JAAN TAMMSALU: Üksikemadele tuleks anda lausa kaks preemiat - aasta ema ja isa

"Tõesti sügav kummardus nendele emadele, kes peavad ka isade eest olema, sest laste päris isa on saatnud pere kuu peale, ei maksa alimente ja sõidab kusagil Lexusega," ütles äsja linna vapimärgi saanud Tallinna praost Jaan Tammsalu, kelle sõnul pole probleem tunnustada neid inimesi, kes kasvatavad lapsi üksi.

Pilt: Albert Truuväärt

JAAN TAMMSALU: Üksikemadele tuleks anda lausa kaks preemiat - aasta ema ja isa (3)

"Tõesti sügav kummardus nendele emadele, kes peavad ka isade eest olema, sest laste päris isa on saatnud pere kuu peale, ei maksa alimente ja sõidab kusagil Lexusega," ütles äsja linna vapimärgi saanud Tallinna praost Jaan Tammsalu, kelle sõnul pole probleem tunnustada neid inimesi, kes kasvatavad lapsi üksi.

"Tallinna vapimärgi saamine oli mulle täiesti ootamatu, olen imestunud," tunnistas Jaan Tammsalu. "Seda linna kõrgeimat tunnustust on antud aastate jooksul 26 inimesele. Vaatasin nende nimekirja ja kratsisin kukalt, et kuidas küll mina 2004. aastal Tallinnasse tagasi tulnud inimesena nende auväärsete hulka sattusin. Ma ei ole ju veel nii kaua siin tegutsenud, et pikaajalise töö eest tunnustatud saada."

Praost lisas, et tegelikult on meil kõigil põhjust imestada, sest inimesi, kes on oma linna ja kaaskodanike jaoks midagi ära teinud, on tuhandeid. "Linna tunnustuse saajatel on põhjust olla tänulik kõigile, tänu kellele me oleme selle tunnustuse saanud," selgitas ta. "Tänu neile, kes on meie kõrval olnud ja meid aidanud, olgu kodus või tööl!"

Kirik hea koha peal

Tammsalu sõnul on Tallinna Jaani kirikus hea töötada. "Eri linnapead on mulle mitu korda öelnud, et meie kirik paistab aknast neile kätte, ja et selle katus on plekiline või torkasid silma mõned muud hädad. Nad märkavad ja on alati valmis olnud kiriku eest hoolitsema, tegema midagi selleks, et minu töö kergem oleks. Lõime just kokku summa, mida linn on Jaani jt Tallinna praostkonna kirikutele andnud ja mõtlesime, et kuidas see nii suur saab olla. Linn on väga hoolega toetanud oma vanade pühakodade kordategemist, mis on tõepoolest ühed vanimad ja silmapaistvamad hooned siin. Neis käib ka väga palju linnakodanikke ja maksumaksjaid. Ka praegused investeeringud Jaani ja Nõmme kirikusse ning Mustamäe kiriku ehitus on nii suured asjad. Sügav kummardus selle eest! Tundub, et mulle on antud kõrge autasu linna enda eest. Linn mõtles ehk, et iseendale on imelik seda anda, ja tuleb leida kedagi, keda enda asemel premeerida."

Samas möönis Tammsalu, et suure kiriku juhtimine Tallinna ja kogu Eesti peaväljaku ääres nõuab tööd ja vaeva. "Niisama ehk kui seal tühja juttu räägitaks või kirik lihtsalt kultuurimajaks muudetaks, ei tuleks meile ükski inimene," rääkis ta. "Inimestest lahtisaamine on ääretult kerge. Selleks, et inimesed jääksid, on neid vaja puudutada. Luua õhkkond, et inimesed tahaksid seal tööd teha, et kiriku uksest sisse astujad kohtaksid rõõmsaid, hoolivaid ja tänulikke inimesi. Olen olnud ka väikeste maakoguduste vaimulik. Ega tegelikult suure ja väikse kiriku vahet muud polegi, kui et väikeses kirikus tuleb kõik ise ära teha, ka krohvida või tuvisõnnikut katuse alt rookida. Suures kirikus tuleb rohkem organiseerida ja teisi tööle juhatada."

Kummardus ka isade eest olevatele emadele

"Tõesti sügav kummardus nendele emadele, kes peavad ka isade eest olema," ütles Tammsalu praegu kirgi kütva statuudi kohta, mis lubab aasta ema tiitlit anda ainult abielus naistele. "Sellistele emadele tuleks suisa kaks preemiat anda ühe asemel. Ma ei näe mingit probleemi selles, et tunnustada inimesi, kes on oma lapsed üksi üles kasvatanud, sest laste isa on minema jalutanud, ei ole alimentegi maksnud, võib-olla sõidab kuskil Lexusega ringi ja on saatnud kuu peale oma eksabikaasa. Jumal vihkab vihkamist, kooselu, kus tegelikult teineteist ei sallita ning ollakse koos sellepärast, et jätta teistele head muljet. Selliseid kooselusid, kus väljapoole tehakse nägusid ja samas seestpool lõhutakse. Mina ei tea, et Jumal vihkaks kedagi mõne kehtestatud normi pärast ja tahaks, et seda normi täidetaks ükskõik mis hinnaga. Minu Jumal on armastus."

"On inimesi, kes võtavad väga kriitiliselt sõna lahkuminejate osas," jätkas praost. "Imetlen tõesti inimesi, kes suudavad elada elu aeg koos. Olen kohanud mehi, kes ütlevad, et ainult see ongi õige. Ma olen neile vastanud, et täna Jumalat, et ta on sulle andnud nii toreda naise, kellega ongi lihtne ja kes kõik su vigurid ära kannatab. Vahel kritiseerijad ei taipa, et võib olla ka teisi kooslusi, mis ei tööta. Tänapäeva maailm seab inimeste ette palju sellist, mille tõttu on raske keskenduda perele. Enam ei elata ninapidi koos, vaid üks on Soomes ja teine Eestis. Hea, kui on ka inimesi, kes suudavad pärast lahutust jääda sõpradeks, mitte konkurentideks laste pärast, ja ikkagi ühiselt lapsed üles kasvatada."

Tammsalu sõnul ei taha ta samas, et aasta ema valimise reeglite tõttu mindaks kallale kellelegi, kes töötab kokkulepitud reglemendi alusel. "Kui mingi reglement on, käituge selle järgi nii kaua, kuni seda pole välja vahetatud. Võiks ju teha järgmise reglemendi, mõelda, kuidas asja parandada," mainis ta.

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...