Kaubamaja juures võivad autod peagi sõita maa all

Autojuhid võivad peagi pääseda Solarise ja Kaubamaja vahelisel alal kontoritele, poodidele ja söögikohtadele ligi maa-aluse tunneli kaudu. Rävala pst ja Estonia pst vaheline sisetänav muutub aga uueks kõigile mõeldud tänavaks.

Pilt: Erakogu

Kaubamaja juures võivad autod peagi sõita maa all

Urmas Kaldmaa

Autojuhid võivad peagi pääseda Solarise ja Kaubamaja vahelisel alal kontoritele, poodidele ja söögikohtadele ligi maa-aluse tunneli kaudu. Rävala pst ja Estonia pst vaheline sisetänav muutub aga uueks kõigile mõeldud tänavaks.

3,49 ha suurusel alal Kaubamaja tänava, Teatri väljaku, Estonia pst ja Rävala pst vahel asuvad teiste seas mitmed tuntud hooned. Näiteks Tallinna ülikooli akadeemilise raamatukogu peahoone, Meloni Ärikeskus ehk Eesti Energia endine peamaja ja nn projekteerijate maja, mis oma 12 korrusega on kvartali kõrgeim ehitis.


Arhitektuurimälestisena kaitse all olev raamatukogu peahoone säilib, kinnitas abilinnapea Andrei Novikov. "Raamatukogu ülejäänud osi võib aga olenevalt krundiomaniku soovist laiendada või asendada uute hooneosadega," lisas ta.


Endise projekteerijate maja tohib lammutada ja selle asemele on kavas ehitada uus hoone, mille kõrgemad osad ei kerki praegusest  hoonest kõrgemaks. Lammutamisele läheb ka Meloni Ärikeskuse hoone Estonia puiesteel. Nii projekteerijate maja kui ka Meloni Ärikeskuse asemele kerkivate majade jaoks on kavas korraldada arhitektuurivõistlus.


Ühendatud majad


Uutesse majadesse hakkab pääsema ka Estonia pst autotunneli kaudu. Nimelt rajatakse tunnelisse sissepääsud kavandatud hoonete maa-alustele korrustele, kuhu võivad tulla parklad. Tunnel algab plaani järgi Estonia teatri ja Kaubamaja vahelt ja tuleb maa peale endise kunstiakadeemia hoone lähedal Gonsiori tänaval. Niisiis kolivad ühel sõidurajal hoopis autod maa alla ja maa peal hakkavad liikuma ühissõidukid ja jalgratturid. "Selline lahendus jätaks jalakäijatele, jalgratturitele ja ühistranspordile rohkem ruumi ja neil on mugavam liigelda," ütles Novikov. "Ühtlasi loob see sidusama jalakäijate ühenduse uuendatava kvartali ning Tammsaare pargi vahel."


Ühtlasi saaksid tunneli kaudu ühenduse naabruses asuvad Kaubamaja, Viru keskus ja endisele kunstiakadeemia krundile planeeritav uus hoone.


Detailplaneering loob ka täiesti uue kvartalit läbiva avaliku tänava, mis algab Estonia puiesteelt ja lõpeb Rävala puiesteel. See tänav aitab samuti kõigile kvartalis asuvatele kruntidele ligi pääseda.


Suurenevad hoovi poole


Alles jäävaid tänavaäärseid hooneid võib vastavalt etteantud piiridele hoovi poole laiendada. Kvartali sisemusse on olemasolevate hoonete asemele lubatud rajada ka uusi hooneid, et planeeritud alal kujuneks tervik.


Praegu asuvad paigas valdavalt ühiskondlikud ehitised ja büroohooned, kuid edaspidi võib kvartalisse lisanduda eluruume ning suuremaid kauplusi-kohvikuid.


Novikov nentis, et kuigi tegemist on väga olulise kvartaliga, moodustab see siiski vaid ühe osa kogu südalinna uuendamisplaanist. "Kvartali lähedal on samuti oodata suuri muutusi," lausus ta. "Kaubamaja tulevase hoone lahenduse leidmiseks on korraldatud arhitektuurivõistlus, Teatri väljakul on ettevalmistamisel arhitektuurivõistlus, endisel kunstiakadeemia krundil koostamisel detailplaneering. Maakri kvartalis kerkivad kõrghooned, veel on kavandamisel Tallinna uus peatänav ning Laikmaa tänavat pidi kulgev, sadamat ja lennujaama ühendav trammiliin."

Laadimine...Laadimine...