Nimelise puu järjekorras on ligikaudu poolsada inimest

"Poeg oli siis kolme kuune ja ma olin väga õnnelik isa," rääkis puu istutanud 41-aastane mees. "See puu elab üle nii minu kui palju põlvkondi minu järel. Tänase seisuga on ligikaudu poolsada inimest pannud end Kadrioru pargi kontoris kirja, et saada pargi alleel endale nimesildi või täpsemalt nimelise tänusildiga puu.

Pilt: Albert Truuväärt

Nimelise puu järjekorras on ligikaudu poolsada inimest (2)

Urmas Kaldmaa

"Poeg oli siis kolme kuune ja ma olin väga õnnelik isa," rääkis puu istutanud 41-aastane mees. "See puu elab üle nii minu kui palju põlvkondi minu järel. Tänase seisuga on ligikaudu poolsada inimest pannud end Kadrioru pargi kontoris kirja, et saada pargi alleel endale nimesildi või täpsemalt nimelise tänusildiga puu.

"Inimesed helistavad või kirjutavad meile sellise sooviga e-kirju päris sageli," tõdes Kadrioru pargi personalijuht Ülle Kruuse-Kingo. Nimeliste puude istutamist alustati viis aastat tagasi ja suur osa praegu järjekorras olijaist jäid välja eelmise allee uuendamisel, sest nimelise puu tahtjaid oli rohkem, kui puid oli vaja istutada. Järjekord on pikenenud tublisti aga ka pärast seda.

Järgmised nimesildiga puud istutatakse sügisel

Järgmine võimalus omale nimelist puud saada tuleb sel sügisel, kui on kavas uuendada 84 puuga allee. Sellise puu saamine ei ole selle soovijale siiski tasuta. Kadrioru pargi juhataja Ain Järve andmeil küsib Karukäpa puukool ühe 6 meetri kõrguse puuistiku eest 360 eurot ja just nii palju tuleb maksta ka nimelise puu soovijatel.

Tänavu sügisel valmiv kaherealine pärnaallee tuleb lossiõuest mere poole ja hakkab olema  peegelpildis mõned aastad tagasi Weizenbergi tänava äärde rajatud alleega. Praegu on tööjärg sealmaal, et halvas seisus olnud vanad puud on eest ära võetud ja ekskavaator on kopa maasse löönud. "Koorime ära 40 cm pehmet pinnast ja teeme istutuskünad," rääkis Kadrioru pargi projektijuht Markko Maasik. "Iga puu jaoks segame kokku mulla ja raudkivide segu, kuhu puud saavad oma juured ajada. Kui me istutuskünasid ei teeks, siis puud elaksid siin rõõmsalt 5-6 aastat, kuni mullapallist saavad toitained otsa. Edasi läheks aga raskeks."

Maasiku sõnul saab rajatavate alleede põhjal järjest rohkem aimu sellest, mis kunagi Kadrioru lossi alumises aias Peeter I ajal oli ja mis seal kunagi tulevikus taas olema hakkab. "Me tahame taastada Peeter I aegset aeda ja alleed on tulevase aia välimised servad," ütles Maasik.

Annetajate abita pole alleesid uuendada saanud

Kadrioru pargi juhataja Järve sõnul sai nimesildiga puude mõte alguse sellest, et Kadrioru lossi ringkanali mõlemas servas asuvate ajalooliste alleede puud olid suures osas oma elukaare lõpetanud või lõpetamas. Allee rohkem kui 80 puust oli alles jäänud alla poole. Et kanali ümbrus näeks ka edaspidi hea välja, oli vaja paratamatult alustada allee puude väljavahetamist. "Kadrioru park sai oma rahakoti sisu arvestades osta ainult pooleteist meetri kõrguseid istikuid," meenutas Järve. "Eelnevad kogemused olid aga näidanud, et nii väikesed istikud ennast lõppkokkuvõttes ei õigusta. Karukäpa puukoolist oli võimalik osta ette kasvatatud 6 meetri kõrgusi suuri pärnapuid, aga nendeks ei jätkunud Kadrioru pargil endal raha."

Selles olukorras pöördus Järve Kadrioru seltsi poole lootes leida inimesi, kes oleks nõus pargile uued alleepuud ostma. Park oli omalt poolt valmis võtma enda kanda transpordi ja istutamiskulud ja selleks, et annetanud inimestel säiliks seos pargi ja puuga, otsustati panna puu juurde ka inimese nimega tänusilt.

"Oluline on antud juhul see, et inimesed peavad Kadrioru parki oluliseks," ütles Järve. "Nad tahavad panustada Kadrioru arengusse ja olla Kadrioru käekäiguga seotud selles mõttes, et nende puu on seal."

Oma nime mitte avaldada soovinud nimesildiga puu omanik aga ütles, et tegelikult ei olegi tema ostetud puu juures sildil mitte tema, vaid tema poja nimi. "Poeg oli siis kolme kuune ja ma olin väga õnnelik isa," rääkis 41 aastane mees. "See puu elab üle nii minu kui palju põlvkondi minu järel. Mingis mõttes elab minu hinges tollal olnud rõõm sellega puuga koos sama kaua."

 

 

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...