Merle Palmiste: Jaanipäeva saab pidada ka alkoholita

Jaanipäeva eel küsis Pealinn Eesti tuntud inimestelt, kuidas nemad tänavu jaanipäeva vastu võtavad, milline on nende jaoks õige jaanipäev ja kas jaanipäeva saab ilma alkoholita pidada.

Merle Palmiste: Jaanipäeva saab pidada ka alkoholita

Jaanipäeva eel küsis Pealinn Eesti tuntud inimestelt, kuidas nemad tänavu jaanipäeva vastu võtavad, milline on nende jaoks õige jaanipäev ja kas jaanipäeva saab ilma alkoholita pidada.

Mikk Sarv, rahvaluuleteadlane: "Pole mõtet end käpuli juua"

 

Olen jaanipäeval hea sõbra, pärimusmuusiku Aleksander Sünteri pere juures. Ma lubasin veebruaris, kui teda matsime, et tulen uuesti tema hauale. Jaanipäev on tegelikult meie rahva üks ürgsemaid tavasid ja kõige suurem kalmistupüha, mil käiakse kõige lähedasemate ja olulisemate inimeste haudadel. Tavaliselt mõeldakse jaaniõhtule, jaanitulele ja kõigele muule, aga see läheb paljudel meelest ära, milleks jaanipäev on, et siis oleme jälle teispoolsusega ühenduses.

Õlu on ju ka muistne ohvrijook ja jaanipäevaks tehti seda selleks, et vaimuilmaga ühenduses olla. Tänapäeval võiks valida mingi erilise õlle, mida jaaniõhtul juua. End käpuli juua pole mõtet. Õlut tuleks juua selleks, et sügavalt tunnetada, mis see jaanipäev õieti on. See on kõige ilusam, kõige kirkam aeg ja sellepärast peame siis end kuni järgmise valge ajani täis laadima.

Vanasti söödi jaanipäeval piimast saadud toite. See on seotud sellega, et jaanipäeva ajal on rohus palju õisi ja rohi on väga valgurikas. Lehmadel oli palju piima ja seda võeti kui Jaani kingitust.

 

Aivar Riisalu, poliitik: "Täitub unistus pidada pere ja sõprade keskel vaoshoitud jaaniõhtu"

Õige jaanipäev on rahulik, pere- või äärmiselt lähedaste sõprade keskne ja suhteliselt vaoshoitud üritus. Minu jaoks on see alati olnud unistus, mis esmakordselt täitub sel aastal. Unistus sai täituda sellepärast, et ma ei mängi bändiga sel jaaniõhtul. Lähen käin maakaitsepäeval, tõstan oma patriootlikku vaimu ja tähistan pereringis võidupüha, sest need on minu jaoks olulised märksõnad.

Loomulikult saab jaanipäeva ilma alkoholita pidada. Iga sündmust saab pidada ilma alkoholita. Mul on suhteline eitus nii jõulude kui jaanipäeva suhtes. Jaanipäeva puhul, olles käinud pikki aastaid jaanipäevadel erinevates Eestimaa kohtades tantsuks mängimas, siis see, mis ma seal näinud olen, teeb mind pehmelt öeldes kurvaks. Olen olnud karsklane aegade algusest peale.

 

Peeter Võsa, poliitik: "Lähen sõnajalaõit otsima"

Lähen tuttavate juurde linna lähedale maale lõket tegema. Jaanipeoks on vaja lõket, sõbrad ja sõnajalaõied võiksid ka olla, ülejäänu pole oluline. Kui vaid leiaks neid sõnajalaõisi. Ilma alkoholita võib vabalt jaaniõhtut pidada. Mul on olnud elus jaanipäevi ennegi täiesti kaine peaga. Ma võtan napsi küll, eriti kui närv on väga must, aga et mingisugune päev peaks ilmtingimata kärakaga kokku käima või et inimene peaks igal nädalalõpul end turgutama pudeli õlle või kolme pudeli viinaga, niisugust asja ei ole meil peres küll olnud. Aga sõnajalaõit lähen otsima lootuses seda ka leida.

 

Merle Palmiste, näitleja: "Kõige kihvtimad jaanipäevad olid lapsepõlves Hiiumaal"

Jaaniõhtu veetmiseks esialgu plaane ei ole, lihtsalt puhkan. Õigel jaanipäeval on kõige tähtsam tuli, muud ei pea tingimata olema. Ideaalne, kui on hea ilm, aga kui ei ole, tuleb müts pähe panna. Ilma alkoholita saab loomulikult jaanipäeva pidada. Kuidas parem on, ei oska öelda. Eks see ole individuaalne, kuidas kunagi, kuidas kellelgi. Kõige kihvtimad jaanituled olid lapsepõlves Hiiumaal.

Laadimine...Laadimine...