Jazzkaare tasuta päev toob 20 kontserti kogu perele

Päeva lõpetab Estonian Dream Big Band, erikülalisena astub üles saksofonist Manuel Dunkel Soomest ning laulavad Liisi Koikson ja Elina Hokkanen.

Pilt: Scanpix

Jazzkaare tasuta päev toob 20 kontserti kogu perele

Kai Maran

Päeva lõpetab Estonian Dream Big Band, erikülalisena astub üles saksofonist Manuel Dunkel Soomest ning laulavad Liisi Koikson ja Elina Hokkanen.

22. aprill toob Telliskivi loomelinnakusse ja selle lähiümbrusesse enam kui 20 tasuta kontserti ja sündmust kogu perele.
Päev algab kell 10 koos MyFitnessi treeneri Inge Nelki hommikujoogaga, kus meeleolu aitavad luua Liina Saare vokaalrännakud.

Kui keha on soojaks venitatud, saab proovida kiiremaid tantsusamme svingtantsu õpitoas. Rännak jätkub ajaloomatkaga Jaak Juske eestvedamisel. Fookusesse võetakse Telliskivi põnevad nurgatagused ja omaaegsed tööliste meelelahutuspaigad. "Tasuta kontserdipäeva traditsioon on kestnud festivalil üle kümne aasta," seletas Jazzkaare peakorraldaja Anne Erm. "Viimastel aastatel, mil festivali koduks on Telliskivi loomelinnak, on kontserdid toimunud siinses ümbruskonnas, kontorites, galeriides, kohvikutes, Pelgulinna rahvamajas,  Balti jaama turul, Punases majas ja Vabal laval. Sel korral jagub väga häid eesti esinejaid  ligi kahekümneks kontserdiks. Olge perepäevaks 22. aprillil valmis!"


Müügil rariteetsed plaadid


Päeva muusikakavast leiab Eesti armastatud lauljaid-laulukirjutajaid nagu Mari Jürjens ja Liisi Koikson, samuti hõrku instrumentaalmuusikat nagu kontrabassi-trompeti duo Ara Yaralyan ja Jason Hunter.


Oma etteaste teevad Noortebändi konkursil elamuse pakkunud ansambel Hommage, andekas lauljatar Marianne Leibur jt. Noori plaadikeerutajaid ootab kätt proovima DJ õpituppa, kus oma kogemusi jagab Heidy Purga. Kunstnik Andrei Kedrin ootab huvilisi jazzportree õpituppa.


Pelgulinna rahvamajas astuvad publiku ette vennad Mälgandid ja vennad Tublid. Jazziplaatide turul Punases majas on kella 13-16 müügil nii uued kui ka kasutatud vinüülid ja plaadid, rariteedid ning Eesti muusikute värsked albumid.


Õhtu lõpetab kell 19 Estonian Dream Big Band Raul Söödi juhatusel. Erikülaline on saksofonist Manuel Dunkel Soomest, kaasa teevad laulusolistid Liisi Koikson ja Elina Hokkanen. "Estonian Dream Big Bandi esimene suurem kontsert toimuski 1998. aasta festivalil  orkestri ja Jazzkaare koostöös," selgitas Erm. "Bändi juhatas siis Count Basie orkestri dirigent-saksofonist Frank Foster ja  vokaalsolist oli Dennis Rowland. Kuna bigbände loetakse jazzikultuuri krooniks, siis oleks häbiasi, kui meil poleks oma esindusorkestrit. EDDB on aidanud bigbändikultuuri Eestis elus hoida ja ajaga sammu pidada. Kadedusega võib muidugi jälgida meie naaberriikide Läti ja Soome professionaalseid ja hästi rahastatud bigbände, nende võimalused on palju suuremad. Meie projektiorkester on iga kord andnud endast parima, kuid veelgi kõrgemale tasemele jõudmiseks on vaja rohkem proove teha ja saada innustust maailma parimatelt muusikutelt. Professionaalsed muusikud ei pea seda hobikorras tegema."


Festivalil mitmekülgne kava


Tänavuse Jazzkaare kavast üldiselt toob Erm välja, et ühe mainekama plaadifirma ECM artistide kontsentratsioon on eriti suur. "Esmakordselt sai selle firma tiiva alla  esimene Eesti jazzmuusik, pianist ja helilooja Kristjan Randalu 6. aprillil ilmunud heliplaadiga "Absence". Arvo Pärdi, Erki-Sven Tüüri ja Tõnu Kaljuste kõrval olla on päris äge saavutus," mainis ta.  "Igatahes on uks sellesse maailma nüüd avatud ka meie jazzmuusikutele. ECM-i artistid on näiteks ka Eesti Filharmoonia kammerkoor, kes esineb festivalil Veljo Tormisele pühendatud kavaga. Samuti koos meie jazzmuusikute kvartetiga Voorand-Koikson-Sooäär-Daniel, kelle jazzilikud seaded Tormise loomingust on maagilised ja lummavad. Ülimalt eriline on ka šveitsi pianisti Nik Bärtchi ansambel Mobile. Terve Bärtchi looming koosneb moodulitest ehk molekulidest, mis kannavad vaid järjekorranumbreid. Kuid muusika arengutee jooksul  haarab see kuulaja meeli väga võimsalt - topelt löökpillid, klaver – kas prepareeritud või akustiline ja kontrabassklarnet."


Praegu on põhimõtteks hoida tasakaalu legendide ja uute trendikate ansamblite, eri stiilide, Eesti ja välisartistide ning kontsertide ja klubilike ürituste vahel, selgitas Erm. "Tingimata on vaja käia ajaga kaasas või isegi olla paar sammu ees," märkis ta. "Nii on õnnestunudki köita nooremat publikut ja uhke on nentida, et Jazzkaare kuulajaskond on kahtlemata noorimaid Euroopas."

 

 

 

ANNE ERM: Jazzkaart loetakse mailmas üheks parimaks sisefestivaliks

"Sõnum sellest, et Jazzkaar on väga hea programmiga, et muusikute eest hoolitsetakse siin hästi ja Tallinn on väga hubane ja kaunis, on tõesti lumepallina maailmas veerema läinud," ütles Jazzkaare korraldaja.


Kui festivali algusaegadel oli raskusi tuntud artistide esinema meelitamisega, siis praegu saab Erm vähemalt paar-kolmkümmend pakkumist päeva jooksul. "Ma ei jõuagi kõiki neid e-kirju läbi lugeda, rohkem usaldan oma intuitsiooni ja kogemust," ütles ta. "Kui olen mõne artisti head kontserti kuulnud, siis on suurem lootus, et ka Jazzkaare kontsert tuleb hea ja sisukas.  Muusikud tahavad väga Eestisse tulla, sest sõnum sellest, et Jazzkaar on väga hea programmiga festival ja et muusikute eest hoolitsetakse siin hästi – söök  ja hotell on tasemel,  Tallinn on väga hubane ja kaunis –, on tõesti lumepallina maailmas veerema läinud nii muusikute kui ka arvukate välismeedia kajastuste kaudu. Jazzkaart loetakse üheks parimaks sisefestivaliks, mida kinnitavad ka mitmed tunnustused."    


Ermi kinnitusel on Jazzkaar ka Eesti muusikutele hüppelauaks. "Ülivõrdes arvustused on ilmunud nii vene, soome kui ka  ingliskeelses meedias Kadri Voorandi, Maria Fausti, Jaak Sooääre, Kirke Karja, Peedu Kassi, Raivo Tafenau jpt kohta," mainis ta.

Laadimine...Laadimine...