Loomakaitsjad leidsid ligi sajapealise kassikoloonia

Eestimaa Loomakaitse Liit avastas juunis Harjumaalt Padise vallast Alliklepa külas asuva kunagise pioneerilaagri territooriumilt Eesti ajaloo suurima kassikoloonia, kus loendati üle 80 haige ja alatoitumuses oleva eluka.

Pilt: Scanpix

Loomakaitsjad leidsid ligi sajapealise kassikoloonia

Eestimaa Loomakaitse Liit avastas juunis Harjumaalt Padise vallast Alliklepa külas asuva kunagise pioneerilaagri territooriumilt Eesti ajaloo suurima kassikoloonia, kus loendati üle 80 haige ja alatoitumuses oleva eluka.

See arv lähiajal suureneb, sest viis kassi on kohe poegimas, teatas loomakaitse liidu esindaja teisipäeval BNS-ile. Lisaks on umbes kümme kassi vabapidamisel ja nad pole reeglina kohal. 

ELL-i teatel on hoiukodudesse on juba toimetatud 43 kassi ja kassipoega. Lähikuudel lammutamisele minevates lagunemisohtlikes hoonetes elavad täna veel ka need 31 kassi, kes on juba steriliseeritud ja kastreeritud - nemad vajaksid esmajärjekorras ümbermajutamist, et jätkata ravi.

Uue kodu on leidnud 11 kassi. Soomlased on broneerinud viis looma, kes veel ootavad vaktsineerimist, kiipimist ning passe, et nad saaks teise riiki viia. Ühe kassipoja jaoks jõudis abi kohale liiga hilja.

ELL teavitas Alliklepa kassikoloonias valitsevast olukorrast veterinaar- ja toiduametit ning palus alustada menetlust.

Kassikolooniale pani aluse eelkõige Tallinnast ja Ämarist hulkuvaid kasse püüdnud ning neid omavoliliselt võõrale territooriumile viinud naine, kes enda meelest loomi aitas. Samas jättis eakas naine loomad steriliseerimata ja kastreerimata ning olukord väljus kiiresti kontrolli alt. Loomakaitsjad peavad naise käitumist äärmusliku loomaarmastuse ilmekaks näiteks, mil suur soov loomi aidata pöördub ühtäkki hoopis loomade väärkohtlemiseks.

ELL-i Lääne-Eesti piirkonna juhi Kaija Paalbergi sõnul on eelkõige puudus hoiukodudest, sest nii suure hulga kasside ravimine ning neile ajutise peavarju ja uute kodude leidmine on väljakutse, millesarnasega pole eesti loomakaitsjad varem kokku puutunud. „Algselt oli proua väga koostöövalmis ja aitas kasse kliinikusse toimetada. Täna on ta meelt muutnud ja eirab probleemi. Lisaks esitab ta väidetavalt erinevatele ametkondadele kaebusi seoses kasside päästmisega, aga see ei takista meid neid loomi aitamast," sõnas Paalberg.

"Meil oli võimalik tasuda 20 kassi steriliseerimis- ja kastreerimiskulud. Lisaks võtsime oma hoole alla kaheksa haiget kassipoega. Me tegime seda suurima rõõmuga, sest taolise koloonia likvideerimine nõuab igakülgset koostööd," ütles MTÜ Nurru ometi juht Kertu Jukkum.

Suurem osa operatsioonidest teostati Kopli Loomakliinikus ja sealse loomaarsti Kelli Lomperi sõnul oli paljude kliinikusse toodud loomade tervislik seisund murettekitav. "Kassid põevad ülemiste hingamisteede viirushaigusi. Samuti on enamus neist alatoitumuses ning nakatunud nii sise- kui ka välisparasiitidega," sõnas Lomper.

ELL-i on aidanud Soome loomasõbrad ja ka Rootsist pärit vabatahtlik Cim Aaje. "Ma ei ole loomakaitsega tegeletud 29 aasta jooksul näinud nii suurt kassikolooniat ja nii haigeid loomi.  Üks pisike kassipoeg oli nii usse täis, et tal ei liikunud isegi tagumised käpad. See on täielik šokk, aga loodetavasti saame hakkama, sest ka Helsingi Loomakaitse Ühing on lubanud appi tulla," sõnas ta.

ELL-i juht Heiki Valner pidas läbirääkimisi kinnistuomanikuga, et leida probleemile loomasõbralik lahendus. "Reeglina kinnistuomanikud ignoreerivad probleemi ja üritavad võimalikult odavalt asjaga ühele poole saada. Antud juhul õnneks nii ei ole. Kinnistut omav ettevõte teeb koostööd ning on valmis toetama kasside transporti, esmast ravi ja toidu muretsemist. See pole pelgalt mainekujunduslik trikk, vaid nad tõepoolest soovivad, et kassid ellu jääksid ja uued kodud leiaksid. Taolist positiivset suhtumist ja mõistmist pole ma veel oma üheksa aastase loomakaitsja karjääri jooksul kohanud," sõnas Valner.

ELL vajab täna rohkem kui kunagi varem kaasmaalastest loomasõprade abi. Inimesed, kes saavad sõbralikele kassidele pakkuda ajutist hoiukodu, võiksid helistada telefonil 53463593 või kirjutada info@loomakaitse.ee.

Terveks ravitud ja kodu ootavaid kasse saab näha Eesti Loomakaitse Liidu Facebooki lehel. 

Laadimine...Laadimine...