NATO abipeasekretär: meie võime NATO-t kohandada on olnud rabav

"Igaüks, kes vaatas 2014. aastal NATO-t, oleks praeguseks aset leidnud muutuste üle üllatunud," lausus NATO abipeasekretär Camille Grand. "Koormajagamisest rääkides on eurooplased üha rohkem lauale panema."

Pilt: Scanpix/ Foto on illustreeriv

NATO abipeasekretär: meie võime NATO-t kohandada on olnud rabav (3)

Toimetaja: Sandra Lepik

"Igaüks, kes vaatas 2014. aastal NATO-t, oleks praeguseks aset leidnud muutuste üle üllatunud," lausus NATO abipeasekretär Camille Grand. "Koormajagamisest rääkides on eurooplased üha rohkem lauale panema."

NATO suurim saavutus on olnud rahu säilitamine Euroopas viimase 70 aasta jooksul, kuid uhke tasub olla ka alliansi võime üle end viimase viie aasta jooksul kohandada, vahendas BNS Grandi Lennart Meri konverentsil.

"Kui me vaatame viimast 5-7 aastat, siis meie võime NATO-t kohandada ja ümber kujundada on olnud rabav. Igaüks, kes vaatas 2014. aastal NATO-t, oleks praeguseks aset leidnud muutuste üle üllatunud," lausus ta NATO-teemalisel paneeldiskussioonil.

Grand tõstis esile NATO kollektiivkaitsesüsteemi põhjalikku ümberkorraldamist, ettenihutatud tugevdatud kohaloleku (eFP) lahingugruppide edukat rakendamist, viimase 30 aasta suurima õppuse Trident Juncture korraldamist, ühtseks jäämist Ukraina konflikti ja keskmaa tuumajõudude lepingu (INF) teemal.

"Kui ma vaatan seda olukorda, siis NATO 70. aastapäeva pidustused olid muljetavaldavad. Igavus ei ole alati halb," sõnas ta sõbralikus õhkkonnas möödunud pidustuste kohta.

NATO peasekretäri Jens Stoltenbergi kõne kongressi kahe koja ühisistungil oli suurepärane ja pälvis USA mõlema partei tulise toetuse, ütles NATO abipeasekretär. "Hästi läks ka Stoltenbergi ja USA presidendi Donald Trumpi kohtumine," lisas ta.

Ühendriikide tegelik pühendumine Euroopa kaitsele on hea, ütles Grand.

Abipeasekretäri sõnul tuleb keskenduda USA valitsuse tegudele, kuid märkida ka seda, et teised transatlantilised vaidlused ei ole NATO-le üle kandunud.

"Koormajagamisest rääkides on eurooplased üha rohkem lauale panemas. See on hea, sellel rindel asjad liiguvad. Osa sellest saab ära teha Euroopa Liit," lausus Grand.

NATO tippametnik tõi näiteks sõjaväelise liikuvuse. "Euroopa Komisjon koondab kokku raha tsiviiltaristusse investeerimiseks, mis aitab NATO-l väga kiiresti vägesid liigutada. See on suurepärane uudis," ütles ta.

"Siis on projektid, mis on transatlantilises kontekstis vastuolulisemad. Euroopa Kaitsefond, PESCO, siin on saatan detailides. Me peame tagama, et need jõupingutused on kooskõlas sellega, mida NATO teeb," lausus Grand.

NATO abipeasekretär kritiseeris Euroopa liidrite keelekasutust, mida ta nimetas laisaks ja ettevaatamatuks. "Nad räägivad suvaliselt Euroopa armeest. See ei tule kasuks, sest vallandab Euroopas ja teisel pool Atlandit reaktsiooni, mis ei tule alliansile kasuks," ütles ta.

Grandi sõnul on väljend "strateegiline autonoomia" jõudnud samas EL-i ametlikesse poliitikadokumentidesse.

Abipeasekretär ütles ka, et 2014. aastal NATO Walesi tippkohtumisel kokku lepitud eesmärk jõuda kaitsekulutuste osas 10 aastaga kahe protsendi tasemele SKP-st on teostatav.

"Seda on 15 protsenti vähem, kui liitlased kulutasid külma sõja ajal," lisas ta.

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...