Kadrioru pargi suurt juubelipidu kroonib Elina Nechayeva kontsert

300-aastaseks saava Kadrioru pargi tasuta juubeligalal võib kuulata ooperi- ja balletimuusikat läbi kolme sajandi ning ühes numbris teevad kaasa ka balletitantsijad.

Pilt: Scanpix

Kadrioru pargi suurt juubelipidu kroonib Elina Nechayeva kontsert

Urmas Kaldmaa

300-aastaseks saava Kadrioru pargi tasuta juubeligalal võib kuulata ooperi- ja balletimuusikat läbi kolme sajandi ning ühes numbris teevad kaasa ka balletitantsijad.

Kadrioru park tähistab tänavu oma 300 aasta juubelit. Sünnipäeva tipphetk toimub 22. juulil – just sel kuupäeval 300 aastat tagasi mõõtis arhitekt Niccolò Michetti koos Peeter I-ga maha Kadrioru lossi ja selle aia plaani. Sünnipäevaüritused toimuvad kella 12-17.30 pargis ja lossis, kell 16 algab suur galakontsert "Kadriorg 300". Selle peaorganisaatori Caspar Lootsmanni sõnul on kontserdi põhiesineja üle-eestiline noorte sümfooniaorkester (ÜENSO) koos dirigent Jüri-Ruut Kanguri, lauljate Elina Nechayeva ja Kalle Sepa ning tšellist Andreas Lendiga. "Juubelist lähtuvalt on kava klassikaline ning tehakse kummardus Kadrioru ajaloole," rääkis Lootsmann. "Kaheosalisel kontserdil saab kuulda klassikalist muusikat läbi 300-aastase ajaloo."


Kontsert on tasuta, kuid istekohtadega, mille arv on piiratud.


Kadrioru esemed


Orkestri dirigent Jüri-Ruut Kangur ütles, et Kadrioru kontserdi esimese osa võtavad kokku järgmised märksõnad: barokk ning vene ja eesti klassikaline muusika. "On nii ooperi- kui ka balletimuusikat, ühes numbris teevad kaasa balletitantsijad," rääkis Kangur. Kontserdi teist poolt iseloomustas  dirigent sõnadega "muusikat kõigile". "See sisaldab nii muusikalinumbreid kui ka Straussi ning meie oma heliloojate Olav Ehala ja Arne Oit viise, samuti filmimuusikat."


Kavas on ka traditsiooniline lossiaiamäng – mänguline ja loominguline maastikumäng lastele ja täiskasvanutele. Samuti lasteetendus ja Händeli "Tulevärgimuusika" Tallinna kammerorkestri esituses.


Kadrioru kunstimuuseumis avatakse 25. novembrini kestev näitus "Kadriorg 300", mis tutvustab lossi ja pargiansambli loojaid ja omanikke, külalisi ja teenreid, imetlejaid ja hävitajaid. Möödunud aegade hõngu annavad edasi ajaloolised kostüümid ja tarbeesemed, kunstiteosed, dokumendid ja fotod. "Seda aega ja neid inimesi üritatakse lähemale tuua neile kuulunud ja neid ümbritsenud esemete, peamiselt rõivaste ja olmeasjade kaudu," ütles Kadrioru pargi juhataja asetäitja Kati Veski. "Näituse eksponaadid pärinevad Eesti kogudest, Peterburi muuseumidest ja Aleksander Vassiljevi erakogust."


Kadriorg 300 juubelimargi, ümbriku ja esimese päeva templi esitlus toimub kell 12 lustlas. Avatud on ka ajaloolise menüüga välikohvikud.


Esilinastub film


Kõigil huvilistel on võimalik osa saada Kadrioru juubelisündmustest, mis toimuvad nii pargis kui ka muuseumides, kohvikutes, restoranides ja tänavatel. "Aasta jooksul saab osaleda temaatilistel loengutel, ekskursioonidel, kohtumistel kirjanike ja kunstnikega, perepäevadel, töötubades ja laste õuemängudes," lausus Veski. "Kõige tihedam programm langeb suvekuudele, siis leiavad lossis ja pargis aset eri kontserdide, aga ka pargi ajalugu tutvustavad jalutuskäigud."


17.-23. juulini on oodata näitust "100 Eesti roosi", kus lisaks Kadrioru Roosimäel kasvavatele roosidele on imetlemiseks väljas Eestis kasvatatud rooside õiteilu. Näituse kuraator on roosiklubi juht Rein Joost.


19. septembri õhtul esilinastub dokumentaalfilmide programmi "Kumu dokumentaal" raames Jaak Lõhmuse pargist rääkiv "Kadriorg 300". Pidustused võtab kokku 19. ja 20. septembril toimuv festival "Valgus kõnnib Kadriorus".


Kadrioru sündmuste kalender on kättesaadav veebilehel www.kadriorg300.ee ning see täieneb pidevalt.

 

 

 

Kadrioru pargi sünnipäeva üritused suvel


• 4. juulil ja 18. juulil kell 15.30 kutsub Kadrioru Miiamilla (Koidula 21c) peresid mängima liikumis- ja osavusmänge. Kell 18 algab ekskursioon pargis.


• 7. juulil kell 16 kõlab Eesti I klaverifestivali avakontsert "Klaver ja vanad sõbrad" Kadrioru kunstimuuseumis. Festivali avab klassikatähtedest koosnev klaveritrio Kristiina Rokaševitš (klaver), Katariina Maria Kits (viiul) ja Valle Rasmus Roots (tšello). Kell 19 on samas paigas kavas klaveriõhtu "Eraklik klaver". 8. juulil kell 16 saab Kadrioru kunstimuuseumis kuulata päevakontserti "Klaver ja ootamatud külalised" ning kell 19 algab samas paigas festivali lõppkontsert "Klaveripidu".


• 12. juulist 30. augustini võib Peeter I majamuuseumis (Mäekalda 2) kell 12 saada osa haridusprogrammidest. 12. ja 26. juulil ning 9. ja 30. augustil on kavas "Kadrioru pargi lugu" ning 19. juulil, 2. ja 23. augustil "Peetri 100 ametit".


• 19. juulil toimub külalisesineja loeng-ekskursioon Kadri-oru pargi muuseumis ning pargis.


• 8. ja 22. augustil kell 18 on kavas ekskursioon Kadrioru pargis.

Laadimine...Laadimine...