Muuseumiööl on Eestis külastajatele avatud üle 200 paiga

Laupäeva õhtul peetava muuseumiöö raames on üle Eesti avatud rohkem kui 200 paika, mis on kõige suur arv üheksandat korda toimuval üritusel.

Pilt: Scanpix
Kultuur Eesti

Muuseumiööl on Eestis külastajatele avatud üle 200 paiga

Laupäeva õhtul peetava muuseumiöö raames on üle Eesti avatud rohkem kui 200 paika, mis on kõige suur arv üheksandat korda toimuval üritusel.

"Tänavu võtab muuseumiööst osa rekordiliselt palju ehk üle 200 paiga, mis on muuseumiööde ajaloos esmakordne – veel eile õhtul lisandus programmi uusi paiku," ütles korraldustoimkonna pressiesindaja Triin Männik reedel BNS-ile.

"Publikule on viie tunni jooksul tasuta avatud väga paljud suuremad ja väikesemad Eesti muuseumid ning lisaks mitmed avastuskeskused, galeriid, arhiivid, kirikud, mõisad ning isegi tuletornid ja looduskeskused, kõik üht või teistpidi kultuuri, teadmiste, ajaloo ning mäluga tegelevad paigad ja organisatsioonid," märkis Männik.

Muuseumiöö koordinaatori Laura Kipperi sõnul valmistab rõõmu, et programmis osalevate paikade arv aasta aastalt kasvab ning usub, et iga muuseumiööline leiab just talle sobiva programmiga paiga.

"Homseks lubatakse ka päikselist ja mõnusalt sooja ilma, nii et mitte miski ei tohiks takistada toredat ja avastamist täis muuseumiööd, sest kohti mille vahel valida, on rohkem kui kunagi varem. Käesoleva aasta ettevalmistused on läinud hästi ja me korraldustoimkonnaga loodame, et tuleb põnev öö, mis on tore nii publikule kui korraldajatele ning suurele vabatahtlike armeele, mis on muuseumidele appi rutanud," ütles Kipper.

Muuseumiööd on Eestis korraldatud 2009. aastast alates Eesti Muuseumiühingu eestvedamisel ja tänaseks juba sadade organisatsioonide toel: sellest on saanud suurim Eesti muuseumisündmus, mille jooksul tehakse viie tunniga üle Eesti üle 100.000 muuseumikülastuse. "Täpset külastajate statistikat on raske anda, sest kokku suudetakse lugeda tehtud muuseumikülastused, ent paljud inimesed jõuavad öö jooksul mitmesse muuseumi," ütles Männik.

"Sündmusest on saanud traditsioon, mida hinnatakse nii linnades kui maal – tullakse välja tervete peredega, sõprade seltskondadega, minnakse toetama kas kodukoha väiksemat muuseumi või korraldatakse suurema seltskonnaga ratta- või koguni bussiretk mõne kaugema paiga muuseumidesse. Suuremate muuseumide ukse taga võib sageli märgata looklemas järjekordi," lisas ta.

Muuseumiööst on aja jooksul saanud sündmus, mida külastatakse ka kaugemalt. Nii korraldavad lätlased ja leedukad juba mitmendat aastat bussireise Tallinnasse, et sel muuseumiööl toimuvatest sündmustest osa saada, järjest rohkem küsitakse muuseumiöö kohta ka Soomest ja Peterburist, ütles Männik.

Statistikaameti andmetel külastati 2016. aastal Eesti muuseume kokku 3,5 miljonit korda, mis on 6 protsenti enam kui aasta varem. "Muuseumiöö, mis õhutab tulema ja avastama uusi lemmikuid, on sellesse trendi eeldatavasti oma panuse andnud, sest just sel ööl räägivad mitmed muuseumid, mis neil eeloleval suvel plaanis on ning mida külastajad nende juures veel ette võtta saaksid," rääkis korraldustoimkonna esindaja Männik.

Statistika kohaselt külastas 2014.aastal rohkem kui 84 000 külastust, järgmisel aastal, kui programmis oli ligikaudu 170 muuseumi, tehti rohkem kui 110 000 külastust ning 2016. aastal, kui programmis oli 198 muuseumi, tehti rohkem kui 106 000 külastust. "Aga sel õhtul tuli võistelda nii Eurovisiooni lauluvõistluse finaal kontserdi kui ka vihmase ilmaga," lisas Männik.

Publiku jaoks on end valmis pannud kõik Eesti kõige suuremad muuseumid – Tallinna ja Tartu muuseumide programmid tõmbavad muuseumiööl ligi kümneid tuhandeid inimesi. Programmis on omal kohal igaaastased suurlemmikud nagu Eesti Põllumajandusmuuseum Ülenurmel, Eesti Bussiajaloo Selts, kes korraldab oma ajalooliste bussidega tasuta ringsõite Tallinna Bussijaamast, Eesti Kunstimuuseumi filiaalid, Lennusadam, Tartu Ülikooli muuseum. Tartus on muuseumiööl esimest korda avatud Eesti Rahva Muuseumi uus maja ning Rahvusarhiivi uus hoone Nooruse tänaval: nende kahe punkti vahel liigub Tartus koguni muuseumiöö eribuss. Narvas pääseb vaatama ka Narva muuseumit, mis vahepeal pidi muuseumiööl suletuks jääma, kuid on nüüd siiski külastajatele avatud; äsja lisandus sealsesse programmi Narva Aleksandri kirik, kus algusega igal täistunnil toimuvad ekskursioonid. Erakordselt avab muuseumiööl uksed Tapa raudteejaama hoone, mille EKA tudengid üheks ööks elama panevad, küsides, milline peaks Tapa värav tulevikus välja nägema.

Programmis osalevad muuseumid ja teised organisatsioonid avavad muuseumiööl oma uksed kell 18-23 ning sel ajal on sissepääs tasuta. Õhtut planeerides tasub alati uurida, mis konkreetses muuseumis toimub.

Aasta suurima Eesti muuseume ühendava ettevõtmise teema on sel korral inspireeritud laste ja noorte kultuuriaastast. Muuseumiööd korraldavad alates 2009. aastast koos Eesti muuseumid ja Eesti Muuseumiühing ning ICOM Eesti. Täpsemat infot muuseumiöö kohta saab veebilehelt www.muuseumioo.ee ja Facebookist

Muuseumiöö kannab sel korral pealkirja "Öös on mänge".

Laadimine...Laadimine...