Keskaja päevad saadavad lapsi väikesesse rüütlikooli

Seekordsel festivalil saab lõbutseda keskaegsees rõivastes tolle aja tantse tantsides ja mänge mängides.

Keskaja päevad saadavad lapsi väikesesse rüütlikooli

Seekordsel festivalil saab lõbutseda keskaegsees rõivastes tolle aja tantse tantsides ja mänge mängides.

«Igal aastal oleme püüdnud keskaja päevade publikut üllatada mõne uue ja erilise esinejaga,» rääkis rahvakunsti ja käsitöö liidu auesimees Liivi Soova. «Tänavune peaesineja on Ungarist, Euroopa festivalidelt tuntud keskaja muusikud ansamblist Bordó Sàrkàny. »

Neli aastat tagasi keskaegse muusikaorduna asutatud Bordó Sárkány kompositsioonid on inspireeritud keskaja kõlaga viisidest. Enamus ansambli keskaegsest ilmalikust muusikast pärineb 11.-16. sajandist.

Korraldaja sõnul algavad keskaja päevad 10. juulil kell 18 ühise rongkäiguga Viru värava juurest Raekoja platsini, kus sündmus pidulikult avatakse. «Pärast avatseremooniat Raekoja platsil liigume koos Tornide väljakule, kus astubki lavale Bordó Sàrkàny,» sõnas Soova. «Tornide väljaku suurel keskaja piduõhtul lõbustavad publikut ka narrid, rändnäitlejad ja trubaduurid.»

Ungari ansamblit saab kuulata veel järgmisel päeval Hopneri majas. «Hopneri majas saab keskaja päevade uudse ettevõtmisena osaleda suveõhtute kontsertidel,» rääkis Hopneri maja juhataja Anne Velt. «Kontserdipaik on diele, omamoodi keskaegne avatud köök, kus valmistati süüa ja võeti vastu külalisi. Laupäeval musitseerib Hopneri majas vanamuusikaansambel Rondellus, kes esitab Itaalia, Prantsusmaa ja Inglismaa lõbusaid armastuslaule.»

 11. ja 12. juuli kontserdid Hopneri majas algavad kell 20, sisse pääseb Vanaturu kael 3 kaudu. Piletid kuus eurot eelmüügis Piletilevis ja enne algust kohapeal. «Kultuuril on osa ka igas turupäevas, kus laul ja tants kõlab alates südapäevast,» ütles Soova. «Keskaja päevade süda ehk laadaplats asub Raekoja platsil, kust laupäeval hakkab pihta ka vibuturniir.»

 Niguliste kiriku juurde aga kerkib lausa keskaegne küla. «Niguliste mäel õpime nii keskaegseid mänge kui keskaegseid meistritarkusi,» lubas Soova. «Meistrikojad on avatud ka lastele, samuti saavad nad tarkusi juurde väikeses rüütlikoolis. Keskaja päevadel saab igaüks tunda, mis tunne on olla keskaja tallinlane, selga saab tõmmata oma aja rõivad ja lõbutseda keskaegseid mänge mängides.»

 Traditsiooniliselt saab õpetatud emanda juhatusel pühapäevasel jalutuskäigul ka vanalinna tundma õppida. 10.-13. juulini toimuvate keskaja päevade korraldamist toetab Kesklinna valitsus, päevaprogrammi leiab www.folkart.ee/keskaja-paevad

Laadimine...Laadimine...