalikud elanikud jt sealsest olukorrast sõltuvad huvilised. "Piirangud on suuresti ajendatud just elanike murest," märkis Riisalu. "Paraku pole senised regulatsioonid osutunud piisavaks, et ohjata ööpäev läbi alkoholiga kauplevate meelelahutusasutuste tegevust, mistõttu on kannatajateks nii nende baaride vahetus läheduses elavad linlased kui ka hotellide külastajad."

MTÜ Vanalinna Selts avaliku korra ja heakorra töörühma eestvedaja Tõnu Pullerits ütles, et linna seatavad piirangud on samm õiges suunas. "Suur osa inimestest eitab piirangute mõju, leides, et neid poleks vaja," rääkis ta. "Kui see seadusemuudatus rakendub, siis tekib meil esimest korda võimalus reaalselt näha, kas see väljendub ka kuritegevuse statistikas. Me oleme vanalinna elanikena veendunud, et avaliku korra paranemine sellise piirangu või radikaalse meetme kaudu kajastub kindlasti ka kuritegevuse statistikas – ja mis saab meile olulisem olla. Kui otsitakse  tõendeid piirangu põhjendamiseks, siis me usume, et need tõendid ka tulevad, ja seejärel saame mõelda, mida teha edasi. Juba kümme aastat tagasi pakkusime välja, et nädalavahetustel võiks viimane alkoholimüügi kellaaeg olla kell kaks ja tööpäevadel kell üks öösel. Kui me praegu kompromissi saavutasime, siis loodame parimat."

Prioriteet number 113

Riisalu lisas, et peale vanalinna kannatavad öiste pummeldamiste all näiteks ka Lasnamäe, Mustamäe või Põhja-Tallinna elanikud. "Seetõttu soovime kehtestada piirangud kogu Tallinnas," ütles Riisalu. "Muudatus ei tohiks puudutada väga paljusid, sest suurel osal elanikest ei ole alkoholiprobleeme ja vägijookide joomine ei ole nende jaoks prioriteet number üks, vaid prioriteet number 113."

Karskusliidu juht Lauri Beekmann toetas linna seatud piiranguid. "Alkoholi kättesaadavuse piiramine on tõendatult efektiivne – see aitab vähendada alkoholi liigtarvitamist ja sellega seotud kahjusid," ütles ta. "Karskusliit on alati rõhutanud, et täiskasvanud kodanike õigus alkoholi tarbida ning ettevõtete õigus alkoholiäriga majanduslikku kasumit taotleda ei tohi üles kaaluda nende inimeste õigusi, kes sellisest tegevusest otseselt kahju saavad. Kohalikud elanikud, kelle öörahu rikutakse, vajavad muudatusi. Julgustame linnavalitsust tööd jätkama ning viima alkoholiga kauplevad poed lasteasutustest kaugemale. 150-meetrine kaugus lasteasutusest aitaks ennetada sarnaste kaupluste tekkimist samasse piirkonda tulevikus."

Riisalu ütles, et linn arvestas piiranguid kehtestades seadustega  ning seega polnud Tallinnal ka õigust hommikusi piiranguid seada. Abilinnapea sõnul võiks tegelikult baarides alkoholi müüa samast kellaajast alates, nagu poodides. "Praegu on kahjuks nii, et hommikul kell 7 võib juba minna baari, et hakata seal alkoholiga eelmise päeva probleeme lahendama," mainis Riisalu.

Tervis tähtis

Kaheksakordne Eesti meister naiste vabamaadluses Epp Mäe nimetas kavandatavat muudatust igati positiivseks. "Me peaksime vaatama eestlaste üldist tervist. Arvan, et see on igati positiivne samm," ütles ta. "Omaealiste alkoholitarbimist vaadates võin öelda, et nad on juba rohkem tasakaalukamad ja periood, kui  pidutsemas käidi, on läbi. Kui vaatan oma sõpru, siis näen, et nemad on küll elu peale mõtlemas ja enam ei tarvitata alkoholi. Nad suudavad ise oma elu reguleerida."

Alkoholimüügi piirang ei kehti lennujaama ja sadama hoonetes, hotellide fuajees ja majutusruumides ning kasiinodes.

Lennujaam ja sadam ei ole nimelt linna maa-ala. Majutusasutustes peatuvad isikud aga võivad saabuda või lahkuda varastel hommikutundidel. Samuti ei mõjuta alkoholimüük numbritubades asuvatest minibaaridest teiste inimeste õigusi ega mõjuta ümbritsevat linna.

Kasiinodes on aga tunduvalt suurem turvakontroll kui teistes ettevõtetes. "Nendes kohtades on alkoholi tarbimine vähem tähtsal kohal," selgitas Riisalu.

Kui määruse jõustumisel selgub, et nendes kohtades suureneb alkoholitarbimine ja sellest tekivad probleemid, vaadatakse reeglid veel kord üle.

Piiranguid toetab ka peaminister Jüri Ratas. "Ma arvan, et  igasugune tegevus alkoholi kättesaamise piiramiseks on mõistlik," selgitas ta. "Me peame arvestama, et Tallinna vanalinnas on lõbustusasutuste läheduses ka palju koole."

Eelnõu läheb nüüd edasi linnavolikogule kinnitamiseks.

Laadimine...Laadimine...