Lauri Laats: info jagamine on elulise tähtsusega, president kritiseerib asjatult

"Praeguses kriisiolukorras on ülimalt oluline, et kõik Eesti inimesed saaksid olulise informatsiooni kiiresti kätte. Koroonaviirus ei küsi, kas oled president või koristaja, ei küsi, mis keelt emakeelena räägid. See on võrdne oht kõigi jaoks, kus vastandumistele pole kohta," kirjutab arvamusloos Mustamäe linnaosa vanem Lauri Laats. 

Pilt: Ilja Matusihis
Tervis Tallinn Meedia

Lauri Laats: info jagamine on elulise tähtsusega, president kritiseerib asjatult (1)

Toimetaja: Toomas Raag

"Praeguses kriisiolukorras on ülimalt oluline, et kõik Eesti inimesed saaksid olulise informatsiooni kiiresti kätte. Koroonaviirus ei küsi, kas oled president või koristaja, ei küsi, mis keelt emakeelena räägid. See on võrdne oht kõigi jaoks, kus vastandumistele pole kohta," kirjutab arvamusloos Mustamäe linnaosa vanem Lauri Laats. 

Vaid nädalapäevad tagasi sain telefonikõne presidendi kantseleist, kus uuriti, kuidas Mustamäe linnaosa kriisiolukorras toime tuleb, kui palju on abivajajaid ning mida oleme nende toetamiseks ette võtnud. Selle kõne üle oli mul väga hea meel, see andis märku, et riigis käiakse üht jalga ning mõistetakse, et tuleme kriisiga toime vaid koos tegutsedes. Nüüd aga kritiseeris president Kaljulaid Tallinna linnavalitsust telekanalis PBK koroonakriisile pühendatud uudistesaate eest. See kriitika pole aga kohane.

Praeguses kriisiolukorras on ülimalt oluline, et kõik Eesti inimesed saaksid olulise informatsiooni kiiresti kätte. Koroonaviirus ei küsi, kas oled president või koristaja, ei küsi, mis keelt emakeelena räägid. See on võrdne oht kõigi jaoks, kus vastandumistele pole kohta. Olukorras, kus kõigi inimeste käitumisest sõltub viiruse seljatamise kiirus ja edukus, tuleb kasutada ka kõiki vahendeid, et informatsioon inimesteni viia.

Kriisiolukorra info peab inimesteni jõudma

Mõistagi on oluline, et Eestis elavad inimesed oleksid Eesti inforuumis ning selle nimel tuleb tööd teha. Õigemini oleks pidanud tööd tegema, sest riigi poolt on aastate jooksul kahetsusväärselt vähe tähelepanu pööratud tugeva Eesti venekeelse ajakirjanduse arendamisele ja tugevdamisele. Seda viga on püütud küll parendada ETV+ telekanali abil, kuid selle tõsine sissetöötamine vajab suurt ressurssi – ja veelgi enam – piisavalt aega. Eeldada nüüd, kriisiolukorras, et vene emakeelega inimesed pöörduvad automaatselt ETV+ kanali või Raadio4 kanali poole, on liialt sinisilmne.

Viimased nädalad on Mustamäe linnaosa valitsus töötanud elanike informeerimise ja abistamise rütmis. Võin kinnitada, et eestikeelsete inimeste seas oli palju vähem küsimusi toimuva kohta kui vene emakeelega inimeste seas. Jah, mingi info oli olemas, aga see polnud konkreetne, oli pärit eri allikatest, jne. Tallinna linnal kui kohalikul omavalitsusel on kohustus hoida ja kaitsta igat elanikku. Sellest tulenevalt ka kohustus töötada selle nimel, et viia kriisiolukorra informatsioon nende inimesteni. Tuleb tunnistada, et võib olla alahindasime pealinnas veidi olukorda, oleksime pidanud varemgi alustama. Aga see on tagantjärele tarkus ning nüüd tuleb anda endast parim, et töö tehtud saaks. Esimesed tulemused on juba näha, inimesed on paremini informeeritud. Seda tänu nii venekeelsete pressikonverentside korraldamisele kui ka PBK saatele.

Ma loodan väga, et poliitilise tasandi kriitika ja eriarvamused suudetakse hoida vaka all kuni koroonakriis on saadud kontrolli alla ning see murda. Naaseme siis jälle tavapärase mõõduvõtmise juurde, hakkame poliitilist vägikaigast vedama ja tegelema kõige tavapärasega. Seniks aga töötame selle nimel, et inimesed oleksid informeeritud ja hoiaksid end. Koos saame hakkama. Just nimelt koos, kõigiga rääkides, iga võimaliku kanali abil.

 

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...