Kaljulaid: valed ja pooltõed võivad saada uue kurjuse kasvulavaks

"Unustus, valed ja pooltõed võivad saada uue kurjuse kasvulavaks," sõnas president Kersti Kaljulaid holokausti mälestuspäeval tehtud avalduses. 

Pilt: Albert Truuväärt
Ajalugu

Kaljulaid: valed ja pooltõed võivad saada uue kurjuse kasvulavaks (3)

Toimetaja: Toomas Raag

"Unustus, valed ja pooltõed võivad saada uue kurjuse kasvulavaks," sõnas president Kersti Kaljulaid holokausti mälestuspäeval tehtud avalduses. 

"Inimsusevastaseid kuritegusid ei tohi me mitte kunagi unustada. Need sünnivad inimvaenulike ideoloogiate poolt üles õhutatud kurjusest ning kui me laseme unustusel, valel ja pooltõdedel taaskord võimust võtta, võib see olla kasvulavaks uuele kurjusele ja uutele õudustele," ütles Kaljulaid.

Kaljulaid sõnas, et Klooga koonduslaager oli üks esimesi paiku maailmas, kus 1944. a varasügisel dokumenteeriti holokausti õudused. "Sellistes paikades on raske leida sõnu, sest nende paikadega seotud surm, alandus, valu ja ebainimlikkus on seal hoomatav ka täna. Kuid inimsusevastaseid kuritegusid ei tohi me mitte kunagi unustada. Need sünnivad inimvaenulike ideoloogiate poolt üles õhutatud kurjusest ning kui me laseme unustusel, valel ja pooltõdedel taaskord võimust võtta, võib see olla kasvulavaks uuele kurjusele ja uuetele õudustele," sõnas riigipea.

"Sellistes paikades ja sellistel aastapäevadel peame ikka ja jälle meenutama oma kohustust vastu seista igale katsele holokausti eitada või õigustada ükskõik millist inimsusevastast kuritegu, rääkimata genotsiididest. Me peame nendest koledustest kõnelema juba kooliõpilastele ja selgitama, mis viis selliste jubedate lehekülgedeni inimkonna ajaloos. See on meie inimlikkuse määr ja ühtlasi üks garantiisid, et me suudame ära hoida nende hirmutegude kordumise," ütles Kaljulaid.

Riigipea märkis, et mälu on tänasel päeval vaja rohkem, kui arvame. "Seda selleks, et mõistetaks ja meeles hoitaks, et mitte kunagi ei tohi siduda mitte ühtegi tulevikulootust sõjakate, totalitaarsete ja türanlike jõududega. Selleks, et mitte kunagi ei oleks enam liiga hilja ja me ei peaks homme kahetsema selle pärast, mille me täna tegemata jätsime."

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...