Kinnisvaraspetsialistid: Tallinna kinnisvaraturg on elujõuline ja soodsate rendihindadega

Märtsis ja aprillis külmus kinnisvaraturg tugeva hinnalanguse ootuses. Paljud kinnisvaraeksperdid prognoosisid, et koroonaviirus põhjustab kinnisvaraturu languse, aga seda ei juhtunud ning praegu võib täheldada isegi mõningast korterihindade tõusu.

Pilt: Albert Truuväärt/ Foto on illustreeriv

Kinnisvaraspetsialistid: Tallinna kinnisvaraturg on elujõuline ja soodsate rendihindadega

Õnne Puhk

"Enamiku elanike jaoks on uue eluaseme soetamine tõsine samm, mida plaanitakse pikka aega ja ajutised raskused ei ole põhjus pikaajaliste plaanide edasilükkamiseks. Praegune olukord kinnitab vaid fakti, et kinnisvara on stabiilne vara," ütles SPC Kinnisvara maakler Dmitri Sobolevski.

Märtsis ja aprillis külmus kinnisvaraturg tugeva hinnalanguse ootuses. Paljud kinnisvaraeksperdid prognoosisid, et koroonaviirus põhjustab kinnisvaraturu languse, aga seda ei juhtunud ning praegu võib täheldada isegi mõningast korterihindade tõusu. 

Tallinnas soodsad rendihinnad

"Esiteks torkab silma märkimisväärselt suur hulk kuulutusi ja bännereid äripinna (kontorite ja esimese korruse pindade) üürileandmise kohta Tallinna kesklinnas. Mitmed ettevõtted said pandeemiast tõsiselt kannatada ja üürnikud olid sunnitud oma ruumid vabastama," ütles Eco Advice Kinnisvara kinnisvaramüügispetsialist Jevgenia Tretjakova.

Tretjakova ütles, et nüüd pakuvad Tallinna linnavalitsus ja eraettevõtted enampakkumiseks ruume alates 6 eurost ruutmeetri kohta ja need hinnad jäävad alla varasematele rendihindadele. "Hotellisektor sai kõige tugevama löögi ja nüüd näeme, et kuidagi vee peal püsimiseks üüritakse hotellitube pikaajaliselt välja väga mõistlike hindadega," lisas ta.

"Mis puutub eluasemesektorisse, siis märtsis ja aprillis nägime, kuidas turg tugeva languse ootuses külmus, aga nüüd näeme juba teistsugust pilti – näiteks septembris oli (Tallinnas ja Harjumaal – toim.) üle 350 uute korterite tehingu. Uute projektide hinnad ei ole langenud – oli atraktiivseid pakkumisi, kus kingituseks oli ka köök, kuid nüüd on selliseid pakkumisi oluliselt vähem," selgitas ta. "Eco Advice’i projektidest näeme, et müük on väga aktiivne. Näiteks ühes minu enda juhitud projektis, mis on uus ridaelamu Pirital, on viimase kahe kuuga müüdud 70%."

"Kevadel puhkenud koroonakriis tegi ettevõtjad ettevaatlikuks: kardeti, et kriis võib laieneda sügavamaks majanduskriisiks ja see mõjutab kinnisvara hindu. Teisest küljest olid Eesti teise kvartali SKP näitajad oodatust paremad, mis võib viia majanduse kiirema taastumiseni," kommenteeris ta.

Lühiajaline üüriturg kukkus kokku

Musical Kinnisvara maakler Kristina Hasselbach ütles, et lühiajaline üüriturg kukkus korterite ülepakkumise tõttu kokku. "Kinnisvara hinnad on stabiilsed. Ühel hetkel hakkasid hinnad isegi veidi tõusma. Kuid üüriturg kannatas kõvasti. Võib öelda, et lühiajalisel üüriturul on toimunud kokkuvarisemine. Aasta alguses tulid investorid turule suure hulga korteritega. Turg on ülerahvastatud ja hinnad on kindlasti langenud," sõnas ta. 

"Mis puutub eluaseme ostuhindadesse, siis need tõusevad. Ehitusmaterjalid muutuvad kallimaks ja ehitusnõuded karmistuvad. Ja ka majandus on tasapisi taastumas," ütles ta. 

Korterite hinnalangust pole oodata

Prospect Groupi kinnisvaramaakler Guzel Sadikova ütles, et nõudlus äärelinnas paiknevate eluasemete – korterite, ridaelamute ja suvilate – üürimise järele on suurenenud. Paljudel inimestel on tekkinud ka ostusoov.

Kinnisvaraturg on koroonaviiruse kriisiga toime tulnud, seda tõendavad andmed korterite müügi ja broneerimise kohta. Sadikova ütles, et kohese ostu- või investeerimissoovi korral ei ole mõtet oodata korterite olulist hinnalangust.

"Muidugi on sellest kirjutatud juba sadu artikleid ning majandusanalüütikud on välja tulnud hirmutavate arvude ja prognoosidega. Jah, hinnad on langenud, kuid ainult mõnes kinnisvarasektoris," sõnas ta. 

"Eluaseme kinnisvara rendihinnad langesid. Esialgu kuni 25% ja nüüd on see võrreldes märtsieelse perioodiga stabiliseerunud miinus 10–15% juures. Näiteks kui veebruaris maksis kolmetoalise korteri üürimine Pirital umbes 800 eurot, siis nüüd võib sama korteri pakkumisi leida 650–700 euro eest," sõnas ta.

Sadikova selgitas, et kevadel toimus rendihindade langus ka sel põhjusel, et paljud lahkusid kriisi tõttu kodulinna või kolisid lihtsalt minema ning korterid jäid üürniketa ning omanikel oli vaja kohe kortereid välja rentida ja hakata raha saama. "Hinnad tegid suure hüppe üles. Suveks oli olukord stabiliseerunud ja hinnad fikseeritud. Kõrge hinnaga eluasemete turg kannatas rohkem. Muidugi võib korteri välja üürida ka samade hindadega, kuid see on pigem õnnelik juhus. Enamik üürikorterite hindu ikkagi langes," ütles ta. 

Õige aeg rentida äripinda

Sadikova ütles, et äripindade pakkumisi on rohkem – seda nii ostu- kui ka üüritehingute suhtes. "Praegu on õige aeg võtta rendile ärikinnisvara ja osta valmis äri," sõnas ta.

"Enamik ööpäevaks rendile antavate korterite omanikke läks üle pikaajalisele rendile. Kuid hoolimata suurtest pealkirjadest, mis teatasid, et turism ei naase Eestisse niipea, õnnestus mõnel see äri alles jätta ja isegi tulusid mitmekordistada. Seda nimetan ma paindlikuks ja loovaks mõtlemiseks raskel ajal!" ütles Sadikova.

"Mis puutub tulevikuprognoosi, siis rendihinnad ei lange, see on selge. Pangad saavad muuta laenude väljastamise tingimusi, eriti Eesti alaliste elanike puhul. Talvel, kui laenumaksete pikendamine lõpeb, tuleb tõenäoliselt rohkem kinnisvara ostusoove, samas kui paljudel ei õnnestu oma rahalist olukorda parandada," prognoosis ta.

Sadikova ütles, et pangad on edaspidi laenude väljastamisel väga ettevaatlikud, et tagada turvaline laenamine. "Aga ma ärgitan inimesi mõtlema positiivselt – kõik kriisiolukorrad kiirendavad arengut ja uute võimaluste otsimist, sest vanad meetodid enam ei tööta. Muretsemine ei vii kuhugi, tuleb tegutseda, mitte otsida põhjust mitte tegutsemiseks!"

"Inimesed elavad üks päev korraga, arvestamata sellega, et homme võib olukord olla täiesti teistsugune – see põhimõte kehtib mistahes ärivaldkonnas ja sellest saavadki kõik hädad alguse. Nüüd on aeg mõelda usaldusväärse "turvapadja" peale ning mitte teha impulsiivseid otsuseid. Kinnisvaraga seotud asjatundliku otsuse tegemiseks on parem pöörduda spetsialisti poole," ütles Sadikova.

 Usaldusväärsus loeb

Kinnisvarabüroo Kurg & Korsten maakler Diana Harlamova ütles, et praegu liiguvad inimesed vähem ringi, valivad kinnisvara hoolikamalt ja mõtlevad kauem. Ta märkis samuti, et kinnisvara hindade kardetud langus pole leidnud kinnitust.

"Praegu on kinnisvaraturul palju ebaselgust, kuna maailm on ebastabiilses olukorras ja prognoosid on erinevad. Paljud kinnisvaraspetsialistid usuvad, et kõige parem on sõlmida tehinguid just praegu, aga kellelgi pole sajaprotsendilist kindlust," sõnas ta.

Arco Vara kinnisvarabüroo vanemmaakler Maksim Makejev ütles, et kui projektil on hea asukoht, kinnisvaraarendaja on olnud turul pikka aega ja teda usaldavad nii kliendid kui ka pangad, siis on nõudlus sellise objekti järele stabiilne.

Tallinna ja Harjumaa korterite müük ja broneerimine ületas septembris möödunud aasta keskmist ning Makejevi sõnul jäävad heade kinnistute hinnad samale tasemele. "Nagu alati, on keerulisematel aegadel asukoht oluline. Eelarvesegment võib langeda 3–5%, kuid hiljem nõudlus taastub. Meil on praegu olukord stabiilne ja 4. kvartali tulemused võivad teha rekordi," sõnas ta.

SPC Kinnisvara maakler Dmitri Sobolevski märkis, et Tallinna kinnisvaraturg on isegi välisklientide vähenemise korral üsna elav ning loodetavasti taastub ka tööturu usaldusväärsus kiiresti.

"Tallinnas on kinnisvara hinnad tõusnud umbes 8%. See kehtib ka müüdavate ja renditavate eluruumide kohta," kommenteeris ta. "Enamiku elanike jaoks on uue eluaseme soetamine tõsine samm, mida plaanitakse pikka aega ja ajutised raskused ei ole põhjus pikaajaliste plaanide edasilükkamiseks. Praegune olukord kinnitab vaid fakti, et kinnisvara on stabiilne vara. Lisaks otsustasid paljud, et praegu on parim aeg investeerimiseks, ja toetasid seeläbi turu elujõudu," ütles ta.

Ta lisas, et tuleviku ennustamine on tänamatu töö ning loodetavasti on raskused ajutised, liikumine naaberriikide vahel taastub ja koos sellega ka kinnisvarahindade kasv.

Laadimine...Laadimine...