"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
KADRIORU KAITSJA: Ehitusreegleid rikkuvate "valemängijatega" tuleb karmimalt käituda (18)
28. mai 2018
Scanpix

"Köleri tänava elanikud on mulle siiani tänulikud, sest praegu asub seal seadusevastase betoonhoone asemel restorani kena tagahoov," rääkis elanikke esindanud advokaat Mikk Lõhmus, kes koleda ja seadusevastase hoone sundlammutamise läbi surus. Ehitusreegleid rikkuvate "valemängijatega" tuleb tema arvates karmimalt käituda, ja Tallinna linnaplaneerimisamet on sellise suuna ka võtnud.

Tallinna linnaplaneerimisamet on asunud jõulisemalt tegutsema niinimetatud valemängijate suhtes, kes ehitusvaldkonnas seadust rikuvad. Nii läks ametist hiljuti kiri arhitektide liidule kahe rekonstrueerimisprojekti osas, kus projekteerija on sisuliselt võltsinud teiste projekteerijate allkirju. Nüüd palutakse arhitektide liidu kutsekojal kaaluda, mida ette võtta, sest tekib küsimus, kas selline arhitekt ikka väärib arhitekti kutset. Peategelase jaoks halvemal juhul võib juhtunu kaasa tuua ka kriminaalmenetluse.

Projektid olid esitatud digitaalselt ja pettus tuli välja sel viisil, et osa dokumente oli esitatud pdf-formaadis ning ilma nõutava digiallkirjata. Kui aga linnaplaneerimise ametis allkirjade puudumist uurima hakati, selgus, et need, keda justnagu pdf-is esitatud paberdokumendile allkirja andjatena   sisuliselt kaasprojekteerijatena esitleti, ei teadnud asjast üldse mitte midagi.

“Võib öelda, et pisut on valeandmete esitamine tõesti süvenenud,” rääkis Tallinna linnaplaneerimise ameti ehitusosakonna juhataja Helvi Kork. “See toob kaasa palju ülearust tööd. Et ehitamiseks lubade taotlemine ja kõik muu sellega kaasnev kulgeks sujuvalt, ei saa meile esitada ükskõik missugust dokumentatsiooni, vaid andmed peavad olema täpsed.”

Tööõnnetustest mahhinatsioonideni

Korgi sõnul on amet astunud nüüd karmimaid samme ning sisuline võltsimine ongi kõigepealt saadetud arutamiseks arhitektide liidule. Kuigi teoreetiliselt võiks olla tegemist ka ainega kriminaalmenetluseks, sest lõhnab võltsimise järele, peaks enne ära ootama, mis otsusele arhitektide kutsekoda ise oma patustanud kolleegi suhtes jõuab.

Üldiselt eksitakse ehitusdokumentides või -projektides andmetega väga erinevatel põhjustel – alates lihtsatest näpuvigadest ja “tööõnnetustest” kuni teadlike ja läbimõeldud ehituslike manipulatsioonide ja mahhinatsioonideni. Nõnda nagu see võltsallkirjade juhtumgi. Halvemal juhul muudab kavandatava ehituse suhtes valeandmete esitamine, kui seda teadlikult ja omakasu huvides tehakse, mõne objekti ehitamise ebaseaduslikuks ja toob kaasa pikad kohtuasjad. Ränki seaduserikkumisi, sh lubadeta ehitamist ja omaniku järelevalve puudumist esineb õnneks harvem. Üldsusele on viimastest aastatest näiteks tuntud Sihi t eramu ebaseaduslik ehitus Nõmmel, mille linnaplaneerimise amet kui järelevalvaja seisma pani. Kuid ka väikeste eksimuste parandamine nõuab linnaplaneerimise ametilt aega ja ressurssi. “Pea igas projektis on mõni number vale,” nentis Kork, kelle sõnul on esmane samm ikkagi vigade parandamise nõudmine.

Leebe suhtumine vs karmi käe pooldajad

Võiks spekuleerida, et ehk laieneks mõnedelegi juhtumitele karistusseadustiku paragrahv, mis räägib valeandmete esitamisest ja võib kaasa tuua rahatrahvi, kuid Eesti omavalitsustes pole siiski niivõrd jõulisi samme astutud. Seda enam, et valdavalt peituvad valede andmete taga inimlikud eksimused. Raske on tõestada, et tegemist on just teadliku valeandmete esitamisega. Lähtuvalt asjaoludest, kui vead varem ei ilmne, on võimalik ehitatu tagantjärele seadustada või ehitada ümber nõuetele vastavaks. Kui muud võimalust ei ole, tuleb ehitis lammutada. Seega, raskematel juhtudel, kui tegemist on tõepoolest n-ö massiivse ehitusalase rikkumisega, läheb ebaseaduslik ehitis või rajatis sundlammutamisele. Kork tõi esile Luise t ühe abihoone lammutamise, Kaarli pst asunud parkla likvideerimise ja Mõigus paiknenud ning Tartu mnt rekonstrueerimisele ette jäänud hamburgerikioski kaotamise. Sundlammutamise puhul on omanikul endal kasulikum ehitis maha võtta, sest muidu tuleb tal tasuda lammutamiskulu.

Seni on omavalitsused olnud sunnitud rakendama ehitusreeglitega patustanute suhtes leebemat suhtumist, sest riigikohus on sellised piirid kehtestanud. Siiski leidub ka karmima käe pooldajaid.

“Köleri tänava elanikud on mulle siiamaani tänulikud, sest praegu asub seal betoonhoone asemel restorani kena tagahoov,” rääkis Kadrioru elanikke esindanud advokaat Mikk Lõhmus oma umbes kümne aasta tagusest töövõidust, mis viis samuti ühe kavandatud kortermaja mahavõtmiseni.

Kui kopad vastvalminud maja haukasid, avaldas advokaat Lõhmus meedias lootust, et nüüd juhatakse ebaseaduslike ehitiste osas sisse uus peatükk ja kõikvõimalikud nahaalsed arendajad peaksid edaspidi ettevaatlikumad olema: “See näitab, et lubadeta toimetavatel härrasmeestel enam nalja pole.”

Kuigi möödunud on üle kümne aasta, päris nii siiski ei läinud. Arendajad või ehitajad kipuvad enda huvides ära kasutama olukorda, kus sundlammutamised on harvad ja õigusruum seda just kuigivõrd ei soosi – mille peale ilmselt loodeti näiteks Sihi t eramu ehituse juhtumil Nõmmel.

Raul Keba sõnul, kes enne advokaadiks saamist ise Tallinna linnavalitsuses linnaplaneerimise ameti juriidilist osakonda juhtis ja ka Köleri t juhtumiga kokku puutus, on sundlammutamine Eesti õigusruumis tõepoolest pigem haruldus. “Riigikohus on andnud suunised, et sundlammutamine ei saa olla karistus, vaid peab olema avalikkuse seisukohalt põhjendatud. Iga juhtum sõltub muidugi konkreetsetest asjaoludest,” nentis ta. Nii on riigikohus ühes lahendis märkinud, et mis tahes ehitise kohustuslik likvideerimine piirab oluliselt omandiõigust ja tekitab omanikule kahju.

Omandiõiguse põhjendamatu ülistamine

Miks aga riigikohus on kujundanud just sellise kohtupraktika, mis pigem näeb sundlammutamise asemel tagantjärele seadustamist? Sellega ju pigem kultiveeritakse seadusetust?

Advokaadid, kellega Pealinn vestles, kehitavad vaid õlgu: nii olla ka Saksamaal, kus omanike huvid esiplaanil, ja ilmselt pärineb eeskuju sealt. Tuntud jurist Allar Jõks on seda aga veel õiguskantslerina nimetanud “omandiõiguse põhjendamatuks ülistamiseks”. Mõistagi satuvad aga löögi alla Tallinna jt omavalitsuste linnaplaneerimise ametnikud, sest üldsus pöörab karmi pilgu nende poole. Tajumata, et linnaplaneerijad ümbritsevat õigusruumi ei kujunda: trahvimäärasid ei kehtesta ning seadusi ei loo ja kohtuotsuseid ei langeta.  

Leebet poliitikat ehitusvaldkonnas ebaseaduslike tegutsejate suhtes on tõepoolest mitme otsaga. Paralleelselt Kadri-oru betoonmaja saagaga rullus Pirita linnaosas Täpiku tee hiigelvilla ehituslugu, mille omanik nõustus 2006. a detailplaneeringus lubatust kaks korda suurema ja üle kahe meetri kõrgema lossi osalt lammutama ja väiksemaks ehitama. See “suurvõit” leidis aset rohkem kui kuus aastat pärast seda, kui ehitusloata ja projektita ebaseaduslik ehitis valmis sai. Kuus aastat linna nõudmisi, vaidlemisi ja kohtuskäimist, et vahepeal tekkinud uus omanik lõpuks nõustuks seadust täitma.

Köleri t elanikke kaitsnud advokaat Lõhmus on seda meelt, et radikaalsemad sammud, nagu sundlammutamine Kadriorus, oleksid räigemate rikkumiste puhul igati asjakohased: “Mõnel juhul tuleks korraldada meedia kaudu n-ö näidislammutamine. Kui ikka silme ette tulevad kopad ja sa näed reaalset rahalist kahju, mida n-ö valemängimine on endaga kaasa toonud, siis distsiplineerib see kõige enam. Kohtupraktika on läinud küll teist teed, aga seadus samas võimaldab sundlammutamist. Muidu me tekitame juurde ebaseaduslikku linnaruumi.” Mõistagi tuleb aga enne läbida kohtute kadalipp.

Vead tuleb parandada

Lõhmuse sõnul tuleb seega püüda juurde luua sundlammutamise kohtupretsedente: “See ei ole minu arvates õige, kui kohtupraktikas leitakse, et otstarbekam on ebaseaduslikult ehitatut säilitada.”

“Viimase aja kohtupraktika on tõepoolest selline, et kui on ehitatud ainult mõnevõrra projektist mööda, on kohalikule omavalitsusele antud kaalutlusruum,” nentis advokaat Indrek Kukk. Üldiselt nõuavad omavalitsused, kui vähegi võimalik, ehitajalt või arendajalt vigade parandamist. Õigusruum võimaldab jõulist lahendust sundlammutamise näol pigem teoreetiliselt. “Hädad tulevad aga siis, kui on selgelt üle mahu ehitatud,” märkis Kukk. Sellistel juhtudel, kus on hoonele kõrgust, pikkust või laiust juurde “keevitatud” – lootuses, et ehk keegi ei märka, kannatavad tavaliselt juba ka naabrite huvid. Aga kuidas siis sellist “loomingut” – teiste arvel – tagantjärele seadustada?

Tõsisem probleem kui nn tõmbekeskustes, on ebaseaduslik ehitamine hoopis nende lähiümbruses. Kui Tallinnas ületab iga pisut suurem rikkumine ehitusvaldkonnas uudisekünnise, siis lähiümbruse valdades on võetud seda peaaegu justkui paratamatust. Riigikontroll tuvastas oma 2011. aasta auditis viies Tallinna ja kolmes Tartu linnaga piirnevas vallas kokku 42 loata ehitatud uuselamut. 2014. aastaks oli vaid kolmandiku osas neist mingi kava paika pandud ja omavalitsustes samme astutud, kuidas nendega edasi käituda, tõdes riigikontroll järelauditis.

 

 

 

Odavam on ehitada kohe seaduslikult

Ebaseadusliku ehitise tagantjärele seaduslikuks muutmine või projektist “mööda” ehitamine võib kujuneda üllatavalt kulukaks.
Nii selgus Sabine Liiase maaülikoolis kaitstud bakalaureusetööst “Ehitiste ebaseaduslikkuse mõju vara väärtusele”, et omavolilise ehitise teeb kõigepealt kulukamaks uue ehitusprojekti või vastavalt vajadusele muudatusprojekti koostamine. Kõige suurem kulu ei pruugi isegi olla uus ehitusprojekt, vaid vajadus omavoliline ehitis mingil põhjusel ümber ehitada. Näiteks Tartus Vanemuise tänaval asuva majutushoone külaliskortereid kasutatavate inimeste jaoks peatati selles hoones elamine seni, kuni linn andis ehitusloa ja tehti nõutavad ümberehitused ning anti kasutusluba. Muuhulgas oli vaja ehitada nõuetekohaseks trepp ning rajada juurdepääsud evakuatsioonitrepile, samuti tuli rajada tuletõkkeseinu ja -uksi ning ühes välisseinas tuli asendada 18 akent tuletõkkeakendega.

Selle juhtumi puhul rakendati sunniraha ja trahvi kokku u 15 000 eurot. Lisandus 20 000 eurot saamata üüritulu. Ümberehitustööd läksid maksma 60 000-70 000 eurot. Kokkuvõttes tõi selle ehitise ebaseaduslikkus 100 000-eurose lisakulu.

Kõige enam eksitakse seaduste vastu näiteks rekonstrueerimisel: katusealuse väljaehitamine, piirdekonstruktsiooni soojustamine, kandekonstruktsiooni lammutamine, rõdude kinniehitamine, kahe korteri kokkuehitamine, planeeringu muutmine. Sagedased on ehitus- või kasutusloa puudumine, projektist “mööda” ehitamine, dokumentatsiooni vead või puudumine, ehituskeeluvööndisse ehitamine jne.

Kommentaarid (18)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

ehitaja
3. okt. 2018 19:57
http://www.majaehitaja.ee/mis-vahe-on-ehitusjarelevalvel-ja-omanikujarelevalvel/ http://www.harjuelu.ee/kasutusluba-majaomanikule-vajalik/
RAHU 13
23. sept. 2018 11:57
Rahu 13 Tallinnas kolme kaasomaniku ühiskasutuses olnud elamu pööning muudeti elamu ümberehituse ja laiendamise käigus aastatel 2007 – 2008 ebaseaduslikult ühe kaasomaniku eluruumiks. Puudus nii teiste kaasomanike, kui ka Tallinna Linnaplaneerimise Ameti nõusolek. Kooskõlastamata on ka Päästeametiga. Omanikujärelevalvet teostas üks kaasomanik ise, kuigi seda pidanuks tegema juriidiline pädev isik, sest kaasomandis maja ei ole üksikelamu. Pööningut peetakse teatavasti kõrgendatud tuleohuga ruumiks ja seal kehtivad tuleohutuse erinõuded.
RAHU 13
10. nov. 2019 17:58
"Hea variant" on ka ventilatsioonisoojuspumbaga tõmmata endale sooja õhku kaasomaniku ahjuküttega elamispinnalt. Stiilinäitaja on seegi, et vent. soojuspumba läbitöödeldud õhu väljapuhe toimub nii, et see puhutakse 1. korruse välisukse ees seisjale näkku, ja kui välisuks on lahti nagu suviti ikka, siis puhub kaasomaniku korterisse...
omavolitseja
11. juuni 2018 20:15
http://www.kinnisvaraweb.ee/blog/omavoliline-ehitamine-voib-kaasa-tuua-rahalise-karistuse/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+kvee-est+%28KV.EE+blog+-+EST%29
kaasomandi nüansse
2. juuni 2018 16:20
Tihti on majaosades aegade jooksul tehtud ümber- ja juurdeehitusi ja seda pinda peab tegija tavaliselt enda omaks. Seaduse järgi kuulub aga kaasomandi puhul ka lisapind mõttelistes osades kõigile kaasomanikele, pole tähtsust, kes kandis kulud. On oluline, et kasutuskorra kokkuleppest tulenev pind vastaks täpselt mõttelisele osale. Kui krundi plaan, paiknemine või ruumide jaotus on selline, et iga kaasomanik ei saa talle mõtteliselt kuuluvat pinda kasutada, tuleks hüvitamise kohustus ja kord kasutuskorda seades samuti kokku leppida, sest kui üks kaasomanikest kasutab ettenähtust suuremat pinda, on teistel omanikel õigus nõuda kaotatud kasutuseeliste hüvitamist, seda ka tagasiulatuvalt. Hea plaan on kaaluda võimalust kaasomand lõpetada ja seada korteriomandid. Alati pole see võimalik ja võib nõuda ka ümberehitusi, sest korterelamutele on rangemad nõuded kui elamutele, aga seda võimalust tasub uurida – see tõstab vara väärtust, sest omanikele hakkavad kuuluma korteriomandid, ja ka ostueesõiguse saab kõrvaldada. Muidugi ostueesõigus kehtib vaid paar kuud.
maksumaksja
2. juuni 2018 16:16
Maamaks tuleks asendada kinnisvaramaksuga ning maksustama peaks ka sõiduautosid. Maamaks on rudiment 18. sajandist, kui maa oli keskne tootmisvahend ja selle abil loodi kõik lisaväärtused. Tänapäeval makstakse teatavasti põllumehele peale, kui ta maad harib. Selletõttu on mõttetu maad maksustada. Maksustada tuleks eelkõige kinnisvara selle väärtusest lähtuvalt. http://www.pealinn.ee/koik-uudised/rikkad-maksavad-eestis-keskmisest-perest-kaks-korda-vahem-makse-n166159
harjukas
2. juuni 2018 16:07
Lisaks võivad üle kinnistu piiri ehitatud aiad, kuurid vm rajatised saada takistuseks ka kasutusloa saamisel, samuti hoonete renoveerimisel. http://www.viimsivald.ee/public/Viimsi_Teataja_2016/VT_04.11.16_NETTI.pdf Ehitusamet alustab kinnistute piirest väljuvate ja valla teemaal ning tee kaitsevööndis asetsevate piirdeaedade ja muude ehitiste suhtes järelevalvemenetlust asumite põhiselt.
uuseestlane
31. mai 2018 22:05
http://maaleht.delfi.ee/news/maaleht/uudised/moodne-maaelu-rikastamine-kavalpead-ehitavad-endale-maamajanduse-eurotoetuste-eest-elumaju?id=82258425 Moodne maaelu rikastamine: kavalpead ehitavad endale maamajanduse eurotoetuste eest elumaju. Maaleht tutvustab JOKK-skeemi, mida nutikad ja hakkajad inimesed on kasutanud oma eluolu parandamiseks, saades hooned tavapärasest pea poole soodsama hinnaga ehitatud või renoveeritud.
tulemus käes
1. juuni 2018 22:51
Euroopa Komisjon tegi ettepaneku Eestile eraldatavaid maaelu arengu vahendeid kärpida. http://maaleht.delfi.ee/news/maamajandus/uudised/euroopa-komisjon-tegi-ettepaneku-eestile-eraldatavaid-maaelu-arengu-vahendeid-karpida?id=82515917
lisaja
30. mai 2018 22:26
https://www.tallinn.ee/est/ehitus/Ehitise-kasutusloa-taotlus-2 ÕIGUSLIKU ALUSETA EHITATUD EHITISTE SEADUSTAMINE Enne 01.07.2015 õigusliku aluseta püstitatud, laiendatud või ümber ehitatud ehitiste ehitisregistrisse kandmisel lähtutakse ehitusseadustiku ja planeerimisseaduse rakendamise seaduse § 28 ja 29. Juhised dokumentide esitamiseks on leitavad siit. Ehitise tehniliste andmete loetelu ja pindade arvestamise alused file:///C:/Users/peep/Downloads/110062015008.pdf http://www.aripaev.ee/uudised/2016/04/22/2258/korras-paberimajanduseta-hoonele-kasutusluba-ei-saa Ehitise dokumenteerimine kasutusloa saamiseks. http://www.ehitusuudised.ee/uudised/2016/12/15/omavolilise-ehitise-hilisem-seadustamine-on-kallis-ja-keerukas Ebaseadusliku ehitise seadustamine.
kasutusluba
30. mai 2018 22:12
https://majaelu.ee/omavoliline-ehitamine-voib-tuua-rahalise-karistuse/ Omavoliline remontimine võib tuua rahatrahvi Kohalikul omavalitsusel on õigus ebaseadusliku ehitustegevuse eest järelevalvemenetluse kaudu trahvida. Ainuüksi 2017. aastal alustas Tallinna Munitsipaalpolitsei Amet 109 väärteomenetlust ebaseadusliku ehitamise kohta, millest umbes pooled lõppesid rahalise karistusega. Seetõttu on õigem enne tööde alustamist tegevus kohalikus omavalitsuses kooskõlastada ning dokumentatsioon korras hoida. Abi saab selleks oma ala spetsialistidelt, kes teavad, milliseid dokumente ja kuidas on vaja esitada. https://majaelu.ee/kasutusluba-vanale-majale/ Aastast 2015 kehtima hakanud uue ehitusseadustiku kohaselt ei tohiks meist keegi elada kasutusloata elamus. Kasutusloa puudumine võib tublisti pärssida majaostja laenuvõimalusi ning tuua kaasa muidki ebamugavusi, näiteks kopsaka trahvisumma. Ehkki praegustest eramajade elanikest ligi kolmandik elab kasutusloata majas ning paljud on seda teinud juba aastakümneid, on ehitusseadustikus kasutusloa olemasolu nõutav juba aastast 2015. Seaduse loogika on kaitsta elanikke võimalike õnnetusjuhtumite eest, mis on tingitud kehvast ehituskvaliteedist ning mille puhul on alust arvata, et kehtivaid turvanõudeid, näiteks kasvõi tuleohutust puudutavaid, ei ole täidetud või on seda tehtud poolikult.
vot tak
30. mai 2018 21:52
http://ehitusruudus.delfi.ee/ehitusjaremont/maksuamet-votab-umbrikupalga-kontrollimiseks-ette-eramuehitusega-tegelevad-ettevotteid?id=82129097
nüanss
28. mai 2018 22:51
Vana ehitusseaduse järgi tohtis üksikelamu (pereelamu) omanik ka ise omanikujärelevalvet teha. Kui oli tegemist kortermaja või kaasomandis majaga, siis mõistagi mitte. Sellisel juhul tuli palgata pädev juriidiline isik. Ehitusjärelevalvet teostab aga omavalitsus, kes vajadusel kaasab ka teiste valdkondade spetsialiste. Näiteks päästeameti, tehnilise järelevalve ameti jne.
poliitik
28. mai 2018 22:43
15. detsembril 2014 ilmus probleemiga seoses Tallinna linnapea jutule ekspoliitik Reiljan, kes esitas Vello Kunmani palve lubada Sihi 108 ehitust jätkata ehitusloa rikkumisest hoolimata. Savisaar nõustus vastava korralduse andmisega ja vastutasuks lubati Keskerakonda toetada 20 000 euroga. http://tallinncity.postimees.ee/3936999/galerii-savisaare-kriminaalsueuedistusega-seotud-maja-nommel-on-endiselt-puesti?_ga=1.143665207.306378047.1409497078
ehitaja
28. mai 2018 22:38
Raudteele, maanteele, kaitsepolügonile ja riigipiirile ettejäävad elamud sundvõõrandatakse ja kompenseeritakse.
kontroll
28. mai 2018 22:34
Nõusolek ehituseks või ümberehituseks võetakse omavalitsuselt, naabritelt ja kaasomanikelt ühele projektile, ehitatakse aga midagi muud, muutes elamu ebaseaduslikuks ehitiseks. http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/riigikontroll-omavalitsused-ei-tohiks-ebaseaduslikku-ehitamist-taluda?id=67657469
hmm
28. mai 2018 22:32
Ja mida siis eurodirektiivid, mis on Eesti seaduste suhtes ülimuslikud, antud valdkonnas sätestavad?
kõmutekitaja
28. mai 2018 22:28
Palju kõmu tekitanud lavastuslike elementidega tõsielusarja "Savisaare protsess". Sündmused keerlevad Nõmmele Sihi tn 108 kerkinud ehitusloata maja ümber. http://www.pealinn.ee/koik-uudised/jatkub-savisaare-protsess-kohtunik-mees-mustas-ja-teised-kaevuvad-n168172