Koolid saavad peagi Nõmme lumepargis suusatunde pidada

Nõmme lumepargis viivad koolitunde läbi kogenud treenerid ning seal saab ka kehva suusailmaga mäest alla liuelda.

Pilt: Scanpix

Koolid saavad peagi Nõmme lumepargis suusatunde pidada

Kai Maran

Nõmme lumepargis viivad koolitunde läbi kogenud treenerid ning seal saab ka kehva suusailmaga mäest alla liuelda.

Kui külmakraade jagub, saavad detsembri keskpaigast koolid Nõmme lumepargis suusatunde pidada. Kui pargi turundusjuhi Karin Kruusiga uuest hooajast rääkisime, keerlesid akna taga parasjagu esimesed lumeräitsakad. Kas lumekahurit tänavu vaja ei lähegi? "Lumekahurit läheb ikka vaja!" kinnitas Kruus. "Ilmastik on nii muutunud, et kunstlumeta läbi hooaja enam ei saa. Meil on kaks moodsat ja ökonoomset kahurit ja nendestpiisab. Kolme-nelja miinuskraadi juures võib lumekahuri tööle panna."

Kahurilumi ja mäetraktor aitavad nõlva heas korras hoida terve talve. "Nõmme lumepargis on pealinna pikim talv," kinnitas Kruus ja lisas, et talvesport on eriti tähtis just koolilastele. "Suur probleem on, et lapsed käivad lumevaestel talvedel õues sportimas üha vähem," tõdes Kruus. "Ka soojad spordiriided on paljudele üsna tundmatuks jäänud. Kui mina olin selles vanuses, siis olid kõigil soojad talveriided olemas. Nüüd aga tullakse mõnikord mäele vaata et nabapluusi ja seelikuga."

 

Tuleb osata ka kukkuda

"Spordivarustuse kasutamist ja tehnikat tasub õppida juba koolieas, et hiljem ohutult ja teadlikult tervisesporti harrastada," ütles Lumeakadeemia peatreener Liis Needrit. "Just kehalise kasvatuse tundides saavad paljud lapsed eri spordialadega esimese kokkupuute. Nii võib avastada armastuse ujumise, korvpalli või suusatamise vastu, ning miks mitte saada teadliku juhendaja käe all sinasõbraks mäespordiga ka siinsamas Eestis."

Needriti sõnul on mäesuusatamisel eriti tähtis turvalisus. "Kui õppida kogemustega juhendaja käe all, on mäespordialade harrastamine turvaline," selgitas ta. "Treener tutvustab varustust, õpetab kukkumist, tehnikanippe ja mäel liiklemise eetikat."

Peatreeneri sõnul käis eelmisel hooajal Nõmme lumepargis kehalise kasvatuse tunni raames mäespordiga tutvust tegemas üle tuhande lapse, nende hulgas Rocca al Mare, Audentese, Nõmme gümnaasiumi ja Inglise kolledži õpilased. Mäesuuska ja lumelauda tulid koolilapsed Nõmmele proovima mujaltki, näiteks Kernust, Noarootsist ja Haapsalust.

"Kehalise kasvatuse õpetaja kutse omandamisel on mäesuusatamise ja lumelauasõidu õpetamine juba aastaid õppekavas, kuid puuduvad võimalused ja ressurss teadmisi õpilastele edasi anda," nentis Needrit. "Elementaarsed teadmised, kuidas ohutult mäesuuskadel või lumelaual liikuda, võiks tulla lastele kooli kehalise kasvatuse tunnist koos murdmaasuusatamise ja uisutamise oskusega, sest talispordi veerand on enamikes koolides olemas."

"Väga mõnus on ka õpetajana teha midagi teistmoodi," ütles Rocca al Mare kooli kehalise kasvatuse õpetaja Ingrid Tullus. "Ja kui kusagil mujal lund ei ole, siis siin mäel on seda isegi märtsikuus, nii et rõõmu ja lusti jagub!"

 

Alustavad laugest nõlvast

Tänavu valmistub Nõmme lumepark seitsmendaks hooajaks. "Eeldatavasti saame mäenõlva avada detsembri keskel," ütles Kruus. "Õppida saab nii mäesuuska kui lumelauda ja varustust jagub tervele klassile. Püüame vastu võtta võimalikult palju koole ja klasse ning kasutada lumepargi võimalusi maksimaalse efektiivsusega. Võime uhkusega öelda, et Tallinnasse on kasvamas Eesti suurim koolituskeskus."

Lumepargis on kolm nõlva: lumerõnga nõlv, suusa-lumelauanõlv ja algajate nõlv. "Laugel algajate nõlval toimuvad õpped algajaile, mille võiksid läbida kõik esmakordselt mäele minejad," mainis Kruus.

Lihtsa tõstukiga lauge õppenõlv sobib algajatele mäespordihuvilistele ning väiksematele lastele esimeste sammude tegemiseks.
Lisaks koolitundidele tegi lumepark eelmisel hooajal üle 500 eraõppe ning igal nädalal käis trennides üle 150 lapse ja täiskasvanu. 2013. aastal tunnustas Eesti suusaliit Nõmme lumeparki aasta tegija tiitliga.

Rohkem infot www.nommelumepark.ee

Laadimine...Laadimine...