LINNAJUHID COOPIST: Eesti raha teenindagu ikka Eesti inimesi

"Samamoodi nagu eelistatakse eestimaist toitu, hakkavad eestlaste mõtted loodetavasti ka panganduses liikuma sinna, et eestimaise toetamine oleks meile kõigile kõige kasulikum," ütles Coop Panga juhatuse esimees Margus Rink.

Pilt: Svetlana Aleksejeva

LINNAJUHID COOPIST: Eesti raha teenindagu ikka Eesti inimesi

Virkko Lepassalu

"Samamoodi nagu eelistatakse eestimaist toitu, hakkavad eestlaste mõtted loodetavasti ka panganduses liikuma sinna, et eestimaise toetamine oleks meile kõigile kõige kasulikum," ütles Coop Panga juhatuse esimees Margus Rink.

Rinki sõnul on Coopi koostöö Tallinnaga igati perspektiivikas, sest Tallinna tõhus tugi aitab laiemalt kaasa kodumaise panganduse arengule ja kitsamalt võttes aitab luua suurpankadest odavamaid ja klientidele kasulikumaid teenuseid.


Rinki hinnangul leidub Eestis praegu vaid kaks panka, mis põhinevad eestimaisel kapitalil: LHV ja Coop Pank. Äsja omandas Tallinna linna eestvõttel loodud ühistukapital 5% Coop Pangast. Nii pangajuht Margus Rinki kui ka Tallinna linnapea Taavi Aasa sõnul on see samm oluline, et arendada eestimaist kapitali toetavat, Eesti majanduse huve silmas pidavat ning võimalikult inimlähedast pangandust. "Püüame leida ja linna ning Coopi koostöös arendada selliseid ühiseid teenuseid, mis oleksid kasulikud pangale, aga ka Tallinna linna elanikele," lausus Aas. "Just see on eelkõige koht, kus püüame leida ühiseid huvisid."


Nüüd arutleti linnajuhtide ja Coop Panga juhtide koosviibimisel, et miks mitte pakkuda edaspidi näiteks soodustingimustel laene. Nii oleksid tallinlastegi jaoks soodsad väikelaenud alternatiiviks kallitele kiirlaenudele.


Avanes ootamatu juhus


Linnapea ütles, et partneritena leidsid linn ja Coop teineteist juba hulk aega tagasi, sest Tallinn oli teatavasti üks loodava ühistupanga eestvedajaid. "Kui selgus, et finantsinspektsioon ei pea ühistupangale litsentsi andmist võimalikuks, püüdsime otsida alternatiive ja  jõudsime Coop Pangani," rääkis Aas. Ühist teed toetas ootamatu juhus: nimelt otsustas Inbank osalusest Coop Pangas vabaneda ja koht ja n-ö vakantseks. "Alustasime läbirääkimisi mõttega, et Coop võiks olla pank, kelle abil viia ellu ideed, mis meil olid alguses seotud päris oma panga tegemisega," ütles Aas.


Nii linnapea Taavi Aas kui ka volikogu esimees Mihhail Kõlvart toonitasid, et Eesti raha peaks teenindama Eesti inimesi. Just seetõttu otsustatigi linna ühistupangaga seotud mõtete elluviimist jätkata koostöös Eesti kapitalil rajaneva Coop Pangaga. 
Teatavasti on Eesti panganduses tegutsevate suurte välismaiste pankade huvi ennekõike enda välismaistele omanikele kasumi teenimine; Eesti majanduse, ettevõtluse või ühiskonna huvid jäävad seejuures pigem tagaplaanile. Coop Pank on selles mõttes erand, et kui suured Rootsi pangad tõmbavad oma teenused kokku ühele suurele kiirteele, siis Coop liigub just väiksematel teedel, mille ääres elavate inimeste teenindamist suurpangad enam piisavalt oluliseks ei pea. Seega ei saaks Coopi isegi suurpankade otseseks konkurendiks pidada. Eesti pangandusmaastikul on Coop paistnud silma vastuvoolu ujujana: kus mõni suurpank on järjekordse pangaautomaadi kinni pannud, sinna on Coop asemele tulnud, sest pangandusteenuseid on hakatud pakkuma Coopi kauplustes üle kogu Eesti. Margus Rinki sõnul on Coop ehitanud pangandust kaubanduse sisse. "Coopi kaupluste kassadest saab sularaha välja võtta, pole enam vaja otsida sularahaautomaati," ütles Rink, kelle sõnul on eeskujuks soomlaste tarbijate ühistu S-Pankki.


Tallinn tõstab usaldusväärsust


"Kõik aktsionärid, sealhulgas nüüd juurde tulnud Tallinna linn, osalevad aktiivselt panga arendamisel," selgitas Rink. "Rääkisime, mis tingimustel linna asutused ja ettevõtted võiksid tulla Coop Panga klientideks. Ka linnakodanikud võiksid kasutada Coop Panga teenuseid. On äärmiselt oluline, et Tallinna linnajuhid ei räägi koostöö puhul Coopiga ainult raha kasvatamisest ja ühistukapitalile tulu teenimisest, ehkki ka see on oluline, vaid panga üleüldisest arendamisest ja koostööprojektidest linnaga."


"Väikestel pankadel on võimalik saada suurte vastu ainult hästi kliendikesksed olles," ütles Coop Panga juhatuse liige Hans Pajoma. Tema sõnul võidab Coop Pank koostööst Tallinnaga ennekõike usaldusväärsust, sest Tallinna linna osalus ühistukapitalis kujutab endast tugevat argumenti. "Aga usaldusväärsus teatavasti ju ongi see, mis panga jaoks ennekõike oluline," lisas Pajoma. 
Seega on Tallinna osalusest Coop Pangas kaudsemas mõttes kasu kogu Eestile, ja ennekõike maal elavatele inimestele – kuigi linnapea Aasa sõnul saab Coopist kindlasti ka tallinlaste üks lemmikpanku.


Coop, varasema nimetusega ETK on rajanud oma pangavõrgustiku olemasolevatesse Coop kauplustesse, mida on Eestis 350. Võrreldes teiste pankadega ei ole esmane eesmärk kasumi teenimine: omanikud on ühistud ja ühistu liikmed ning pangandusega teenitud kasum läheb valdavalt süsteemi arendamiseks.

Laadimine...Laadimine...