KIROPRAKTIK: Vale koolikott toob lapsele selja- ja peavalud

Õige koolikott peab selga toetama, mitte asuma sellest eemal. Kui koolikott on raske, siis peab olema võimalik seda kinnitada ka alt ümber kõhu ning kõiki rihmu peab saama parajaks reguleerida. Koolikott peab istuma keset selga, see ei tohi olla õlgadest kõrgemal ega vajuda allapoole tuharaid.

Pilt: Scanpix

KIROPRAKTIK: Vale koolikott toob lapsele selja- ja peavalud (1)

Urmas Kaldmaa

Õige koolikott peab selga toetama, mitte asuma sellest eemal. Kui koolikott on raske, siis peab olema võimalik seda kinnitada ka alt ümber kõhu ning kõiki rihmu peab saama parajaks reguleerida. Koolikott peab istuma keset selga, see ei tohi olla õlgadest kõrgemal ega vajuda allapoole tuharaid.

Mihklist sai koolikottide müüja viie aasta eest pärast seda, kui ta oli käinud koos oma kahe lapsega neile kotti valimas. "Küsisime poes laste käest, milline koolikott neile meeldib," meenutab Mihkel, "kuid neile ei meeldinud ükski. Siis mõtlesimegi, et hakkame neid parem ise tooma."
Päris vaba valikut Mihkel lastele tegelikult siiski ei andnud. Valida said nad ainult nende koolikottide hulgast, mis vanemad olid eelnevalt heaks kiitnud. "Lapsed hindavad koolikotte ainult välimuse järgi," teab Mihkel.

Tema ja ta abikaasa tahtsid aga, et koolikott ei püüaks ainult pilke, vaid oleks ka tervislik. Vaadati, et koolikott ei hoiaks seljast eemale, vaid pakuks kogu seljale tuge ning et sellel oleks polsterdatud seljaosa ja laiad pehmendusega õlarihmad. "Lahkusime tollal poest ilma koolikottideta," räägib Mihkel, "sest sellist koolikotti, mis oleks meeldinud nii meile kui lastele, müügil polnud."

Mihkli hinnangul on praegu koolikottide valik Eesti turul mitu korda suurem kui mõned aastad tagasi. "Konkurents on väga tihedaks läinud ning valik on suur ja lai," nendib ta. "Praegu peaks küll igaüks endale sobiva koolikoti leidma."

Valik suur ja valimine keeruline

Kiropraktik Gerly Truuväärt nõustub, et koolikottide valik on väga suur, kuid kaugeltki mitte kõiki neid ei soovitaks ta lapsevanematel osta. "Minul on tänava peal hing kogu aeg haige, sest näen väga palju lapsi, kes kannavad väga valesid kotte," ütles ta ERR-ile. "Ma näen, kuidas see mõjutab nende arenevat selga. Nii et ma arvan, et see probleem on palju suurem, kui me oleme seni arvanud." Vale koolikoti kandmise tulemuseks võivad Truuväärti sõnul olla alaselja-, kaela-, pea-, õla- ja põlvevalud.

Nagu selgub, peab väärt koolikotil olema veelgi rohkem häid omadusi, kui eespool rääkis koolikottide müüja. Kui kott on raske, siis peab olema võimalik seda kinnitada ka alt. Kõiki rihmu peab saama parajaks reguleerida. Koolikott peab istuma keset selga, ta ei tohi olla õlgadest kõrgemal ega vajuda allapoole tuharaid. Mitme taskuga kotid aitavad raskust ühtlasemalt jaotada. Liiga suur koolikott pole samuti hea, sest siis tekib kiusatus võtta kooli kaasa asju, mida võib-olla väga vaja ei lähegi.

Osa asju võiks jääda kooli

Probleemiks on ka koolikoti raskus. Eestis on kehtestatud selle kohta isegi piirmäärad, kui rasket koolikotti tohivad lapsed kanda. Esimese kuni kolmanda klassi õpilastel on see maksimaalselt kolm kilo, neljandast kuuenda klassini 3,5 ning seitsmendast üheksanda klassini 4,5 kilo.

Koolikoti lubatavat raskust on määratletud ka nii, et see võib olla 10-15 protsenti õpilase kehakaalust. Mõni aasta tagasi terviseameti poolt tehtud uuringu kohaselt on aga meie õpilaste koolikotid raskemad. Esimeses klassis ületas koti kaal lubatut 30% juhtudel ja alates teisest klassist ei vastanud juba 72% õpilaste ranitsate raskus lubatud kaalule.

Koolikotti aitab muuta kergemaks see, kui õpilased saavad jätta osa asju kooli. Näiteks Rocca al Mare koolis on õpilastel selle tarbeks lukustatavad kapid. Kõigis koolides sellist võimalust aga pole. Küsimus pole paraku ainult selles, mis on õige ja hea, vaid ka koolikottide hinnas, mainekuses ja meeldimises.

Koolikottide müügiga tegeleva Mihkli sõnul ostavad vanemad esimesse klassi minejatele tavaliselt ranitsa tüüpi koolikotid, mis on ergonoomilised, seljapolsterduse ja kõigi muude heade omadustega. Kui veel mõned aastad tagasi lapsevanemad sellistele asjadele eriti tähelepanu ei pööranud, siis nüüd oskavat nad järjest paremini tervislikke koolikotte küsida ja selliste kottide müük on aasta-aastalt suurenenud.

Vanemate lastega on lugu keerulisem. "Suurematele lastele ranitsad neil oleva lapseliku pildi või siis mingil muul põhjusel ei meeldi," ütleb Mihkli kogemus.

"Vanemad lapsed tahavad minna kooli seljakotiga, mitte ranitsaga. Ütleksin, et praegu ostetaksegi rohkem seljakoti ja vähem ranitsa tüüpi koolikotte. On olemas ka vormi hoidvad seljakotid, kuid nende hind ulatub 80-90 euro juurde. Üleõlakotte ei soovitata, aga mida teha teismelistega, kui ta ütleb, et ta muuga lihtsalt ei käi ja ongi kõik. Eks siis ostetaksegi neile üleõlakott. Kolm aastat ühe koolikotiga käimist on lastele tavaliselt piir, edasi tahetakse juba midagi uut."

----
Kallim hind ei tähenda alati paremat kotti


Mõni kott on kallim lihtsalt sellepärast, et see on mõne jalgpalliklubi või kalli firma logoga ja värvides.


Internetis pakutavate koolikottide hinnad algavad 15 eurost ja lõpevad 150 euro juures. Keskmine koolikoti hind jääb 40-60 euro kanti. Mihkel aga ei arva, et mitmekordselt suurem hind tähendaks otsekohe paremat koolikotti.

"Eks nad enam-vähem kõik tehakse kusagil Kaug-Idas ja enam-vähem ühesugusest materjalist," ütleb Mihkel. Ta toob näite oma poest, kus on müügil ühe ja sama firma kaks sisuliselt ühesugust koolikotti, kuid üks neist on teisest peaaegu poole kallim – tema poe kõige kallim koolikott üldse. Mihkel ei näe neil mingit muud vahet, kui et üks neist on lihtsalt ilusa pildiga, teine aga Barcelona klubi värvide ja vapiga.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...