Jaaniõhtul tantsitab torupilli saatel linnarahvast Metsatöll

Jaaniõhtul saab kesklinnas tuleetendust nautida, vabaõhumuuseumis ajarännule minna ja Stroomil hiigelsuuri seebimulle puhuda.

Pilt: Scanpix

Jaaniõhtul tantsitab torupilli saatel linnarahvast Metsatöll

Kai Maran

Jaaniõhtul saab kesklinnas tuleetendust nautida, vabaõhumuuseumis ajarännule minna ja Stroomil hiigelsuuri seebimulle puhuda.

Linna jaanituled süttivad tavapäraselt võidutulest, mille Tallinna linna juhid võtavad vastu 23. juunil kell 15 Jüriöö pargis. Samal õhtul kell 22 süttib sellest pealinna tähtsaim jaanituli Kalevi staadionil. "Eestis on levinud müüt, nagu sõidaksid jaanipäeval kõik maale pidutsema," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet. "Tegelikult jääb väga palju inimesi linna ja nemadki on pidu väärt. Pakume neile võimalust perega hea muusika saatel tõelisest jaanipäeva meeleolust osa saada."


Ärkamisajast laulva revolutsioonini


Tasuta jaanipidu Kalevi staadionil algab 23. juunil kell 18 ja kestab kella üheni öösel. Kesklinna jaanitulede juba tuntud esinejana laseb torupillil, vilel, kandlel, ängipillil, parmupillil, kännupillil, sokusarvel, haisutrummil ja kitarridel kõlada ansambel Metsatöll. Samuti astuvad jaaniõhtu kontserdil lavale popstaar Liis Lemsalu ja laulja Boris Lehtlaan. Peaesineja on aga Valgevene kuulsaima rokibändi Lyapis Trubetskoy järeltulija rockansambel Lyapis-98, kelle hittidest on enim tuntud "Auu!", "Valges kleidis" ja "Lumekuninganna". Plaate keerutab ja õhtut juhib DJ Raunce.


Head-paremat pakuvad mitmed toitlustajad. Väikeste meelt lahutavad batuut, kostümeeritud mängujuhid ja näomaalijad, noortele on liigutamis- ja lauamängud, nautida saab ka tuleetendust.


Samal päeval peetakse jaanipidu ka vabaõhumuuseumis Rocca al Mares, kus Eesti 100. sünnipäeva puhul saab ajas rännata. Näiteks sattuda külaväljakul koos Leigaritega 19. sajandi teise poole rahvusliku ärkamise aega või Eesti saatuse kujunemise ajajärku I maailmasõja ajal.


Kerase platsil taaselustavad aga laulva revolutsiooni mälestusi ansamblid Seitsmes Meel ja Ultima Thule. Vabariigi sünnipäevapidu tuleb kiigeplatsil koos iginoorte Kukerpillidega, kes tantsitavad rahvast südaööni. Saarte võrgukuuride juures saab merele vaadates unistada ansambli Jäääär saatel.


Lau poes, Kuie koolis ning Sepa, Härjapea, Köstriaseme, Pulga ja Sassi-Jaani talus õpetavad perenaised maitsvaid jaanitoite valmistama, vikatiga niitma ja muid tarvilikku oskusi. Saunaahi pannakse küdema Jüri-Jaagu talus, kus sulane valmistab kasevihtu ja tüdruk näitab paelapunumise kunsti. Pidu vabaõhumuuseumis algab 23. juunil kell 19. Peopilet maksab 14, sooduspilet 7 ja perepilet 28 eurot.


Liikumismängud ja nostalgiahitid


Põhja-Tallinnas Stroomi rannas peetakse jaanipidu juba 22. juunil algusega kell 18. Peaesineja on elavusmuusika ansambel Via Baltika, kes laseb kõlada 70.-80ndate teada-tuntud hittidel. Lastele pakub tegevusi Põhja-Tallinna noortekeskus, õpetades muu hulgas hiiglaslikke seebimulle puhuma. "Meetripikkused pulgad tuleb mullivedelikust õhku tõsta ja tuul aitab mullid välja lennutada," ütles noortekeskuse juhataja Maris Pošlin.


Jaanipäevale omaselt aktiivseid tegevusi plaanib noortekeskus ka suurematele. "Eelistame mänge, panevad liikuma ja sobivad kõigile, nagu näiteks palliviskevõistlused," rääkis Pošlin. "Visata saab ka discgolfi, mis samuti erilisi juhiseid ei vaja ja millega igaüks hakkama saab. Miks mitte ka omavahel võistlusi korraldada!"


Lasnamäe linnaosa valitsus ootab rahvast juba traditsiooniliselt 23. juunil Paeväljale (Narva mnt 128 B), kus jaanipidu algab kell 20.


Kristiine linnaosa valitsus kutsub tasuta jaanitulele juba 20. juunil kl 19 Löwenruh´parki, kus esineb paaristantsumuusikat viljelev tantsuorkester Amadeus.


Võidupüha sündmused saavad alguse 22. juunil kell 22.30, mil noorkotkad süütavad lauluväljakul tikkude ja välgumihkli abita muinastule. Järgmisel päeval võib lauluväljakul jälgida võidupüha paraadi, kus rivis 1500 inimest.

Laadimine...Laadimine...