Mart Helme: EKRE ei kutsu maaeluminister Järvikut tagasi

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees Mart Helme kinnitusel ei kutsu erakond maaeluminister Mart Järvikut tagasi ja talle süüks pandav on "mugavustsoonis elavate ametnike rünnakud, keda toetab peavoolumeedia".

Pilt: Albert Truuväärt

Mart Helme: EKRE ei kutsu maaeluminister Järvikut tagasi

Toimetaja: Toomas Raag

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees Mart Helme kinnitusel ei kutsu erakond maaeluminister Mart Järvikut tagasi ja talle süüks pandav on "mugavustsoonis elavate ametnike rünnakud, keda toetab peavoolumeedia".

Minister on teinud head tööd ning see häirib mugavustsooni nautinud allasutuste ametnikke, samuti on see poliitiliselt opositsiooni poolt tekitatud torm veeklaasis, et EKRE-t ja kogu valitsust haavata."Me ei kutsu ministrit tagasi," rõhutas Helme sotsiaalmeedias.

Helme lisas, et Järvik on teinud väga head tööd oma valdkonnas, samuti näeb ta elu ja surma peale võitlust poliitilisel areenil, kus Reformierakond ja sotsiaaldemokraadid on võtnud käsile kõik alatud võtted, et valitsust kahjustada, seda peavoolumeedia kaasabil.

Rahandusminister Martin Helme meenutas, et augustis, kui toimus peaminister Jüri Ratase umbusaldamine, ütlesid mitmed opositsiooni esindajad, et järgmise umbusalduse panevad nad püsti veel enne jõule.

"Näeme, kuidas viimastel nädalatel on meedia ja nüüd siis ka prokuratuur selle püha ürituse ette rakendatud ja ehitatakse täielikku libanarratiivi Mart Järviku suhtes," kirjutas Helme sotsiaalmeedias. 

Tema sõnul tahetakse kõlama panna peamiselt kahte sõnumit: esiteks, et toimub lõputu valetamine, ja teiseks, et töötatakse vastu tublide ametnike tublile tööle.

"Mõlemad väited on selgelt valed. Näen praegu, kuidas toimub koordineeritud ja ette valmistatud infooperatsioon järgmise meie ministri tasalülitamiseks. Järviku vastane rünnnak toimub ajal, mil ta ise on Hiinas ega saa adekvaatselt reageerida õhku visatud süüdistustele. Kohe, kui ta tagasi tuleb, saab ta anda oma selgitused nii erakonnale kui avalikkusele," märkis Helme BNS-i andmetel. 

Tema sõnul on eriti vastik vaadata, kuidas riigi peaprokuröri kohusetäitja Lavly Perling elab välja oma raevu, lastes küll lõpetada asja Mary Jordani suhtes, küll algatades menetlust, kus kahtlustatavat pole, aga mida esitletakse kui korruptsioonisüüdistust Järviku nõuniku vastu.

Helme: ministri tagandamine ei tule kõne allagi

"Sisuliselt süüdistab nii meedia kui opositsioon Järvikut selles, et ta teeb oma tööd hästi ja pühendumusega. Ta on nõudnud infot, tegevust ja vastutust oma alluvuses olnud ametitelt. Ta on sisuliselt ja jõuliselt võtnud ette toiduohutuse tagamise Eestis. Ta on nõudnud, et ametid ei tegeleks kodumaist ettevõtlust tappes suvaõiguse kohandamisega näidishukkamiste läbi viimiseks, et varjata oma varasemat tegevusetust ja ebakompetentsust," märkis Helme. 

"Meie seisame oma ministri taga reservatsioonideta. Järviku tagandamine või tagasi kutsumine ei tule kõne allagi. Kui tema nõunikud on andnud talle halba nõu, siis tuleb läbi arutada nende nõunike sobivus, kuid ministrit see ei kõiguta," lisas Helme. 

Peaminister Jüri Ratase sõnul kavatseb ta esimesel võimalusel kohtuda maaeluminister Mart Järvikuga, kelle nõuniku suhtes on alustatud kriminaalmenetlust. 

Ratas: tegemist on tõsise signaaliga

"Kriminaalasja algatamine ministri nõuniku tegevuse suhtes on väga tõsine signaal. See eeldab ühest ja adekvaatset reaktsiooni ka ministrilt endalt. Poliitilises juhtimises ega valitsuses ei ole kohta huvide konfliktile ega korruptsioonikahtlustele," kirjutas Ratas sotsiaalmeedias. 

"Samuti tehti eile „Aktuaalse kaamera" uudistesaates tõsiseid etteheiteid maaeluminister Mart Järvikule endale. Kavatsen temaga esimesel võimalusel kohtuda ning ootan selles olukorras ammendavaid selgitusi ning vastuseid," lisas Ratas reedel. 

Põhja ringkonnaprokuratuur alustas kolmapäeval Järviku nõuniku Urmas Arumäe osas kriminaalmenetlust, et selgitada välja, kas Arumäel on huvide konflikt või mitte.

Põhja ringkonnaprokuratuuri juhtivprokurör Saskia Kask ütles Postimehele, et prokuratuur kontrollib, kas advokaat Arumäe on rikkunud seadust, kui ta ministri nõunikuna andis ministrile nõu tema haldusalas oleva põllumajanduse registrite ja infosüsteemi (PRIA) tegevuse osas, olles samal ajal süüdistatava kaitsjaks kriminaalmenetluses, kus PRIA peab kannatanuna seisma avaliku raha kasutamise eest.

Hetkel ei ole kahtlustust esitatud

"Pärast välja küsitud dokumentatsiooniga tutvumist otsustame edasise menetluse käigu üle. Hetkel ei ole kellelegi kuriteokahtlustust esitatud," lisas Kask.

Rahvusringhäälingu uudisteportaal vahendas, et ETV saate"Pealtnägija" käsutuses olevate dokumentide kohaselt küpseb maaeluministeeriumi ja PRIA vahel terav vastasseis. Sisuliselt kaebab PRIA, et Arumäe takistab neil menetleda firmasid, keda ta varem advokaadina esindas.

ERR-i teatel on vastasseisu keskmes viimaste aastate üks suurem eurotoetuste pettus, kus prokuratuur esitas kaheksale juriidilisele isikule kahtlustuse soodustuskelmuses, mis seisnes PRIA-le teadlikult valeandmete esitamises, et saada suuremat investeeringutoetust. PRIA tagasinõude suurus on ERR-i andmetel üle 1,1 miljoni euro. Kahtlusaluseid kaitses vandeadvokaat Urmas Arumäe.

3. mail sai aga Arumäest Järviku mittekoosseisuline õigusnõustaja, palgaga 3100 eurot kuus. Arumäe jätkas nõuniku toolil ka PRIA petmises kahtlustatavate ettevõtjate esindamist. Ehkki Arumäe väidab, et taandas end juba kevadel ja kliente esindab teine tema büroo advokaat, siis tegelikult ajas ta sama asja edasi ministri nõustajana.

10. septembril saatis PRIA peadirektor Jaan Kallas maaeluministeeriumisse kirja, kus teatas otsesõnu, et Arumäel on nende hinnangul võimalik huvide konflikti oht.

Laadimine...Laadimine...