Jõks: kehtiv seadus ei võimalda maske kohustuslikuks teha

"Sellist kohustust on põhimõtteliselt võimalik kehtestada, kui on olemas ülekaalukas avalik huvi. Selle kohta peab samas olema veenev arstiteaduslik põhjendus," ütles advokaat ja endine õiguskantsler Allar Jõks. "Ühest maskist päevas ei piisa, neid peab pidevalt vahetama. Kui kohustus tuleb, siis riik peab tagama, et need maskid on saadaval."

Pilt: Albert Truuväärt
Tervis Eesti

Jõks: kehtiv seadus ei võimalda maske kohustuslikuks teha (1)

Toimetaja: Sandra Lepik

"Sellist kohustust on põhimõtteliselt võimalik kehtestada, kui on olemas ülekaalukas avalik huvi. Selle kohta peab samas olema veenev arstiteaduslik põhjendus," ütles advokaat ja endine õiguskantsler Allar Jõks. "Ühest maskist päevas ei piisa, neid peab pidevalt vahetama. Kui kohustus tuleb, siis riik peab tagama, et need maskid on saadaval."

Kui seni on Eestis maski kandmist inimestele soovitatud, siis justiitsminister Raivo Aeg (Isamaa) laskis teha õigusliku analüüsi, kas valitsusel on õigus kohustada inimesi maskis ringi käima, vahendas BNS eilset ETV uudistesaadet "Aktuaalne kaamera". Ministri sõnul võib see vajadus lähiajal tekkida, kui viiruse levik laieneb.

Valitsus on korduvalt arutanud maskide kohustuslikuks tegemist, kuid seni polnud selgust, kas Eesti seadused seda lubavad. Selleks tellis Aeg oma maja juristilt õigusliku analüüsi. Analüüsi tulemusena öeldi, et see õigus on terviseametil ja vabariigi valitsusel olemas ning see tuleneb sellest, et kevadel esimese koroonaviiruse laine ajal tegi riigikogu ka vastavad seadusemuudatused.

Juhul kui terviseamet ei pea maskikandmise kohustust vajalikuks, siis Aegi sõnul on valitsusel õigus siiski vastav otsus teha. Ministri sõnul hetkel seda plaani ei ole, kuid ta ei välistanud, et see võib mõnes piirkonnas juba lähiajal tulla kõne alla. "Kui me räägime, et tänased nakkuskolded on meil Ida-Virumaal, Harjumaal ja eeskätt Tallinnas, siis miks me peaksime Hiiumaal panema üldise kohustuse kanda maski, kui seal meil sisuliselt nakatumist ei esine," ütles Aeg.

Vaidlus alles käib

Õiguskantsler Ülle Madise sõnul vaidlus sel teemal alles käib ja kui ka leitakse, et seadus lubab maskikohustuse kehtestada, siis tegelikult ei ole kõik veel otsustatud, kuna tuleb läbi arutada kes, kus ja mis tüüpi maski peab kandma. Samuti tuleb teadusuuringutele tuginedes selgeks teha, mis on maskikandmise kohustuse plussid ja miinused. Seda on õiguskantsleri sõnul näidanud teiste Euroopa riikide kogemus, kus hoolimata väga rangest maskikohustusest ja teistest karmidest piirangutest pole õnnestunud koroona teist lainet välitada.

Eestis kehtivad seadused ei võimalda avalikus ruumis maskide kandmist kohustuslikuks teha ning ka seaduse muutmisel tuleks enne kaaluda, kas selleks on olemas põhjendus ja arstiteaduslik konsensus, vahendas BNS Jõksi ETV hommikusaates "Terevisioon".

"Hetkel kehtiv seadus seda ei võimalda," rääkis Jõks saatejuhtide küsimusele vastates. "Sellist kohustust on põhimõtteliselt [seadust muutes] võimalik kehtestada, kui on olemas ülekaalukas avalik huvi. Selle kohta peab samas olema veenev arstiteaduslik põhjendus, konsensus. Aga ka siis võiks kaaluda järgmisena, kas muud abinõud ei aita."

Maskide kohustuslikkus tähendaks ka järelevalvet

Jõks selgitas, et nii jõulise kohustuse panemisel tuleb seadusandjal kaaluda, kas see aitab. "Enamus koldeid on olnud baarides, ka pereringis. Kui palju kaubanduskeskustes?" küsis ta.

Kohustuslik maskikandmine tähendaks ka järelevalvet. "Kujutage ette, et politsei peab hindama, kas mingi näo ette tõmmatud sall on piisav. Kas see on reaalne?" lisas Jõks.

Põhja-Eesti regionaalhaigla (PERH) EMO juhataja Kristiina Põld ütles samas, et maskide kandmine on mõistlik. Ta möönis aga, et puuduvad põhjalikumad uuringud. "On analüüsitud erinevate piirkondade haigestumist, neile tuginedes ongi antud soovitus kanda maske. See viirus siiski levib õhu teel ja maski kandmine mõjutab meieni jõudvate viiruseosakeste kogust. Haigus võib vähema viirusekoguse saamisel kulgeda kergemini," selgitas ta.

Suvalisest maskikandmisest pole Põllu sõnul kasu. Kui mask lõua alla tõmmata ja tagasi panna, siis sellest pole enam abi, tõdes ta. "Peame lähtuma sellest, mis on mõistlik. Me ei saa ju ka öelda, et on kohustus pesta igal õhtul hambaid," ütles Põld maskide kohustuslikuks muutmise kohta.

Jõks märkis ka, et kui kohustus tuleb, siis kindlasti lähevad maskide hinnad väga kõrgele. "Ühest maskist päevas ei piisa, neid peab pidevalt vahetama. Kui kohustus tuleb, siis riik peab tagama, et need maskid on saadaval," ütles ta.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...