Koalitsioonierakondade toetus on tõusmas

Kui Reformierakonna toetus on viimastel nädalatel pigem langenud, siis Keskerakond ja EKRE on samal ajal suutnud toetust kasvatada, selgub Ühiskonnauuringute Instituudi tellitud Norstati uuringust.

Pilt: Scanpix

Koalitsioonierakondade toetus on tõusmas (2)

Toimetaja: Toomas Raag

Kui Reformierakonna toetus on viimastel nädalatel pigem langenud, siis Keskerakond ja EKRE on samal ajal suutnud toetust kasvatada, selgub Ühiskonnauuringute Instituudi tellitud Norstati uuringust.

Politoloog Rein Toomla sõnul on koalitsiooni toetus natuke tõusnud.  Samas oleks Toomla hinnangul koalitsiooni toetus kolme positiivse sündmuse valguses veelgi rohkem kasvada.

"Praegu on olnud kolm olulist sündmust: Kadri Simsoni kõne ja tema Euroopa Komisjoni liikme kandidatuuri heakskiit Riigikogus, siseministri läbi kukkunud umbusaldamine ning Eesti valimine ÜRO julgeolekukomitee mittealaliseks liikmeks," selgitas Toomla. "Väga huvitav on vaadata, mis suvel saab – suvel ilmselt opositsiooni toetus natuke tõuseb, aga sügisel, kui riigikogu jälle istungeid pidama hakkab, saab koalitsioon ilmselt oma toetuse tagasi.

Viimased koondtulemused kajastavad küsitlusperioodi 14. maist 11. juunini, mille raames küsitleti kokku 4010 valimisealist Eesti Vabariigi kodanikku. Kõige populaarsem erakond on Reformierakond, keda toetab 30,7% küsitletutest. Teisel kohal on Keskerakond (21,1%) ning kolmandal kohal Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (18,9%). Neile järgnevad Sotisaaldemokraatlik Erakond (10,8%) ning Isamaa (9%). Ülejäänud erakondade toetus jääb alla valimiskünnise. 

EKRE toetus ei ole Norstat Eesti AS-i poolt läbi viidud küsitlustes sellel aastal kordagi nii kõrge olnud. Pärast mai esimese poole madalseisu tõusvas trendis liikunud ka Keskerakonna toetus (13. mai seisuga oli see 19,3%, nüüd 21,1%). Need kaks trendi tähendavad, et toetus koalitsioonierakondadele on kuuga ligi 4% kasvanud ning on nüüd 49% (13. mai seisuga oli see 45,1%). Opositsioonierakondade toetajaid on samal ajal 41,5%, madalam oli see näitaja viimati 11. märtsil (40,5%). 

Tulemuste presenteerimisel on MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS keskendunud viimase nelja nädala koondtulemusele. See tähendab, et valimiks kujuneb vähemalt 4000 inimest ning statistiline viga on +/- 1,55%. Sellisel kujul erakondade toetusprotsentide arvutamine tasandab üksikutes küsitlustes esinevad kõikumised, mis tulevad nii suuremast statistilisest veast kui lühiajalise mõjuga sündmustest.Nelja nädala koondtulemuste presenteerimine andis kõikide valimiseelsete küsitluste seas kõige täpsema tulemuse, erinedes tegelikest valmistulemustest maksimaalselt vaid 0,9%.

 

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...