"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Jurist: lapsele võlgu olemine rongavanemat reisimast ei takista (1)
08. november 2018
Scanpix/ Illustreeriv pilt

"Reisimisega kaasnevad tavaliselt rahalised kulutused, kuid enne neid tuleks täita oma ülalpidamiskohustus laste ees," rääkis Eesti Õigusbüroo jurist Angela Jürgenson. "Praegu on tavaline, et lastele ollakse võlgu kümneid tuhandeid eurosid, kuid välisreisidel käiakse sellegipoolest mitu korda aastas."

Juhilubade ja reisidokumentide kehtetuks tunnistamine toob võlgniku ellu kindlasti trotsi ning võlglased asuvad otsima võimalusi neist vabanemiseks, leidis Eesti Õigusbüroo jurist Angela Jürgenson.

Elatisvõlgaste maksma motiveerimiseks on riik kehtestanud mõned meetmed. Praegu on võimalik peatada elatisvõlgnike autojuhilubade kehtivust, keelduda toetuste maksmisest, nõuda kolmandalt isikult võlgniku eest tasutud raha arestimist või avalikustada võlgnike andmeid ning tunnistada kehtetuks võlgniku passi, mis ei lase tal reisida väljaspool Euroopat.

Eesti Õigusbüroo jurist Angela Jürgenson sõnas, et tema praktikas on ette tulnud mootorsõiduki juhtimisõiguse peatamist. “See piirang peaks elatisvõlgnikku motiveerima ja distsiplineerima lastele elatist maksma,” selgitas ta. “Võlgniku jaoks on see mõistetavalt ebameeldiv ning sunnib leidma lahendusi elatise maksmiseks.”

Eriti karmilt mõjutab see piirang võlgnikke, kelle sissetulek on seotud transporditeenusega või transpordivahenditega, näiteks taksojuhid, bussijuhid, rekajuhid, autoremondiga tegelejad. Aga ka neid, kes vajavad sõidukit tööle ja koju tagasi sõiduks.

Ka peab Jürgenson igati õigustatuks reisidokumentide äravõtmist. “Reisimisega kaasnevad tavaliselt rahalised kulutused, kuid enne neid tuleks täita oma ülalpidamiskohustus laste ees,” rääkis ta. “Praegu on tavaline, et lastele ollakse võlgu kümneid tuhandeid eurosid, kuid välisreisidel käiakse sellegipoolest mitu korda aastas.”

Riigikogu arutab eelnõud, mis meetmed veelgi karmimaks ja rongavanemate elu veelgi ebamugavamaks muudaks. Eelnõu näeb ette ühe meetmena rakendada elatisvõlgniku sõiduki loovutamist. See tähendab, et politsei saab võlgniku sõiduki kohtutäiturile üle anda. Lisaks sellele keeldutakse pankades, kasiinodes, pandimajades võlgnikule üle 5000 euro suurusest rahalise kohustuse täitmisest sularahas. Uus seadus peaks jõustuma 2021. aasta esimesest päevast.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

K700
9. nov. 2018 21:09
Äge tehke lapsi enam. Kunagi ei tea mis elu keerdkäigud on.