LINNAVALITSUSE ESIMENE AASTA: Uued teed ja värske Tammsaare park

Ega meenugi aega, mil oleks valminud või ehitamisel nii palju uusi teid ja ristmikke, olgu need siis Haabersti ristmik, Gonsiori tänav või Reidi tee, kirjutas Tallinna linnapea Taavi Aas.

Pilt: Raepress

LINNAVALITSUSE ESIMENE AASTA: Uued teed ja värske Tammsaare park (1)

Taavi Aas

Ega meenugi aega, mil oleks valminud või ehitamisel nii palju uusi teid ja ristmikke, olgu need siis Haabersti ristmik, Gonsiori tänav või Reidi tee, kirjutas Tallinna linnapea Taavi Aas.

Tallinna linnavalitsuse esimene ring ümber päikese on täis saanud ja jätnud endast maha mitu verstaposti, mis jäävad tallinlastega paljudeks aastateks. Esimene ja parim saavutus on see, et Tallinn on suurem. Sel aastal sündis 450 000. tallinlane. Tallinn on kasvav linn, üks väheseid kasvavaid omavalitsusi Eestis. Võrdluseks: isegi Tartu kahaneb. Mul on hea meel, et Tallinn on Eesti (ja mitte ainult Eesti) inimeste jaoks jätkuvalt magnet ja võimaluste pakkuja.


On suuri asju, mis said valmis, olulisi rajatisi, mille ehitusega oleme suuri samme edasi teinud, ja neidki, mille ehitusega alustasime. Liikluses ja teedeehituses on viimase aasta jooksul olnud suurte arengute aeg. Haabersti sild ja ristmik said valmis. Gonsiori tänav on kohe valmimas ja muudab elu kesklinnas omajagu. Reidi tee ehitusega alustasime suve keskpaiku ja see liigub kähku edasi.


Ega ei meenugi aega, mil Tallinna teede ja tänavate valdkonnas oleks korraga nii palju juhtunud. Vähemasti mitte viimaste kümnendite jooksul. Haabersti ristmiku eesmärk oli tekitada mugavam ja sujuvamalt liiklust läbi laskev sõlm, hõlbustamaks inimeste liikumist. Kasvav linn vajab võimsamaid lahendusi ja see ristmik on nüüd juba võetud omaks nõnda, et seda peetakse linna loomulikuks osaks. Gonsiori tänav, mis valmib novembri keskpaigas, annab prioriteedi ühistranspordile. Reidi tee avab seni raskesti kättesaadava mereääre linnaelanikele ja loob Narva maanteega paralleelse ühenduse linnaga.


Ohutum liigelda


Augusti keskel valmis ka Narva maantee ja Pärnamäe ristmik, mis oli varem korduvalt põhjustanud liiklejates segadust ja õnnetusi. Ristmiku uuemaks ja ohutumaks tegemine oli ka oluline koostööharjutus, sest selle tegid üheskoos valmis neli omavalitsust – Tallinn, Maardu, Viimsi vald ja Jõelähtme vald.


Oluline on see, et oleme saanud Tallinna kesklinnale anda uue näo. Viru keskuse kõrvale oleme rajanud uuenenud Tammsaare pargi, mille inimesed on ka kenasti omaks võtnud. Kui suudame rajada ka uue, moodsa väljanägemisega peatänava, mis seoks Pärnu ja Narva maanteed, siis moodustab see Tammsaare pargiga koos esteetilise terviku.


Linnatranspordis on Eesti Vabariigi juubeliaasta toonud retrotrammide seeria, mis olid pühendatud Eesti Vabariigi suurkujudele – Jaan Poskale, Johann Laidonerile ja Julius Kuperjanovile pühendatud trammid sõidavad ja on menukad. See seeria lõppes edukalt ja nüüd jätkub meie muusikategelastele pühendatud trammide seeria – Arvo Pärt ja Anne Veski teiste seas.


Tulekul korras linnahall


Tähtsal kohal on ka mitmed sotsiaalsed algatused. Tallinn on üks väheseid omavalitsusi, mis maksab oma eakatele pensionilisa. Tänavu tõusis see kord aastas makstav pensionilisa sajale eurole. Alates sellest talvest tegutseb Mustamäel uus tervisekeskus.
Jah, muidugi on asju, mis võinuks areneda kiiremini ja mille lahendamine jääb linnavalitsuse järgmise kolme aasta ülesandeks. Ennekõike on selleks linnahalli kordategemine, et luua Tallinnale uus konverentsikeskus ja kontserdisaal. Linnahalli kordategemine on vajalik ka seetõttu, et anda väärtuslikule mereäärsele alale uus elu. Kahjuks pole siin praegu pall Tallinna linna käes, sest ootame Euroopa Komisjonilt riigiabi luba edasiliikumiseks. Kui oleme selle saanud, oleme valmis edasi liikuma ja rahastuse eelarvestrateegias ka ette näinud.


Teine oluline eesmärk on edasi liikuda peatänava uuendamisega, mis põhineb Pärnu maanteel ja Narva maanteel. See tänav peab pakkuma paremaid võimalusi nii ühistranspordile kui kergliiklejatele – jalakäijatele ja jalgratturitele. Samuti ootab rajamist Tallinna haigla, et parandada tervishoiuteenuste kättesaadavust.


Kindlasti on asju, mida tuleb lahendada – on vaja teha palju enamat lastekaitses, samuti puuetega inimeste abistamisel. Laste huvihariduse võimalused vajavad laiendamist. Me oleme neist muredest teadlikud. Järgmise aasta Tallinna linna eelarve pakub tuge ka nende küsimuste lahendamiseks.


On neidki asju, mida ilmselt ei suuda ka kolme aasta jooksul lahendada. Tallinna väike ringtee võib võtta kauem, kuid see pakub samas head lahendust kasvava linna probleemidele. Kuid nagu ütleb vanasõna: ka kõige pikem teekond algab esimesest sammust. Ja Tallinn ei saa kunagi valmis.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...