Luik: Euroopa kaitsealgatused peavad olema avatud partneritele

"Eesti huvi on toetada strateegiliste partnerite kaasamist Euroopa Liidu kaitsealgatuse PESCO koostööprojektidesse, mille tingimused peavad olema võimalikult selged," rääkis kaitseminister Jüri Luik. 

Pilt: Scanpix
Eesti

Luik: Euroopa kaitsealgatused peavad olema avatud partneritele (1)

Toimetaja: Sandra Lepik

"Eesti huvi on toetada strateegiliste partnerite kaasamist Euroopa Liidu kaitsealgatuse PESCO koostööprojektidesse, mille tingimused peavad olema võimalikult selged," rääkis kaitseminister Jüri Luik. 

Euroopa Liidu kaitseministrite kohtumisel osalenud Luik ütles, et Euroopa kaitsealgatused peavad olema avatud strateegilistele partneritele, vahendas BNS. 

"Eesti huvi on toetada strateegiliste partnerite kaasamist Euroopa Liidu kaitsealgatuse PESCO koostööprojektidesse, mille tingimused peavad olema võimalikult selged ja paindlikud. Euroopa peab tegema rohkem, alustades kaitsekulutuste suurendamisest, aga Euroopa Liidu kaitsealgatused peavad olema avatud meie liitlastele ning tugevdama NATO ja ELi koostööd. Euroopa julgeoleku nurgakiviks on ja jäävad Atlandi-ülesed suhted," sõnas Luik Brüsselis aset leidnud kohtumisel.

Kaitseministrid arutasid koos NATO asepeasekretäri Mircea Geoanăga Euroopa Liidu ja NATO koostööd. Samuti kinnitasid kaitseministrid 13 uut PESCO projekti. Eesti hakkab vaatlema Saksamaa juhitud küberprojekti.

"PESCO projektide puhul on oluline hoida kõrget ambitsioonitaset ja panna rõhku nende sisukale edasiviimisele," jätkas Luik. Samuti said kaitseministrid ülevaate Euroopa Liidu kuue sõjalise missiooni ja operatsiooni hetkeseisust. Arutelu keskendus ELi tegevusele Sahelis ning kitsamalt sõjalisele väljaõppemissioonile EUTM Mali.

"Euroopa peab tegutsema Sahelis, sest piirkonna stabiliseerimine leevendab julgeolekuriske. Eesti on andnud oma osa Saheli piirkonna julgeoleku tagamisesse Mali konflikti algusest 2013. aastal. 2018. aasta suvest osaleb Eesti operatsioonil Barkhane 48 kaitseväelasega ja kavatseb osalust suurendada," ütles Luik.

Riigikogu andis 6. novembril mandaadi kuni 160 kaitseväelase osalemiseks rahvusvahelistel operatsioonidel. Eesti kontingendi suurendamine Malis tähendab võimete lisandumist olemasolevale mehhaniseeritud jalaväerühmale, toetuselemendile ja staabiohvitseridele meditsiini, demineerimise ja tulejuhtimise näol. Eesti lähetab Malisse ka erioperatsioonide üksuse. Operatsioonil Barkhane osaleb kuni 95 Eesti kaitseväelast, samuti panustab Eesti staabiohvitseridega ÜRO rahuvalvemissiooni ning Euroopa Liidu väljaõppemissiooni Malis.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...