Kristina Kallas: kas me tegime venelastele haiget või näitasime Eesti ühiskonna kõverpeeglit?

"Kas odav popolaarsus on see, et seltskond inimesi tõuseb püsti ja näitab, mis on Eesti ühiskonnas probleem?" jäi Eesti 200 juht Kristina Kallas kindlaks skandaalsele plakatile, mis eraldas eestlased ja venelased kahte leeri. "Eile oli pikk valus päev, aga selleks, et hakata probleemiga tegelema, tuleb see valu korra ära tunda."

Pilt: Scanpix

Kristina Kallas: kas me tegime venelastele haiget või näitasime Eesti ühiskonna kõverpeeglit? (7)

Toimetaja: Moonika Tuul

"Kas odav popolaarsus on see, et seltskond inimesi tõuseb püsti ja näitab, mis on Eesti ühiskonnas probleem?" jäi Eesti 200 juht Kristina Kallas kindlaks skandaalsele plakatile, mis eraldas eestlased ja venelased kahte leeri. "Eile oli pikk valus päev, aga selleks, et hakata probleemiga tegelema, tuleb see valu korra ära tunda."

Uue erakonna Eesti 200 juht Kristina Kallas rääkis pressikonverentsil, et skandaalse plakati idee tuli erakonnalt endale, mitte mõnelt PR-firmalt.

"Meil kõigil oli valus seda plakatit vaadata," rääkis ta. "Me lubasime, et räägime päris probleemidest, mis Eesti ühiskonnas on. Lõhestatus on väga tõsine Eesti ühiskonna probleem.

Kallas tõi näiteks, et emakeele järgi käivad lapsed erinevates koolides ja lasteaedades, täiskasvanud erinevates töökollektiivides ja uut aastatki võetakse vastu erinevatel kellaaegadel. Tema soov on, et Eesti haridussüsteem oleks terviklik - eesti ja vene lapsed tähistaksid koos õppeaasta algust ühisel aktusel, vabariigi aastapäeva, pühasid, loeksid samu lasteraamatuid ning jälgiksid samu youtubereid ja blogijaid.

"Me mõistame, et me võime rääkida pikast plaanid ja käibemaksust, aga see osutub tulutuks, sest meil on see üks probleem, mis meie alustalasid kõigutab," rääkis Kallas.

Vabandus neile, kellele probleem haiget teeb

"Ma vabandan nende ees, kellele selle probleemi välja toomine haiget tegi. Me teame, et kui me oleme niivõrd haavatavad nii väikese plakati peale, siis on meil tõsine julgeolekuprobleem. See on üks tähtsamaid ülesandeid, mida ära lahendada," sõnas ta.

Ajakirjanike küsimuste peale, kas selline kampaania on eetiline, küsis ta: "Kas odav populaarsus on see, seltskond inimesi tõuseb püsti ja näitab, mis on Eesti ühiskonnas probleem? Nii kiiret ühiskonna ülekeemist ei osanud ka meie, aga saime tagasisidet, et see on väga valus probleem, millele osutasime."

Kallas ei nõustunud ajakirjanike mõttega, et selline kampaania aitab kaasa vene propagandale. "Kui te ütlete, et kampaaniaga mängisime trumbid Venemaale kätte, siis tegelikult mängitake trumbid kätte Venemaale sellega, et lõimumise probleem on 28 aastat lahendamata."

Plakatid ei kannatanud jääda teiseks päevaks

Kallas tunnistas, et plakat pidi bussipeatuses olema kaks päeva, et kuid ühiskonna reaktsioon pani seda kiiremini muutma.

"Kas me tegime venelastele haiget või näitasime Eesti ühiskonna kõverpeeglit? Meil ei olnud teist valikut. Miks me räägime, et ühiskonna suurim probleem on massiimmigratsioon? Meil on inimesed, kes ei tunne üksteist, pole samas inforuumis, pole samu kangelaid. Kui me seda ära ei lahenda, siis on meil suured riskid, millega mängime."

Kallas lisas, et Eestis on ka etniline palgalõhe ning seetõttu kolivad madala palgaga venekeelse inimesed kindlatesse linnaosadesse. Ta lisas, et rahvuste eraldumine erinevatesse linnaosadesse on tänapäeval suurem kui nõukogude ajal.

"Eile oli pikk valus päev, aga selleks, et hakata probleemiga tegeleme, tuleb see valu korra ära tunda."

7 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...