JUHTKIRI: Laseme issid klubist koju

Üks vanalinna elanik kurtis Pealinna ajakirjanikule ohates, kuidas nädalavahetustel on käinud kella neljani hommikul niisugune tümakas, et pole võimalik magada. Kuigi politsei on alkoholi müügi aega piiranud, jauravad purjutajad sellest hoolimata edasi. 

Pilt: Scanpix/ Foto on illustreeriv

JUHTKIRI: Laseme issid klubist koju

Ivo Karlep

Üks vanalinna elanik kurtis Pealinna ajakirjanikule ohates, kuidas nädalavahetustel on käinud kella neljani hommikul niisugune tümakas, et pole võimalik magada. Kuigi politsei on alkoholi müügi aega piiranud, jauravad purjutajad sellest hoolimata edasi. 

Keegi olevat näinud isegi, kuidas enne kelle ühteteist õhtul, mil pidi alkoholimüük lõppema, lasti paaniliselt läbi kassa suuri alkoholiarveid, et näidata võimalikule kontrollijale – kogu kärakas on ostetud lubatud ajal. Ja pidu läheb segamatult edasi.

Tallinn jäi vahepeal koroonapuhangu tõttu palju vaiksemaks, aga juba suve lõpus on pidutsejad tuurid jälle üles võtnud. Linnaisad on aga juba aastaid murdnud pead, kuidas vanalinna elanikele üha paisuva pidutsejate tralli sees öörahu kindlustada. Selleks töötati välja kava, mis põhineb nii Tallinnas kui välismaal tehtud uuringutele ja näeb ette alkoholi müügi aja piiramist kõrtsides, baarides ja ööklubides. Võite nüüd öelda, et see üks-kaks tundi ju ei loe midagi. Aga pidage. Neid asju on ka uuritud mujal ja leitud, et iga tund loeb. Norras selgus, et iga kauem lahti olnud tund meelelahutusasutustes suurendas 16% vägivaldsete kuritegude arvu. Kui aga vähendati meelelahutusasutuste lahtiolekuaega ühe tunni võrra, siis vähenes vägivaldsete kuritegude arv ligi 20 protsenti!

Tallinn käis nn Bermuda kolmnurga baaripidajatega kohut  juba aastaid tagasi ja saavutas ka väikese võidu. Abilinnapea Kalle Klandorfi sõnul oli tulemusi peagi tunda:  kuritegusid jäi vanalinnas kümnendiku võrra  vähemaks. "See on tohutu edasiminek, ja seega tasub valitud suunda jätkata," ütles abilinnapea. Linn korraldas ümarlaudu ja arutelusid, kuhu kutsuti nii baaripidajate kui vanalinna elanike esindajad ja püüdis leida lahendust, mis oleks teatud kompromiss. Koroona leviku kasv aga lõi juba sellest sügisest kehtima hakkama pidanud lühemate alkoholimüügiaegade plaani täiesti segamini. Juba selle nädala reedest hakkab kehtima uus ajutine kord, mille järgi saab kogu riigis müüa körtides ja baarides alkoholi südaööni. Kui kaua see uus kord kestab, seda keegi veel ei tea, see asi otsustatakse vastavalt pärgviiruse leviku ulatusele kolme nädala pärast.

See kõik aga ei tähenda, et Tallinn loobuks oma plaanidest hoida elanike öörahu. Seni, kuni on väga segane aeg, saame aga juba hakata harjutama igasuguste pidude ja klubiürituste nihutamist palju varasemaks. Hakkame juba kell kaheksa õhtul pihta ja kutsume kõige kuumemad bändid klubides lavale juba kell üksteist õhtul. Siis saab kell üks ka joogiasutused sulgeda. Paljud emmed ja lapsed aga saavad koju tunduvalt kainemas olekus issi. Võibolla see saabki olema uus normaalsus väga pikaks ajaks?

Laadimine...Laadimine...