Maskikampaania aitab karme piiranguid ära hoida

"Maskid on efektiivne meede viiruse leviku vähendamiseks. Isegi kui inimene nakatub, siis tema haiguse kulg on tõenäoliselt kergem, kui ta nakatumise hetkel kandis maski," ütles terviseameti meditsiinijuht doktor Arkadi Popov. "Maski kandmisest on kasu, kui suurem osa meist, ideaalis kõik, hakkavad seda kasutama." Seetõttu kutsub Tallinn sotsiaalkampaaniaga üles maski kandma.

Pilt: Albert Truuväärt

Maskikampaania aitab karme piiranguid ära hoida

Erki Varma

"Maskid on efektiivne meede viiruse leviku vähendamiseks. Isegi kui inimene nakatub, siis tema haiguse kulg on tõenäoliselt kergem, kui ta nakatumise hetkel kandis maski," ütles terviseameti meditsiinijuht doktor Arkadi Popov. "Maski kandmisest on kasu, kui suurem osa meist, ideaalis kõik, hakkavad seda kasutama." Seetõttu kutsub Tallinn sotsiaalkampaaniaga üles maski kandma.

Linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul kasutatakse kampaaniasõnumi edastamiseks eelkõige linnale kuuluvad reklaampindu, näiteks ühissõidukitel. "Aga käivad läbirääkimised ka erafirmadega. Igal juhul loodame, et kampaania kulud ei ole suured," ütles Kõlvart.

Kui efektiivseks kampaania kujuneb, sõltub linnapea sõnul eelkõige sellest, kuidas me ise selle sõnumi vastu võtame. "Tallinna sõnum on selge: kanname maske, rakendame ennetusmeetmeid, et vältida piiranguid," ütles ta. Kõlvart lisas, et Tallinnas on koroona levik ulatuslikum kui oli kevadel, ning viirushaiguste periood on tegelikult alles ees. "Seetõttu soovitame rahvarohketes kohtades, näiteks ühistranspordis ja siseruumides kanda viiruse leviku ennetamiseks maski. Kui suudame oma käitumisega viiruse levikut aeglustada, on lootust vältida karme meetmeid, mis elu taaskord seisma paneksid."

Ennetus enne keelamisi

Ennetusmeetmed ja profülaktika on Kõlvarti kinnitusel parem kui piirangud ja keelamine. "See on kogu aeg meie seisukoht olnud. Me võiksime ühiskonnana teha kõik, et vältida piiranguid ja teisi radikaalseid otsuseid, mis võivad tulla juhul, kui me ei suuda olukorda kontrollida."

Ekspertide ja teadlaste soovitused nakatumise vältimiseks on Kõlvarti kinnitusel selged: tuleb hoida distantsi ja kui see ei ole võimalik, kanda maski. "Maski kandmine ei ole meie riigis kohustuslik ja see sõltub meie endi vastutustundlikkusest, kas see meede hakkab tööle või ei," lausus ta.

Terviseameti meditsiinijuht doktor Arkadi Popov kinnitas samuti, et ühistranspordis ja rahvarohketes kohtades, kus ei ole võimalik kahemeetrist distantsi hoida, tuleks kanda maski.

"Maskid on efektiivne meede, et vähendada viiruse levikut," kinnitas Popov. "Isegi kui inimene nakatub, siis tema haiguse kulg on tõenäoliselt kergem, kui ta nakatumise hetkel kandis maski."

Popovi hinnangul peaks maski kandmist kaaluma eelkõige kohtades, kus nakatumise määr on kõrgem, näiteks Ida-Virumaal, Tallinnas, Maar-dus ja ka Võrumaal. Läheneva koolivaheaja eel soovitas Popov, et kui vähegi võimalik, tasuks see veeta Eestis. "Reisides eriti nendes piirkondades, kus nakatumismäär on kõrgem kui Eestis, võib sattuda suurema riski alla," tähendas ta. "Lisaks võib reisija tuua haiguse siia Eestisse. Seda me soovime iga hinnaga vältida."

Koolivaheaeg veeda Eestis

Popovi sõnul on viimastel nädalatel muutunud ka nakatunute vanus. "Kui septembri alguses levis viirus rohkem noorte seas, siis nüüd on üle 40% haigestunutest vanemad kui 50 aastat."

Kuna viirus on vanematele inimestele ohtlikum, siis kajastub see tema sõnul otseselt ka haiglaravi vajavate nakatunute arvu kasvus. "Hoiame oma vanemaid ja oma lähedasi. Hoiame inimesi, kellel on kaasuvad haigused ja kes on rohkem ohustatud. Noored inimesed, kes on aktiivsemad, võivad olla ohuallikaks vanematele inimestele," lausus Popov. "Hoiame ennast ja kasutame HOIA äppi." 

Maski kandmine kohustuslik 18 riigis

• Maski kandmine poes ja ühistranspordis on kohustuslik Ühendkuningriigis, Austrias, Belgias, Horvaatias, Tšehhis, Prantsusmaal, Saksamaal, Kreekas, Ungaris, Iirimaal, Itaalias, Poolas, Portugalis, Slovakkias ja Hispaanias.

• Ühistranspordis peab maski kandma Taanis, Hollandis ja Šveitsis.

• Belgia pealinnas Brüsselis, kust juhitakse Euroopa Liitu, on maskid kohustuslikud kõikides avalikes kohtades, ka parkides ja tühjadel tänavatel.

• Kreekas on maskikandmine kohustuslik kõigis suletud ruumides, kaasa arvatud ühistranspordis.

Laadimine...Laadimine...