"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Kendzior: Trumpi suhted diktaatoritega on suuresti seotud tema ärihuvidega (0)
04. mai 2017
Scanpix

"Trump paistab suhtuvat välispoliitikasse samamoodi nagu oma korrumpeerunud äridesse: NATO-t käsitleb ta näiteks millegi maffiaräkitile sarnanevana. Ta ei mõista elementaarseid asju," ütles ameerika kirjanik ja ajakirjanik Sarah Kendzior.

Kendziori sõnul ei ole Trumpil peale kleptokraatia sidusat geopoliitilist filosoofiat, kuid ta kiidab regulaarselt autoritaarseid liidreid ja äärmuslastest kandidaate, vahendas BNS.

“Viimase kahe nädala jooksul on ta kiitnud Erdoğani, Kimi, Dutertet ja Le Peni ja seda mitte nende diktaatorlikest kalduvustest hoolimata, vaid nende tõttu,” lausus ajakirjanik BNS-ile, viidates Türgi presidendile Recep Tayyip Erdoğanile, Põhja-Korea riigijuhile Kim Jong-unile, Filipiinide presidendile Rodrigo Dutertele ja Prantsuse parempopulistist presidendikandidaadile Marine Le Penile.

Kendziori sõnul tahab Trump näidata end tugeva ja võimsana ning tema imetlus nende liidrite vastu näib olevat tingitud kadedusest. “Lõpptulemus on seosetu poliitika, mille tulemusena USA pommitab Süüriat ja Afganistani laiemat strateegiat silmas pidamata. Nende sõjaliste aktsioonide peamine mõte näib olevat see, et Trump saaks pälvida meedialt kiidusõnu ja press nimetaks teda presidentlikuks,” lausus kirjanik.

Ühendriikide riigipea lähenemine Põhja-Koreale “on äärmiselt ekslev, kõikudes ähvarduste ja meelituste vahel ning erinevad administratsiooni liikmed teevad USA poliitika kohta vastukäivad avaldusi”, sõnas Kendzior, lisades, et see on tuumariigiga suheldes ohtlik tee.

Kendziori sõnul on Trumpi valitsuses temast paremini informeeritud inimesi, ent nende poliitikad on sageli omavahel konfliktis.

“Bannon on valge rahvuslane, kes on rääkinud riigi lammutamisest ning rahvusvahelistest liitudest lahkumisest. Mattis ja McMaster on traditsioonilisemad neokonservatiivid, kes on küll sõjalistes küsimustes pädevad, aga kalduvad sõjakusele. On jätkuvalt ebaselge, kes Trumpi enim mõjutama hakkab,” lausus ta.

Stephen Bannon on Valge Maja peastrateeg, James Mattis USA kaitseminister ning Herbert Raymond McMaster Trumpi rahvusliku julgeoleku nõunik.

12. kuni 14. maini toimuv Lennart Meri konverents arutleb pealkirja all “Pimedaim enne koitu? Sõda usalduse pärast ja kuidas seda võita” maailma ees seisvate tõeliste kriiside üle ning otsib võimalusi, mis neist võiksid kerkida.

Läänemaailma ees seisvatele strateegilistele väljakutsetele aitavad Lennart Meri Konverentsil vastuseid leida Eesti president Kersti Kaljulaid, Soome president Sauli Niinistö, Euroopa Liidu välisteenistuse kõrge esindaja Federica Mogherini, Itaalia endine peaminister Enrico Letta, Itaalia Euroopa asjade minister Sandro Gozi, Gruusia peaminister Giorgi Kvirikashvili, Türgi asepeaminister Mehmet Şimşek, Leedu kaitseminister Raimundas Karoblis, NATO asepeasekretär Rose Gottemoeller, India endine välisminister Kanwal Sibal ning paljud teised.

Lisaks poliitkutele ja mõttekodalastele osalevad aruteludel kodanikuaktivistid Venemaalt, Valgevenest, Ukrainast. Tõejärgse ajastu ja infosõja teemasid aitavad mõtestada sotsiaalmeedias aktiivsed juhtivad ajakirjanikud nagu Michael Weissja Ahmed Rashid. USA valitsuse uuest välispoliitikast räägivad teiste seas Fordi asepresident Stephen Biegun ning kirjanik ja ajakirjanik Sarah Kendzior. Arutlusele tuleb Euroopa Liidu tulevik, populismi mõju demokraatiale, Venemaa kasvav sõjakus info- ja küberruumis, Süüria jätkuv konflikt, Hiina mõjuvõimu kasv – teemad, mis nõuavad mitte ainult vastuseid vaid ka põhimõttelist kohanemist ja muutusi praeguses maailmakorralduses.

Konverents algab 12. mai õhtul kell 16.30 ning lõpeb 14. mai lõuna ajal. Toimumiskoht on Radisson Blu Sky hotell Tallinna kesklinnas. Töökeel on inglise keel ning osalemine kutsetega. Konverentsi saab jälgida veebiülekande kaudu konverentsi kodulehel.

Lennart Meri Konverentsi korraldab Rahvusvaheline Kaitseuuringute Keskus koos Lennart Meri Sihtasutusega, toetavad kaitseministeerium, välisministeerium, Elering, Wihuri, NATO, Milrem, BAE Systems, Eesti Idapartnerluse Keskus, Konrad Adenaueri Sihtasutus, Defendec, Hanwha. Konverentsi meediapartner on BNS

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.