Niinistö edastas Marinile Eesti presidendi vabanduspalve

Soome president Sauli Niinistö edastas esmaspäeval Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi vabanduspalve Soome peaministrile ja valitsusele siseminister Mart Helme halvustavate avalduste eest, vahendas uudisteagentuur STT.

Pilt: Scanpix

Niinistö edastas Marinile Eesti presidendi vabanduspalve (4)

Toimetaja: Toomas Raag

Soome president Sauli Niinistö edastas esmaspäeval Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi vabanduspalve Soome peaministrile ja valitsusele siseminister Mart Helme halvustavate avalduste eest, vahendas uudisteagentuur STT.

Presidendid pidasid telefonivestluse Eesti palvel. 

Helme seadis raadiousutluses kahtluse alla Soome peaministri Sanna Marini ja valitsuse pädevuse. Ta ütles muu hulgas, et müüjatüdrukust on saanud peaminister. Marin on öelnud, et töötas nooruses kaubamaja müüjana.

Helme on hiljem täpsustanud, et tema kommentaarid ei esinda Eesti valitsuse, vaid tema ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohta. 

Soome parlament hääletas teisipäeval ametisse 34-aastase sotsiaaldemokraadi Sanna Marini juhitava valitsuse, mille peale ütles Mart Helme pühapäeval TRE raadios esinedes muu hulgas, et "ma tuletaksin meelde ikkagi [Nõukogude Venemaa esimese juhi] Vladimir Uljanov-Lenini ütlust, et igast köögitüdrukust võib saada minister, või kuidas ta ütles". "Nüüd me siis näeme, kuidas ühest müüjatüdrukust on saanud peaminister ja kuidas seal mõnestki teisest tänavaaktivistist ja harimatust inimesest on saanud samuti valitsuse liige," märkis Helme.

Samuti kahtles Eesti siseminister, kas Soome uus valitsus suudab ikka seista oma riigi huvide eest.

Väliskomisjon tegi avalduse Eesti-Soome suhete toetuseks

Riigikogu väliskomisjon arutas tänasel istungil Eesti ja Soome suhteid ja võttis vastu avalduse kahe naaberriigi suhete toetuseks.

"Soome riik ja rahvas on läbi aegade olnud Eestile väga oluline liitlane, partner ja sõber. Me jagame Soomega samu väärtusi kõikides põhimõttelistes küsimustes.

Eesti edendab kahepoolseid suhteid, mis aitavad kaasa Eesti ja kõigi meie liitlaste rahvusvahelise seisundi kindlustamisele, ühiste huvide leidmisele ja ühistegevusele ning seeläbi rahvusvahelise julgeoleku tugevdamisele. Head ja tihedad suhted Soomega on selles kontekstis eriti olulised.  

Väliskomisjon on seisukohal, et liitlaste solidaarsuse vastu suunatud tegevus ohustab Eesti rahvuslikke huve.

Väliskomisjon on veendunud, et Eesti ja Soome ajalooline sõprus püsib kindlana vaatamata üksikutele mõtteavaldustele, mida Eestis on valitsuse liige endale viimasel ajal lubanud. Väliskomisjon mõistab need avaldused hukka, vabandab Soome peaministri ees ja kõigi ees, keda need lausungid seal- ja siinpool lahte on riivanud.

Tervitame Soome uue valitsuse ametisse astumist, soovime peaminister Sanna Marinile ja Soomele Eesti rahva nimel edu ning oleme kindlad hõimuvendliku koostöö jätkumises.“

4 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...