Maailma aktsiaturud kukuvad koroonapaanika tõttu kolinal

"Sellel võib olla oodatust pikem negatiivne mõju ettevõtete tuludele ja globaalsele kasvule," ütles Swissquote Banki vanemanalüütik Ipek Ozkardeskaya.

Pilt: Scanpix/ Foto on illustreeriv

Maailma aktsiaturud kukuvad koroonapaanika tõttu kolinal

Toimetaja: Sandra Lepik

"Sellel võib olla oodatust pikem negatiivne mõju ettevõtete tuludele ja globaalsele kasvule," ütles Swissquote Banki vanemanalüütik Ipek Ozkardeskaya.

Maailma aktsiaturgudel jätkus täna tohutu müügilaine seoses koroonaviiruse paanikaga, päev pärast üheksa aasta suurimat päevast langust Wall Streetil, vahendas BNS. 

Hongkongi börsiindeks Hang Seng lõpetas päeva 2,42 protsendise langusega. Nädalaga kokku kukkus indeks üle nelja protsenti.

Shanghai Composite kahanes 3,71 protsenti ja Hiina suuruselt teine börs Shenzhen 4,93 protsenti. Nädalane langus oli mõlemas üle viie protsendi.

Tokyo indeks Nikkei 225 kukkus 3,7 protsenti ja Souli Kospi 3,3 protsenti. Üle kolmeprotsendises languses olid ka Sydney ja Mumabi börs ja nädala lõpetasid miinuses teisedki Aasia börsid.

Hiina ja Hongkongi turgudel läks enne praegust nädalat viiruse hirmust hoolimata võrdlemisi hästi. Peking hakkas pärast pikka uusaastapuhkust turgudesse nende toetamiseks raha süstima ja Hiina investoriusaldust on toetanud ka lubadused madalatest intressimääradest, maksusoodustustest ja muust abist.

Tehaste töö seiskumine häirib tarneahelaid

Praegu annavad suurfirmad aga järjest välja kasumihoiatusi, öeldes et tehaste töö seiskumine Hiinas häirib tarneahelaid. Reisipiirangud ja muud karantiinimeetmed kahjustavad samal ajal tulu Hiinas, mis on aina olulisem tarbijaturg.

Verevalamisega algas ka kauplemispäev Euroopa suurematel turgudel. Frankfurdi indeks DAX 30 kukkus hommikul 4,4 protsenti Londoni FTSE 100 langes 3,81 protsenti, Pariisi CAC 40 kahanes 3,64 protsenti ja Milano FTSE MIB 3,33 protsenti.

"Paanika on täies hoos," ütles Ozkardeskaya. "Koroonaviiruse puhang on kahtlemata ärile hoobi andnud ja sellel võib olla oodatust pikem negatiivne mõju ettevõtete tuludele ja globaalsele kasvule."

Investorid olid veel hiljuti lootnud, et detsembris Hiinas esile kerkinud epideemia saadakse peagi kontrolli alla. Siis teatati aga uutest epideemiatest Itaalias, Lõuna-Koreas, Jaapanis ja Iraanis, mis kergitas hirmu selle kujunemise pärast ülemaailmseks ohuks.

Indeksite suurimad päevased langused ajaloos

Ärevus süvenes eile, kui Ühendriigid teatasid oma esimesest viirusejuhtumist inimesel, kes ei olnud välismaal käinud ega olnud kontaktis kellegagi, kes oleks.

USA börsiindeks S&P 500 kukkus eile 4,4 protsenti 2978,76 punktile, seejuures on indeks kahanenud läinud nädala rekordkõrgustelt 12 protsenti.

Osa analüütikute sõnul oli korrektsiooni rekordilise niinimetatud pullituru tõttu ka oodata, ehkki Mizuho Bank märkis, et niivõrd kiiret korrektsiooni nähti viimati 1930. aastate suure depressiooni ajal.

Tööstusindeks Dow kukkus eile 1190,95 punkti ehk 4,42 protsenti, mis oli punktide mõttes indeksi ajaloo suurim päevane langus. Nädalaga on Dow kukkunud 11,1 protsenti.

"USA indeksites käib võidujooks põhjani," ütles IG analüütik Jingyi pan. "Võib olla liiga vara seda põhjaks nimetada, arvestades ebaselgust koroonaviiruse mõju ümber."

Laadimine...Laadimine...