Koroonatsunaami rullub üle Euroopa

Haigusnumbrid kerkivad kogu Euroopas, tuues kaasa täiendavad piirangud üle kogu kontinendi. Belgias jõustusid esmaspäeval jõustusid uued meetmed viiruse leviku peatamiseks: kõik baarid ja restoranid on neljaks nädalaks suletud. Kodunt väljaspool on lubatud lähemalt lävida vaid kahekesi. 

Pilt: Scanpix

Koroonatsunaami rullub üle Euroopa

Krista Kiin

Haigusnumbrid kerkivad kogu Euroopas, tuues kaasa täiendavad piirangud üle kogu kontinendi. Belgias jõustusid esmaspäeval jõustusid uued meetmed viiruse leviku peatamiseks: kõik baarid ja restoranid on neljaks nädalaks suletud. Kodunt väljaspool on lubatud lähemalt lävida vaid kahekesi. 

Belgia tervishoiuminister Frank Vandenbroucke hoiatas kogu riigis hüppeliselt kasvavate koroonajuhtumite eest. Uued juhtumid on võrreldavad tsunaamiga, kus võimud ei kontrolli enam toimuvat. Esmaspäeval jõustusid uued meetmed viiruse leviku peatamiseks: kõik baarid ja restoranid on neljaks nädalaks suletud. Kodunt väljaspool on lubatud lähemalt lävida vaid kahekesi. Ühtlasi sätestati kuuks ajaks väljas liikumise keeld keskööst kella viieni hommikul. Kaugtöö on kohustuslik praktiliselt kõikidele.

"Need meetmed on väga rängad," möönis Belgia peaminister Alexander De Croo möödunud nädala pressikonverentsil. Samas ei ole piirangutest pääsu, et olukord veelgi hullemaks ei muutuks. Belgia haiglad on koroonaviirusega nakatunud patsientidest tulvil. Võimude sõnul on kõik voodikohad täidetud novembri keskpaigaks, kui juhtumite arv praeguses tempos kasvab. Umbes 11,5 miljoni elanikuga Belgias registreeriti 7876 uut koronaviiruse juhtu nädalas. See on 79 % rohkem kui nädal varem.

Itaalia teatas pühapäeval mitmetest täiendavatest meetmetest pärast kõrgeimat igapäevaste nakatumiste arvu registreerimist, samal ajal kui üheksas Prantsusmaa suurlinnas on kehtestatud liikumiskeeld. Tšehhi, kus nakatumise protsent on Euroopa kõrgeim, kaalub riigi täielikku sulgemist.

Šveitsis ja Liechtensteinis registreeriti nädalavahetusega 8737 uut koroonajuhtumit. Šveitsis kehtestati maskikandmisnõue ja piiratakse kogunemisi.

Ka Iirimaal seatakse kolmapäevast kuueks nädalaks sisse uued piirangud. Restoranid tohivad toitu vaid kaasa müüa, inimesed võivad viibida kodunt vaid viie kilomeetri raadiuses ning kõik jaekauplused, mis ei müü eluks hädavajalikke kaupu, peavad uksed sulgema. Koolid ja lasteaiad, tööstusettevõtted ja ehitusplatsid tohivad tööd jätkata.

Wales teatas reedel "lühikesest ja järsust" kahenädalasest riiklikust sulgemisest, et pidurdada kasvavaid koroonajuhtumeid. Inimesi manitsetakse kodus püsima; kõik, kes vähegi saavad kodus töötada, on suunatud kaugtööle. Teenindusettevõtted ja kirikud on suletud.

Londoni Heathrow lennujaam hakkab pakkuma reisijatele kiiret ja tasulist koroonaviiruse testimist. Testid on kättesaadavad reisijatele, kelle sihtriik nõuab saabumisel värsket koronaviiruse testi. Tulemus peaks selguma juba 20 minutiga. Kiirtest ei ole nii täpne kui tavaliselt kasutatav PRC-test, mida analüüsitakse laboratooriumis. Testi sooritamine maksab 90 eurot ning selle tegemine tuleb eelnevalt broneerida. Esialgu pakutakse teste Hongkongi ja Itaaliasse reisijatele, kuna neis riikides kvalifitseeruvad testid reisija tervisetõendina.

Norras on leitud koroonaviiruse uus vorm ning tuhat inimest Trondheimis on määratud karantiini. Viiruse uus vorm on seotud nakkusahelaga, mis pärineb ühest Trondheimi pubist. Otseselt nakkusohtlikke inimesi on küll kõigest 35, kuid kuna viiruse uus vorm võib olla varasemast nakkavam, määrati karantiini rohkem inimesi. Enamik nakatunutest on paarikümneaastased ja sümptomid on suhteliselt leebed.

"Hakkasime viiruse uut vormi kahtlustama möödunud nädalal, märgates haigust kiiremini levimas ja kergemini nakkamas," sõnas Trondheimi omavalitsuse ülemarst Tove Røsstad Aftonbladetile. Esialgu pole teada, kust viiruse uus vorm Norrasse jõudis. Røsstadi sõnul pole midagi sellist varem avastatud ei Norras ega ühelgi teisel maal. Uute vormide avaldumine on loomulik osa viiruse käitumisest.

Allikad: BBC Euroopa, Helsingin Sanomat, The Times

Laadimine...Laadimine...