Mükoloog: söögiseentest ohtlikumad on hallitusseened

Käes on hilissuvi ning metsad maitsvatest seentest punnis. Soome teadlased on avastanud, et pahaaimamatud seenelised võivad lisaks maitseelamustele metsast kaasa tuua ka allergia, mida põhjustavad seeneeosed.

Pilt: Erakogu

Mükoloog: söögiseentest ohtlikumad on hallitusseened

Vesta Reest

Käes on hilissuvi ning metsad maitsvatest seentest punnis. Soome teadlased on avastanud, et pahaaimamatud seenelised võivad lisaks maitseelamustele metsast kaasa tuua ka allergia, mida põhjustavad seeneeosed.

Mükoloog Urmas Kõljalg Tartu Ülikooli ökoloogia- ja maateaduse instituudist ütles, et enamik seeneeoseid on inimesele sissehingamisel võõrkehad. "Kui käia väga seenerikkas metsas, ei saa välistada, et palju seeneeoseid sisse hingates võibki tekkida allergiline reaktsioon, nii puravikest kui ka pilvikutest," sedastas Kõljalg.

Teadlane täpsustas, et üks puraviku viljakeha moodustab miljoneid eoseid ning kui inimene satub neid sisse hingama, siis võibki kogus olla liiga suur ning inimene kogeb tavapärast allergilist reaktsiooni, lurisevat nina, aevastamist ja ka kipitavaid silmi. "Kõige õigem oleks teha kindlaks, millest see reaktsioon tekib. Kui see on pidev, siis ei usu, et see on ainult seentest," tõdes Kõljalg, kelle sõnul on suuremas ohus need, kellel on juba eelnevalt mõni krooniline haigus ja seetõttu ka nõrk immuunsüsteem. Tema sõnul võib looduses olla õhus ka muid osakesi, mis avaldavad rohkem mõju neile, kes harva looduses käivad.

"Need osakesed on sootuks erinevad neist, mis on tavalistel inimestel kodus, kontoris või linnas," tõdes mükoloog. Ta ütles, et seeneeostest tekkiv allergia on nn haigete majade probleem. "Haiged on need majad, kus on niiskuskahjustused ja seetõttu õhus ka palju hallitusseente eoseid. Kui inimene hingab neid kuude ja aastate kaupa sisse, siis võivad küll alguse saada väga tõsised probleemid," rääkis Kõljalg ja meenutas, et aastaid tagasi oli sarnane probleem Soomes. "Inimesed peavad oma elukoha korralikult korda tegema ning elama nii, et nende kodus ei oleks seentel midagi süüa," ütles Kõljalg ja lisas, et paljud seened toituvad tselluloosist.

Soome allergialiidu juht Kaisa Tokko rääkis, et üha enam tuleb arstide vastuvõtule inimesi, kes kaebavad nohu ja aevastamise ning muude tavaliste allergiasümptomite üle, kuigi õietolmu aeg on septembrikuuks ammu möödas. Üheks põhjuseks on kindlasti metsas levivad hallitusseened, mille jaoks on sügis oma niiskuse ja vähese päevasoojaga lausa tipphooaeg. Samas teatavad Soome arstid ja mükoloogid, et iga aevastus ei ole kaugeltki ainult hallitusseente süü. Allergilisi reaktsioone võivad põhjustada ka tavaliselt gurmeeseenteks peetud puravikud, lehterkukeseened ja riisikad.

Seeneeoseid võib lisaks metsale sisse hingata ka aias või kodus, kui keegi on seenekorvi tuppa toonud. Ka lemmikloomad võivad oma käppade või karvadega seeneeoseid tuppa. Iltasanomatega rääkinud Lõuna-Karjala Allergia- ja Keskkonnainstituudi uuringukoordinaator Tiina Vitikainen ütles, et kübarseente allergiad on praeguseni väheuuritud teema.

Küll aga on teada, et seeneeoste arv on aasta-aastalt erinev, kuid tavaliselt ei ole seeneeoste põhjustatud allergilised reaktsioonid iseäranis tõsised. Külluslikul seeneaastal on tavaliselt rohkem seeneeoseid õhus lendlemas, nii et allergiliste reaktsioonidega inimesel tasub kasutada tavapäraseid allergiarohte ning ikkagi loodusesse kõndima minna.

Laadimine...Laadimine...