Koorti kitse juurde vanalinnas tulevad park, trepid ja teed

Tänavu korrastab linn muinsusväärtustest Mayeri trepi,  Tallinna vanima, Liivi sõja ajast pärineva mälestusmärgi, ning valmistab ette Skoone bastioni kordategemist.

Pilt: Scanpix

Koorti kitse juurde vanalinnas tulevad park, trepid ja teed

Ivo Karlep

Tänavu korrastab linn muinsusväärtustest Mayeri trepi,  Tallinna vanima, Liivi sõja ajast pärineva mälestusmärgi, ning valmistab ette Skoone bastioni kordategemist.

"Kõige enam rõõmustab linlasi ja linna külalisi kindlasti nn Kitseaia taastamine vanalinnas Nunne tänaval," ütles abilinnapea Andrei Novikov.


Haljasala on selles kohas asunud alates 1927. aastast ning 1930  otsustati sinna paigaldada Jaan Koorti skulptuur Metskits, mille järgi sai roheala ka nime. 1952 paigaldati haljas-alale pingid ja rajati trepid, mis likvideeriti 1980ndatel. "Eelmisel aastal valminud projektiga on kavas taastada trepid, rajada jalgrajad ja haljastus ning paigaldada skulptuuri juurde pingid," lausus  abilinnapea.


Kunstimälestiste peaspetsialisti Eero Kangori sõnul oli nn Koorti kitse juures olev pargike kunagi inimesi täis. "Nüüd tulevad sinna taas Nunne tänavalt trepid, mis hakkavad Kitseaeda viima," rääkis Kangor. "Lisaks rajatakse jalutusteed. Tegevuskava on olemas ka selle pargikese taga asuva Toompea müüri korrastamiseks. Kevadel hakkame töödega peale. Seal üleval on ühel majal ka inetu grafiti, mis tuleks eemaldada."


Kangori andmetel restaureeriti Koorti kitse viimati kaheksa aastat tagasi, selle konstruktsiooni tugevdati ja kui nüüd peaksidki lapsed kitse seljas ronima hakkama, ei tohiks kuju kokku vajuda. "Kui aga kellelgi on kurjemad kavatsused ja ta hakkab seal suisa lõhkuma, siis peaksid aitama videovalve kaamerad, mis parki üles pannakse," lisas ta.


Vanalinna haljasalade korrastamisele kulub linnaeelarvest tänavu umbes 200 000 eurot.


Et vaasid ei roostetaks


Vabariigi 100. aastapäeva puhul tehakse korda Vabaduse väljakult Kiek in de Köki poole viiv Mayeri trepp ja seda kaunistavad rohelised ehisvaasid. "Seal on külgmised kivimüürid kohati lagunenud, segu on mõnest kohast välja kukkunud," rääkis Kangor. "Sättida tuleb ka paigast nihkunud trepiastmeid. Kõige hullem on see, et need suured vaasid roostetavad. Originaalvaasid on seal metallist, aga osa on uuemad betoonist koopiad. Umbes tosin aastat tagasi neid restaureeriti, värviti üle, taastati nende peal olevad vabariigi vapid, aga nüüd on värv juba ära kuluma hakanud. Loodame, et võidupühaks saavad trepp ja vapid vaasidel jälle korda."


Samuti läheb korrastamisele Tallinna vanim monument, Marta ja  Tondi tänava ristmiku ääres rohtukasvanud kinnistul asuv paerist. See nelinurksest kivist postamendil asuv umbes 2,8 meetri kõrgune ja 1,5 meetri laiune paekivist rist on pühendatud Liivi sõja ajal lahingus hukkunud Tallinna kodanikule ja kaupmehele Blasius Hogrevele.


"Ilmselt kogu Eesti vanim säilinud mälestusmärk tuleb tähistada korraliku infotahvliga. Kindlasti väärib selle lugu tutvustamist nii tallinlastele kui ka linna külalistele," rääkis Kangor. "Lahingu toimumise ajal oli see koht muidugi täielikult linnast väljas. Tegime seal uuringud ja konserveerisime risti. Loodame, et Kesklinna valitsus, kellele see plats seal kuulub, saab valmis ka pargi projekti, et sinna oleks võimalik pingid panna ja ilus  jalutamispaik rajada. Praegu on koht üsna käest ära."


Sajanditevanune kivirist on väga hästi säilinud. Kangori sõnul tehti  80ndatel kahjuks suur rumalus, kui risti mälestusplaati puhastati liivapritsiga: "Kahjuks rikuti sellega suurem osa reljeefist, eriti see osa, kus on põlvitav rüütel."


Skoone bastion ootab häid ideid


Alanud on ka ettevalmistused Skoone bastioni korrastamiseks järgnevatel aastatel. Seal ootab kordategemist ligi pool kilomeetrit müüre. "Oleme juba hakanud bastioni tasapisi restaureerima,"  selgitas Kangor. "Eelmisel aastal konserveerisime müüre, mis külgnevad Paksu Margareetaga, need olid seal üsna halvas seisus. Me oleme tööd kaardistanud ja nüüd sõltub linna võimalustest, kui kiiresti saame hakata seal müüri taastama. Ilmselt tuleb seda teha osade kaupa."


Kangori arvates peaks linn koos elanikega otsustama, mida üldse selle omapärase ja suure ehitisega peale hakata. "Hea oleks omada plaani, mida selle piirkonnaga üldse ette võtta ja milline avalik funktsioon bastionile anda. Sellest sõltub kogu bastioni  kordategemise kava," selgitas ta. "Tuleks panna inimesed rohkem seal käima ja nõnda see paik tihedamalt vanalinnaga siduda. Skoone bastionis on 400 meetrit samasuguseid käike nagu Ingeri bastionis, kuhu nüüd on rajatud raidkivimuuseum, mis sobib sinna ju väga hästi. Ka Skoone käikudesse peaks midagi sellist tegema. Praegu ei ole need küll vett täis, nagu olid Ingeri käigud, aga seal pole kerge liikuda, sest aja jooksul on kogunenud pinnast ja käigud hakanud täis vajuma. Kui oleks hea idee, mida sinna teha, küll siis leitakse ka võimalused selle teostamiseks."

 

 

 

Korda saavad ka Oleviste torn ja lõunakabel


• Linnal on kavas korrastada ka mitmeid pühakodasid. Oleviste kiriku restaureerimist alustatakse torni ülemisest osast, kust mõni aasta tagasi suur tükk karniisist alla kukkus. Tänavu saavad korda torn ja lõunakabel. Korrastamist vajavad aga ka Oleviste tänava ääres asuv mustunud seintega Antoniuse kabel ja keskaegne Maarja kabel koos idaseinal asuva meistriteose – Hans Pawelsi kenotaafiga. Vaja oleks restaureerida kiriku aknad, mis praegu lasevad õhku läbi. Kõik 30 akent on erineva raidkivikujundusega ja igaühele on vaja teha oma projekt. Klaaside tinaraamistused ja vitraažid vajavad samuti restaureerimist – väga paljud originaalklaasid on purunenud või hoopis puudu.


• Kaarli kirik saab toetust oreli restaureerimiseks. Seoses Rooma paavsti külaskäiguga toetab linn ka katoliku kiriku korrastamist 125 000 euroga. Selle eest saab teha parandustöid interjööris ning korrastada kiriku katuse.


• Linnaeelarvest saavad sel aastal toetust ka õigeusu Kaasani, vanalinna Nikolai ja Kopli kirikud. Kristiine linnaosas lõpetatakse vanausuliste palvela aastaid kestnud restaureerimine. Tänavu toetab linn kogudusi kirikute restaureerimisel ligi miljoni euroga.

Laadimine...Laadimine...