Lood  inimhetkedest ja kohtumisretkedest jõuavad pealinna

Veebruaris rändab giid, maailmarändur ja raamatuautor Ena Mets taas mööda Eestimaad, seekord jutuõhtuga "Inimhetked ja kohtumisretked". Ena lähtub lugude valikus Maupassant’i mõttest "Meie elule annavad väärtuse teised elud, keda teel kohtame".

Pilt: Ene Mets

Lood inimhetkedest ja kohtumisretkedest jõuavad pealinna

Veebruaris rändab giid, maailmarändur ja raamatuautor Ena Mets taas mööda Eestimaad, seekord jutuõhtuga "Inimhetked ja kohtumisretked". Ena lähtub lugude valikus Maupassant’i mõttest "Meie elule annavad väärtuse teised elud, keda teel kohtame".

 

Algselt oli plaanis lõpetada tuur Värskas ning läbida kokku viisteist Eestimaa paigakest, tänaseks on aga jutuürituste sarja haaratud ka Antsla ja Ruhnu. Esimene retk algab aga Võrus, viiendal veebruaril.

Tallinnas on jutuvestja kahel õhtul järjest: Eesti Rahvusraamatukogu Milleri salongis vestab Ena Mets lugusid 12. veebruari õhtul kell 18:00. Teisipäeval liigub ta edasi Mustamäe Kännukuke raamatukokku.

Ena lapsepõlveunistuseks oli kirjanikuks saada ning aastaid on ta elanud kirevat elu, töötades mitmel maal giidina ning elades siin ja sealpool maakera. Eelmise aasta veebruaris otsustas ta esmakordselt üles astuda päris jutuvestjana. Võttis ta kaasa oma esimese raamatu "Naeratava kuu inimesed" ning käis läbi 13 Eestimaa raamatukogu, kus kohtus kokku ligi 400 inimesega.

See oli Ena jaoks inspireeriv ja rikastav kogemus. "Enam ei ole jutuvestjad ainult Lumekuninganna muinasjutus," ütleb ta. Eelmisel aastal võeti Ena Mets’a esimene jututuur "Naeratava Kuu rännu- ja raamatulood" kõikjal soojalt vastu.

Võru raamatukogu juhataja Inga Kuljus leidis, et jutuõhtut sobisid suurepäraselt iseloomustama sõnad Tove Janssoni näituse pealkirjast: "Elada, unistada, hõljuda". Jutuõhtutelt läksid osalejad koju sõnadega "natuke maagiline" ja "hoopis teistmoodi elamus". Ena Mets tegeleb jutuvestmisega ka oma giidi-, terapeudi- ja väeretketööde raames – lugudel on tema jaoks tervendav ja jõudu andev vägi.

 2018. a. veebruari jututuuril põimib Ena Mets kokku vested kummalistest-rikastavatest kohtumistest retkedel Eestis ja mujal ning vahele mõned millegi poolest mällu sööbinud muinaslood.

Alanud aasta on ka Eestimaa suur juubeliaasta, nii on osa jutuõhtust pühendatud Eesti ja eestlaste lugudele. Suure uruguai kirjaniku Eduardo Galeano sõnul "koosneb maailm lugudest", mitte aatomitest.  Nii soovib Ena Mets talvisel külmal ja pimedal ajal tuua inimesed nendesse maailma osakestesse – lugudesse, mis paneksid uuesti elama ka kuulajate endi lood ning annaksid keset talveväsimust ja -pimedust jõudu ja inspiratsiooni. Ligi kahe tunni jooksul saavad osalejad lugude vahele ka kuuma teed ning sansula-helisid.

Laadimine...Laadimine...