Kadrioru pargi sünnipäev viib Poska jalge alt aardeid otsima

Sünnipäevale tulnud külalisi ootavad giidiga ringkäigud, arheoloogiamet Poska kuju juures, põnevusmängud ja klassikakontserdid.

Pilt: Scanpix

Kadrioru pargi sünnipäev viib Poska jalge alt aardeid otsima

Kai Maran

Sünnipäevale tulnud külalisi ootavad giidiga ringkäigud, arheoloogiamet Poska kuju juures, põnevusmängud ja klassikakontserdid.

Kadrioru park tähistab oma 299. sünnipäeva 22. juulil alates kella 12. "Pakume sel päeval mitmeid klassikalise muusika kontserte," ütles projektijuht Caspar Lootsmann. "Seda ka pargi järgmise aasta suurjuubelile mõeldes, kus rõhk on samuti klassikalise muusika sündmustel."

Pintsel, kühvel ja kellu

Päevastel kontsertidel esineb Kadri Voorand koos ansambliga Estonian Cello Ensemble, Pille Lille muusikutefond toob kuulajateni katkendid tuntud ooperitest. Tegevusi pakub sünnipäev nii väikestele kui ka suurtele, muu hulgas kell 13 algava teadusliku aardejahi "Kirkast metallidetektorini".

"Poska kuju lähistel on maapõue peitunud mitmedki arheoloogiliselt väärtuslikud esemed, mida koos rahvaga üritame üles leida," rääkis arheoloog Tarvi Toome. "Loodetavasti tuleb sellise tegevusega juurde ka uusi tõsiseid arheoloogiahuvilisi."

Toome sõnul peavad tulevased arheoloogid metallidetektori asemel siiski enamasti kätte võtma pintsli, kühvli ja kellu. "Tõsine arheoloog uurib leiukohta üksikasjalikult vähemalt meeter korda meeter raadiuses," selgitas ta. "Perepäeval õpime nii maapõuest esemeid leidma kui ka looma seoseid leiu ja teda ümbritsevate esemete, näiteks luude või keraamika vahel. Leiu tähtsuse määrab tihti kontekst. Eseme ümbruse läbisõelumiseks pole aga paremaid tööriistu kui pintsel, kühvel ja kellu."

Sulega kirjutama

"Avatud on kõik pargi muuseumid, kus sel päeval kehtib üheeurone sooduspilet, millega saab osaleda ka lossiaia mängudel," lisas Lootsmann, kelle sõnul saab muuseumites nii Egiptust avastada kui ka sulega kirjutama õppida.

Päeva jooksul saab külastada Kadrioru kunstimuuseumi, Peeter I majamuuseumi, Eduard Vilde muuseumi ja lastemuuseumi Miiamilla. Parki tutvustav ekskursioon algab kell 17 Luigetiigi kaldalt päikesekella juurest.

Huvilised saavad muuseumi kuraatori Elle Penti saatel osaleda suvistel jalutuskäikudel Kadriorus läbi suve.

 

Kolm vahvat kontserti

• Kell 15 "Aegumatu ooperimuusika" Kadrioru kontserdiväljakul. Esinevad Pille Lille muusikutefondi solistid. Kontsert on tasuta.

• Kell 16.30 kontserdiväljakul Kadri Voorandi ja Estonian Cello Ensemble kontsert, mis on samuti tasuta.

Kell 18 on kavas pidulik sünnipäevakontsert Kadrioru lossi peasaalis. Esineb ansambel Järvi Instrumentalists. Piletid hinnaga 15 ja 11 eurot on müügil Piletilevis ja muuseumi kassas.

• Sünnipäeva kava vaata www.kadriorupark.ee

Laadimine...Laadimine...