MUUDATUS: Velotakso juhil peab olema luba

Juht peab olema vähemalt 18-aastane ja omama  juhiluba, tal ei tohi olla kehtivaid karistusi joobes juhtimise või sõidukiiruse ületamise eest.

Pilt: Scanpix

MUUDATUS: Velotakso juhil peab olema luba (1)

Urmas Kaldmaa

Juht peab olema vähemalt 18-aastane ja omama  juhiluba, tal ei tohi olla kehtivaid karistusi joobes juhtimise või sõidukiiruse ületamise eest.

Tallinna linnavalitsus koostas eelnõu, mis kehtestab selged nõuded velotaksodele, lõbusõidurongidele ja loomveokitele.
Linn on üritanud viimasel ajal kohati väga ohtlikult sõitvaid ja tihti Läti päritolu jalgrattatakso juhte ohjata, keelates neil näiteks vanalinna siseneda. Nüüd muutis riigikogu seadust ja sellest tulenevalt sai ka linna õiguse kehtestada velotaksodele kindlad reeglid. Kesklinna vanema Vladimir Sveti sõnul on neid vaja ohutuks liiklemiseks ja soliidseks teeninduseks. "Juht peab olema vähemalt 18-aastane, tal peab olema juhiluba ehk mis tahes mootorsõiduki juhtimise õigus," rääkis Svet. "Kolmandaks ei tohi sel isikul olla kehtivaid karistusi joobes juhtimise või sõidukiiruse ületamise eest."


Sõitja valib ise tee


Sõitjate veoks on vaja taotleda teenindajakaarti, mida jagab mupo ja mida ei saa ilma reegleid täitmata. Klientide mugavuse ja ohutuse huvides peab jalgratas olema spetsiaalselt sõitjate veoks ehitatud ning vastama tehase kehtestatud tehnonõuetele ja sertifikaadile. Ratas ei tohi olla ümber ehitatud või avariitunnustega, selle elektrimootori maksimaalne võimsus peab jääma alla 0,25 kilovati ja velotakso suurim lubatud laius on 1,25 meetrit. Jalgrattal peavad olema sõitjatele turvarihmad, töökorras pidurid, signaalkell ja suunatuled.


"Samuti peab juhil olema piisavalt vahetusraha ning ta peab üldjuhul sõitma sihtkohta kliendi soovitud teed mööda," lausus Svet. "Juht peab teavitama sõitjat hindadest ja teekonna eeldatavast maksumusest. Sõidu lõpus peab juht andma teenuse eest tasumist tõendava kviitungi."


Reeglite täitmist hakkab jälgima mupo.


Kõik on niigi seaduslik?


End Urmaseks nimetav velotakso juht ütles, et on kuulnud järjekordsest katsest jalgrattataksonduses midagi muuta, kuid tema meelest pole seda vaja. "Lõppkokkuvõttes ei muutu midagi, kõik on niigi seaduslik," väitis ta kanges eesti keeles. "Kliendid on teenusega rahul, mingit petmist pole."


Ajakirjanduses ilmunud lugusid, kuidas jalgrattataksode juhid pakuvad klientidele narkootikume müüa ja teevad nagu muuseas juttu baaridest, kus prostituudid ootamas, mees kommenteerida ei tahtnud.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...