Loomakaitsjad: madudest saab koduaias lahti neid tapmata

Eestimaa Loomakaitse Liit (ELL) toonitab, et roomajad on looduskaitse all, nende tapmine on karistatav ning koduaedadesse elama kippuvatest madudest saab lahti neid tapmata.

Pilt: Scanpix

Loomakaitsjad: madudest saab koduaias lahti neid tapmata

Eestimaa Loomakaitse Liit (ELL) toonitab, et roomajad on looduskaitse all, nende tapmine on karistatav ning koduaedadesse elama kippuvatest madudest saab lahti neid tapmata.

 

Soe kevad on ka roomajad liikvele ajanud ja ELL-ile anti teada tänavusest esimesest mittevajalikust nastiku tapmisest, mis edastati ka politseile kriminaalmenetluse algatamiseks, teatas liit neljapäeval BNS-ile.

Madude koduhoovidesse sattumise vältimiseks on oluline luua neile seal võimalikult ebamugavad tingimused. Muru niitmine ja kivi- ja oksahunnikutest puhtana hoidmine on esimesed asjad, mida maaomanik saab madude eemal hoidmiseks teha. Kasutada võib ka vibratsioonil töötavaid mutipeletajaid. Eesti elutsevad maod on looduskaitse all ning nende hukkamine on keelatud.

Linnaruumi või koduhoovi sattunud rästik võib ohustada inimest ja satub seetõttu ka ise abitusse olukorda. Loomakaitse liidu spetsialistid peavad oluliseks, et roomajaid ei tapetaks vaid otsitakse nendest vabanemiseks alternatiivseid lahendusi.

"Liidul ei ole võimekust abistada roomajaid üle Eesti, kuid abi saavad loota Lõuna-Eesti, Pärnu-, Lääne- ja Harjumaa inimesed," ütles liidu roomajate töögrupi juht Kadri Võrel. "Lisaks otsesele roomajate abistamisele nõustab liit ka maaomanikke, kelle aladel maod elavad. Me peame oma kogemusele tuginedes nõustamist roomaja ümberasustamisest isegi olulisemaks.“

Liidu juhi Heiki Valner sõnul on Eestis elavad roomajad looduskaitse all ja seetõttu tegi ELL ka nastiku tapnud mehe peale kaebuse nii politseile kui keskkonnainspektsioonile. "Nastik on absoluutselt ohutu tegelane ja tema tapmisele pole mingit õigustust. Antud juhul tapeti aga lihtsalt lõbu pärast, sest roomaja lihtsalt ei meeldinud inimesele," sõnas Valner.

Looduskaitseseaduse kohaselt arvestatakse 3. kategooria kaitsealuse liigi isendi ebaseadusliku hävitamise, elujõuetuseni vigastamise või ebaseadusliku püsielupaigast eemaldamise korral keskkonnakahju 32–640 eurot isendi või 1,30–6,40 eurot isendi massi iga grammi kohta.

Kui madu hammustab, tuleb püsida liikumatult. Kasuks tuleb lamamine ja hammustuskohale külma kompressi panek. Juua tuleb palju vett. Alkoholi tarbimine on vastunäidustatud ja žgutti panek keelatud. Rästikud on Eesti ainsad mürkmaod ja inimesele nende mürk enamasti eluohtlik pole. Siiski oleks soovitav võimalusel pöörduda ka arsti poole.

Nõu saamiseks ja roomaja ohutusse kohta toimetamiseks võib kirjutada info@loomakaitse.eu ning helistada 56659888 või 5019636.

Laadimine...Laadimine...