Kaupluseketid: aktsiisitõus langetab poodides hindu

Teatavasti otsustas valitus, et alates tänasest langeb nii kange kui ka lahja alkoholi aktsiis 25 protsendi võrra. Kaupluseketid on ühel meelel, et sellega langevad hinnad ka poodides, kuid mitte kõigil jookidel korraga 1. juulist, vaid aegamisi vastavalt sellele, kuidas kõrgema aktsiisiga sisse ostetud kaup eest ära ostetakse.

Pilt: Scanpix

Kaupluseketid: aktsiisitõus langetab poodides hindu

Urmas Kaldmaa

Teatavasti otsustas valitus, et alates tänasest langeb nii kange kui ka lahja alkoholi aktsiis 25 protsendi võrra. Kaupluseketid on ühel meelel, et sellega langevad hinnad ka poodides, kuid mitte kõigil jookidel korraga 1. juulist, vaid aegamisi vastavalt sellele, kuidas kõrgema aktsiisiga sisse ostetud kaup eest ära ostetakse.

Selveri kommunikatsioonijuht Rivo Veski hinnangul ei too alkoholiaktsiisi langetamine endaga kaasa midagi hullu ja mingi osa Läti piirikaubandusest tuleb tõenäoliselt Eestisse tagasi.

Veski sõnul võib esimesi hinnamuutusi nende kaupluste alkoholiriiulitel näha kui mitte 1. juulil, siis kindlasti juuli esimestel päevadel. Viimased hinnalangetamised võivad jääda aga kuude taha. Põhjus, miks kõik hinnad ei lange korraga 1. juulil, on selles, kauplused on juba varem sisse ostnud praegu veel kehtiva kõrgema aktsiisimääraga alkoholi, mida müüakse kallimalt.

Hinnad ei muutu korraga

Kõige müüdavamad õlled, siidrid ja muud alkohoolsed joogid võivad Veski arvates saada uue hinnasildi juba juuli esimestel nädalatel, aga kallid ja vähe ostetavad napsid võib-olla alles sügisel.

Tuleb arvestada ka sellega, et suuremates kauplustes tuleb seoses alkoholiaktsiisi langetamise ja alkohoolsete jookide hinna muutusega tuhandeid hinnasilte, mis on suur töö ja võtab oma aja.

Veski hinnangul ei pruugi alkoholihinna langetamine automaatselt tähendada, et inimesed hakkavad rohkem jooma ja Selver saab rohkem alkoholi müüa. "Kui inimesed on otsustanud kord juba alkoholi osta, siis meie riigi majanduse ja sotsiaaltervise seisukohalt on parem, kui nad teevad seda Eestis, mitte kusagil mujal," lisas Veski.

Rimi avalike suhete juht Katrin Bats rõhutas alkoholi hinnamuutuse juures seda, et kaupluseketid on ikkagi edasimüüjad, mis langetavad hinda vastavalt sellele, kuidas hankijad langetavad hinda.

"Esimesed hinnalangused peaks meie poodides näha olema juuli alguses," ütles Bats. "Seega on mõned meie hankijad juba märku andnud, et nad kavatsevad hinda langetada. Ma ei saa aga kinnitada, et kõigil jookidel langeb meil hind täpselt nii palju, kui langeb aktsiis. Kõik sõltub ikkagi sellest, kui palju hankija konkreetse toote hinda langetab. Elu on näidanud, et kui on mingi hinnatõus või -langus olnud, siis ei muudeta hinda mitte ainult aktsiisi võrra, vaid hinna kujundamisel võetakse arvesse toote omahinna vahepealset muutust."

Batsi sõnul mängib hinna kujunemisel suurt rolli ka see, kuidas turg alkoholiaktsiisi langetamisele reageerib.

"Me pidevalt jälgime, mida konkurendid teevad ja kuidas nende hinnad muutuvad," ütles Bats. "Selge see, et keegi ei taha olla selles mängus kaotaja. Samas ei ole Rimi kunagi taotlenud olla kõige odavam alkoholi müüja."

Uued hinnad tulevad hiljemalt juuli lõpus

Coop Eesti keskühingu kommunikatsioonijuht Martin Miido ütles, et nende firma on võtnud eesmärgiks odavamad hinnad võimalikult kiiresti kliendini tuua. Seejuures tulevat aga arvestada juba varem soetatud loavarudega, millelt on kõrgem aktsiis tasutud. "Millisel kuupäeval esimesed tooted odavama aktsiisiga müügile tulevad, saame täpsemalt öelda kuu esimestel päevadel," lisas Miido.

Maxima Eesti müügiosakonna juht Kadi Lainelo ei osanud samuti öelda, millal täpselt odavam alkohol müügile jõuab. "Hindade reguleerimisega seonduv sõltub meie jaoks tootjatest ja hulgimüüjatest, kes meile kaupa tarnivad ning kelle poolt aktsiisilangus esmaselt peaks hindades kajastuma," ütles Lainelo.

OG Elektra kaubandusjuht Eve Heinsaar oli seisukohal, et alkoholi hinnad määrab ära ikkagi tihe konkurents ja need müüjad, kes turul esimestena hindu hakkavad langetama.

"Meie kindlasti üritame, nagu ka toidukaupade puhul, jääda  hinnaliidriks," lubas Heinsaar. "Täpset kuupäeva ei saa keegi täna määratleda, kuid suure tõenäosusega hiljemalt juuli lõpuks on alkohoolsete jookide hinnad langenud vähemalt samas suurusjärgus kui aktsiis.“

 

 

Laadimine...Laadimine...