KUTSAR: Mänguväljakute sulgemine on õige, viirus elab plastikul kolm päeva

"Mänguväljakutel on koos nii lapsed kui ka nende vanemad, seal ei suuda inimesed üksteisest kahe meetri kaugusele hoida," põhjendas Eesti üks tuntumaid epidemiolooge Kuulo Kutsar, miks on avalike spordi- ja mänguväljakute sulgemine õige.

Pilt: Albert Truuväärt

KUTSAR: Mänguväljakute sulgemine on õige, viirus elab plastikul kolm päeva

Urmas Kaldmaa

"Mänguväljakutel on koos nii lapsed kui ka nende vanemad, seal ei suuda inimesed üksteisest kahe meetri kaugusele hoida," põhjendas Eesti üks tuntumaid epidemiolooge Kuulo Kutsar, miks on avalike spordi- ja mänguväljakute sulgemine õige.

Mänguväljakutel viibimine ei lähe Kutsari hinnangul kokku valitsuse kehtestatud viimaste piirangutega. Seal koguneb tõenäoliselt rohkem kui kaks inimest, kes ei suuda hoida nõutavat kahemeetrist vahemaad. "Mänguväljakutel on koos nii lapsed kui ka nende vanemad. Värskes õhus on nakatumise tõenäosus küll väiksem kui siseruumides, kuid see pole kaugeltki mitte võimatu," selgitas Kutsar. Epidemioloog juhtis tähelepanu ka hiljuti teatavaks saanud USA teadlaste laboritestidele, mis ütlevad, et õhus püsib koroonaviirus elus kuni kolm tundi, plastikpinnal kolm päeva, roostevabast terasest pinnal kaks päeva ja kartongil 24 tundi. "Peamiselt levib koroonaviirus siiski inimeselt inimesele," nentis Kutsar.

Paljud katsuvad

Tallinnas on ligikaudu 300 avalikku spordi- ja mänguväljakut ning vähemalt kümmekond terviserada ja muud tuntumat kohta, kus värskes õhus joosta ja sporti teha. Linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul on tallinlased väga spordilembesed ning tavalises olukorras on nad väljakutele rõõmuga oodatud. Praegu tähendab aga enda ja teiste tervisest hoolimine kõigi nakkusohtude vältimist. "Arvestades inimeste suurt hulka viimastel päevadel mängu- ja spordiväljakutel, on nakkuse saamise risk seal kõrge," ütles Kõlvart. "Kuigi praegu ei ole viiruse leviku ulatus ja tagajärjed väga nähtavad, peame vajalikuks mängu- ja spordiväljakutele juurdepääsu piirata."

Linnapea möönis, et kodus olevatele lastele tuleb tegevust leida ja nendega midagi ette võtta, kuid praeguses olukorras on vaatamata ilusale ilmale äärmiselt tähtis koju jääda, sest ainult see vähendab kokkupuutumist teiste inimestega ja pindadega, mida paljud inimesed on enne katsunud.

"Mõistetavalt on piirang ebamugav," tõdes Kõlvart. "Palume lapsevanematelt mõistvat suhtumist ja hoolime oma laste tervisest. Viiruse ohjeldamine sõltub meist kõigist."

Mupo juhataja Aivar Toompere ütles, et mänguväljakutele juurdepääsu piirasid linnaosavalitsused. "Meie andsime lindid ja muud vahendid ning aitasime, kuidas vaja," ütles ta.

Kesklinna valitsuse linnakeskkonna osakonna juhataja Aigar Palsner selgitas, kuidas mänguväljakute sulgemine käis. "Aiaga piiratud mänguväljakutel läks värav lukku-ketti ja panime üles ka teavitavad sildid," mainis ta.

"Alustasime suurematest mänguväljakutest," lisas Lasnamäe linnaosa valitsuse linnamajanduse osakonna juhataja asetäitja Diana Buchmann. "Esimesena panime paika infosildid ja ohutuslindid, suuremate mänguväljakute ümber, kus aedu polnud, tulid ka ehitusaiad."
Lisaks teavitavatele siltidele, lintidele ja piiretele on lukus kõik mänguvahendid, mida lukustada saab. "Kui on võimalik, siis mõned elemendid, nagu näiteks kiiged, ka lukustatakse," selgitas Buchmann ja lisas, et alustatakse suurematest mänguväljakutest, nagu näiteks Pae, Koorti ja Linnamäe.

Piirded ümber

Kristiines on loodud mänguväljakud iga suurema korteriühistu juurde, linnaosa üks suuremaid asub aga Löwenruh' pargis. See  sai sildid ja piirded esimeste hulgas, aga need pannakse ka kõikidele teistele mänguväljakutele.

Suuremate vabakujuliste mänguväljakute, samuti rulaparkide ümber pannakse piirdeaiad, ja sellistel kohtadel, kus on oht teismeliste kogunemisteks, nagu näiteks Politseipark, Falgi park ja Koidu park, hoiab munitsipaalpolitsei silma peal. Mupole on anud nimekirjad, mida ja kus kontrollida.

Terviseameti info kohaselt levib koroonaviirus piisk-õhknakkuse teel ning kandub hõlpsasti edasi pindade kaudu. Mängu- ja spordiväljakuid kasutavad paljud inimesed ning sealsete vahendite desinfitseerimine ei anna tulemusi. Lisaks tekib mänguväljakutel otsekontakt laste vahel.
Sarnaselt mänguväljakutega piirab linn ligipääsu ka koerte jalutusväljakutele, et vähendada nakkusriski.

Laadimine...Laadimine...