LHV laenab 25 miljonit Nordicale kahe lennuki ostmiseks

LHV laenab riigile kuuluvale Transpordi Varahaldus OÜ-le 25 miljonit eurot kahe CRJ 900 lennuki ostmiseks, mida hakkab kasutama Nordica kaubamärki kasutav riiklik lennufirma Nordic Aviation Group; üks lennukitest jääb teenindama Nordica liine ja teine ettevõtte strateegilise partneri LOT Polish Airline liine.

Pilt: Scanpix

LHV laenab 25 miljonit Nordicale kahe lennuki ostmiseks

LHV laenab riigile kuuluvale Transpordi Varahaldus OÜ-le 25 miljonit eurot kahe CRJ 900 lennuki ostmiseks, mida hakkab kasutama Nordica kaubamärki kasutav riiklik lennufirma Nordic Aviation Group; üks lennukitest jääb teenindama Nordica liine ja teine ettevõtte strateegilise partneri LOT Polish Airline liine.

Tuleb hankida täiendav lennuk, sest Nordica tahab pakkuda rohkem väljumisi Tallinnast, ütles Nordica finantsjuht Ahto Pärl tesipäevasel pressiüritusel. Transpordi Varahaldus ostab kaks CRJ900 lennukit, mille rendib Nordicale, rääkis Pärl, vahendas BNS.

LHV laenab võlakirjana 25 miljonit eurot kaheksaks aastaks, ütles LHV fondide juht Andres Viisemann. Laenu intress on esimesed neli aastat fikseeritud 2,85 protsendi tasemel, lisas ta. Laen vormistatakse võlakirjana, millest poole märgivad pensionifondid ja poole pank, rääkis Viisemann. Võlakirja tagatiseks on neli CRJ900 lennukit, seega on vara hästi tagatud, lisas Viisemann.

Pärli sõnul on viimased paar kuud ettevõtte seisukohast olnud äärmiselt tähelepanuväärsed. "Oleme saanud päris mitu uut sihtkohta välja kuulutada," märkis ta. Eelkõige puudutavad ettevõtte laienemisplaanid koostöös LOT-iga arendatavat Varssavi liini ja Peterburi ning Göterborgi liinide väljakuulutamist. "Varssavist kujuneb Nordica jaoks üks tähtsamaid sõlmjaamu," märkis Pärl.

"Eesmärk on minna üle kolm korda päevas lendudele," lisas ta. "Tahame pakkuda rohkem istekohti Tallinnast alates ja seda mugavama graafikuga. Oleme Regional Jetile [millest 51 protsenti kuulub Nordicale ja 49 protsenti Poola LOT-ile] andnud ülesandeks pakkuda meile täiendavat teenust," rääkis Pärl. Eelmise aasta kuuelt lennukilt peaks Regional Jeti lennukipark kasvama käesoleva aasta lõpuks 15 lennukini. Praegu on ettevõtte kasutuses CRJ900 ja CRJ700 tüüpi lennukid. "Eesmärk on üle minna järk-järgult suuremate lennukiteni. Praegu Transpordi Varahaldus rendib meile nelja CRJ900 ja lähiajal loodetavasti kuut," sõnas Pärl. 

Transpordi Varahaldus on noor, kuid tugev ettevõte ning võlakirjadel on hea tagatis. "Oleme veendunud, et Nordicat, kelle kasutusse ostetavad lennumasinad lähevad, ehitatakse mõistlikult. Igat suuremat sammu astutakse ainult siis, kui on piisav kindlus, et see on majanduslikult kasulik ning parandab nii Nordica kui ka Eesti lennunduse positsiooni," ütles Viisemann pressiteate vahendusel. "See on just selline tehing, mille laadseid tahaks pensionifondidega järjest rohkem teha."

Pärli sõnul jääb üks õhusõidukitest lendama Nordica enda liinivõrku ja teine alustab reisijate teenindamist LOT Polish Airline liinidel. Pärl ütles, et üks olemasolev CRJ700 vahetatakse välja suurema CRJ900 vastu ja väiksem lennuk jääb varulennukiks Tallinna lennuväljale. "Nordica lennukipark ja lendude maht on kasvanud piirini, kus majanduslikus mõttes on mõistlik omada enda varulennukit. See tõstab veelgi meie teenuse kvaliteeti ja selle stabiilsust, ning aitab kulusid kokku hoida," lisas Pärl.

Kokkulepete kohaselt saabub esimene lennuk Tallinnasse juunis ja teine juulis. Mõlemad õhusõidukid alustavad opereerimist hiljemalt augusti alguses. Tegemist on 2011. aastal Kanadas Bombardieri tehases toodetud ja hästi hooldatud lennukitega, mis on võrdväärsed Nordica olemasolevate mudelitega. See tehing on läbi ajaloo suurim kommertskapitali kaasamine Eesti lennundusse. Varasemalt on peamisteks finantseerijateks olnud omanik- või partnerfirmad ning riik.

"Usaldusnivoo Eesti lennunduse vastu on tänasega tõusnud uuele tasemele. Me oleme algusest peale uskunud, et liigume õiges suunas ja antud tehing on üheks tugevaks tõestuseks toimivale strateegiale," kinnitas Ahto Pärl.

Riigile kuuluva Transpordi Varahalduse esimese majandusaasta auditeerimata tulemuste kohaselt kujunes äriühingu kasumiks 3 miljonit eurot. Ettevõttele kuulub senini neli CRJ900 tüüpi lennukit.

Nordic Aviation Group loodi ülemöödunud aasta sügisel, selleks et tagada otselendude säilimise Tallinnast Estonian Airi pankroti korral. Peale Euroopa Komisjoni otsust, mille alusel Estonian Air pidi riigile tagastama ebaseaduslikuks osutunud riigiabi ja suutmata seda teha pankrotistus, alustas uus lennufirma lende.

LHV Group on Eesti päritolu finantskontsern ja kapitali pakkuja. LHV Groupi peamised tütarettevõtted on LHV Pank ja LHV Varahaldus. LHV-s töötab ligi 300 inimest ja LHV pangateenuseid kasutab üle 117 000 kliendi. LHV hallatavatel pensionifondidel on ligi 180 000 klienti.

Laadimine...Laadimine...