Kütuseaktsiisivastase protesti korraldajad: valitsus peaks maksustama võõrpankade välistulu

Protestiaktsiooni üks korraldaja Silver Jõgger leiab, et automaksu või kütuseaktsiisi suure tõstmise asemel peaks valitsus kaaluma alternatiivseid sissetulekuallikaid, nagu näiteks Eesti riigis tegutsevate võõrpankade välistulu, mis on maksustamata ühegi sendiga. Aktsiisivastaste arv on jõudnud 60 000-ni.

Pilt: Kuvatõmmis

Kütuseaktsiisivastase protesti korraldajad: valitsus peaks maksustama võõrpankade välistulu

Protestiaktsiooni üks korraldaja Silver Jõgger leiab, et automaksu või kütuseaktsiisi suure tõstmise asemel peaks valitsus kaaluma alternatiivseid sissetulekuallikaid, nagu näiteks Eesti riigis tegutsevate võõrpankade välistulu, mis on maksustamata ühegi sendiga. Aktsiisivastaste arv on jõudnud 60 000-ni.

Protestiaktsiooni üks korraldaja Silver Jõgger sõnas, et pole üldsegi üllatav, et toetus nii suur on. Tuleb lihtsalt vaadata selle põhjuse poole, mis teema puhul toetus üldse tõuseb. "Kui inimene ei sõida autoga, sest autosõitjad peavad kütust tarbima, mistõttu nad otseselt peavad kütuseaktsiisiga rahapange kergitama, siis isegi kui autot ei kasutata, peab inimene ikkagi tarbima tooteid. Ja kust tooted tulevad? Tooted tulevad läbi transpordi kuskilt teisest sihtpunktist. Transport toimib teadagi, ka kütuse najal," rääkis Jõgger.

Tänase päeva seisuga kell 14:30 on algatusel Facebookis 19,463 poolthäält. Meeleavalduse täpse toimumisaja osas on korraldajad aga kidakeelsed. 

„Võime öelda niipalju, et aktioon leiab aset järgmise kahe nädala jooksul, suurima tõenäosusega nädala lõpus,“ Silver Jõgger Pealinnale antud kommentaaris.

„Kuna me tegeleme hetkel veel taotlustega, siis enne kui midagi kinni pole pandud, ei soovi me ka mingeid kuupäevi välja hõigata,“ põhjendas Jõgger.

Osavõtjate arvu suhtes ootavad korraldajad tagasihoidlikuma osavõtu puhul 500 inimest, paremal juhul kuni 2000 osavõtjat

Seni on peaminister Taavi Rõivase kõik selleteemalised sõnavõtud kohe vastasseisu leidnud. Näiteks pidi peaminister pikalt selgitama, mida ta tegelikult mõtles, kui ütles, et inimesed võiksid endale säästlikuma auto soetada. Samas ei olnud peaministril õrna aimugi, kui säästlik on äsja tema sõidutamiseks ostetud Audi.

"See on teema, kus ausalt öeldes minul kaasarääkimise õigust ei ole. Milline ja millist marki on see auto, millega Eesti politsei minu transporti korraldab, minu käest ei küsita. Ja võib olla parem ongi. Las see olla professionaalide otsustada, kuidas turvalisus tagatud. Mul ei ole ambitsiooni sel teemal väga kaasa rääkida," põhjendas Rõivas.

Kütuseaktsiisi tõusu vastu protestiaktsiooni algatajatel ei ole praegu veel väga selge, mis kuupäeval aktsioon korraldatakse ja kuidas see täpselt välja nägema hakkab. Nagu kodanikualgatused ikka, tundub asi spontaanse purskena.

Protestiaktsiooni ühe korraldaja, Sander Säreli sõnul kuulsime enne valimisi pidevalt, kuidas meie elujärg läheb paremaks, maksud ei tõuse ja toetused suurenevad. "Praegu näeme, et lubaduste katteallikaks plaanitakse kütuseaktsiisi tõusu, mis on tegelikult ühe käega andmine, teise käega rohkema äravõtmine," märkis Särel.

Peaminister Taavi Rõivast suur protestijate hulk ei kohuta. Tema mantraks on kujunenud, et see on üks leebemaid viise raha rahvalt välja pigistada. Vastunäiteks toob ta automaksu.

"Automaksu puhul tuleb kõikidel autoomanikel maksta sõltumata sellest, kui palju nad autot reaalselt kasutavad. Kogu Euroopas on Eesti on üks väheseid riike, kus automaksu pole kehtestatud. Siin on ka erinevaid skeeme - kas maksta kubatuuri pealt, soetusaastat arvestades, maksta igakuiselt, kord aastas või ainult auto soetamisel. Aga kõik need variandid, olles teiste riikide praktikaid analüüsinud, on ikkagi inimeste jaoks väga kulukad ja ebameeldivad," põhjendas Rõivas.

Siver Jõgger märkis, et selle asemel, et rääkida mingisugusest automaksust või kütuseaktsiisi suurest tõstmisest, miks ei arvesta valitsus alternatiivseid sissetulekuallikaid? Nagu näiteks Eesti riigis tegutsevate võõrpankade välistulu, mis on maksustamata ühegi sendiga.

Laadimine...Laadimine...