Nolani filmivõtted viisid Tallinna maailmakaardile

"Nolani filmi "Tenet" võtted näitavad, et siin saab teha seda, mida on huvitav vaadata. Minu arvates on see Tallinnale igati kasulik, kui meid teatakse kohana, kus saab hästi filme teha. Sellega pääseb Tallinn ka rohkem maailmakaardile," ütles linnasekretär Toomas Sepp.

Pilt: Scanpix
Eesti

Nolani filmivõtted viisid Tallinna maailmakaardile

Ivo Karlep

"Nolani filmi "Tenet" võtted näitavad, et siin saab teha seda, mida on huvitav vaadata. Minu arvates on see Tallinnale igati kasulik, kui meid teatakse kohana, kus saab hästi filme teha. Sellega pääseb Tallinn ka rohkem maailmakaardile," ütles linnasekretär Toomas Sepp.

"Me ei saa ju eitada, et niisugused võtted annavad paljudele linlastele sissetulekut ja tööd. On need siis kaubandusketid, hotellid, restoranid või muud teenindusettevõtted," lisas Sepp.


Transpordiameti juhataja asetäitja liikluse alal Talvo Rüütelmaa sõnul andis Hollywoodi tipprežissööri Christopher Nolani filmitegemine Tallinnas linnale kasuliku kogemuse. "Me saime selgeks, et niisugusele suurele tänavate sulgemisele on vaja eelnevalt teha ikka väga põhjalik analüüs," selgitas ta. "Seekord oligi meil kaasatud liiklusala spetsialist professor Dago Antov. Ja elu näitas, et mida me koos ette nägime, see nii ka läks. Erilisi üllatusi see filmimise aeg meile ei toonud. Meedia tegi küll väga head teavitustööd, aga mõned pealkirjad võisid autojuhte alul siiski hirmutada. Kui ikka pealkirjas kuulutatakse, et Laagna tee suletakse, siis ei jõua muu teave alati kohale. Ehkki allpool järgneb jutt selle kohta, et hommikusel tipptunnil saab linna sõita ja õhtul tagasi, on pealkiri juba oma töö teinud."


Kõlavad pealkirjad hirmutasid inimesi Laagna teest eemale, kuid info jagamine aitas anda siiski korraliku ülevaate. "Meie vaatluslend koos politsei- ja piirivalveametiga näitas, et inimesed loobusid üldse Laagna tee kasutamisest," rääkis Rüütelmaa. "Kui juhtisime sellele täiendavalt meedia kaudu tähelepanu, siis olukord paranes ja inimesed kasutasid tipptundidel ka Laagna teed. Suured tänud meediaväljaannetele selle eest! See näitab, kui tähtis on ühitada filmitegijate ja linlaste huvi."


Suursündmus elanikele


Lasnamäe linnaosa vanem Andres Vään kinnitas, et mingit pahameelt Laagna tee sulgemise pärast vähemalt linnaosavalitsusse ei jõudnud. "Kõiki teavitati liikluskorra muudatustest ja linna transpordiamet tegi head tööd, et liiklus sujuks ka piirangute korral," lausus ta. "Muidugi ei saa me midagi parata, kui ajakirjanikud leiavad ikka mõne pahase autojuhi, kes ei saanud oma igapäevast teed mööda sõita, aga nagu ma ütlesin, linnaosavalitsusse ühtegi kaebust ei jõudnud. Filmivõtted ise pakkusid Lasnamäe rahvale suurt huvi, käidi kohapeal uudistamas, vaatamas ja pildistamas. See oli ise Lasnamäe jaoks paras sündmus."


Linnasekretär Toomas Sepp rääkis, et eesmärk oli linnaelanike igapäevategemisi võimalikult vähe häirida. "Tahame ju, et kõik oleksid lõppkokkuvõttes õnnelikud," mainis ta. "Saime ka õppetunni, kuidas peavad lepingud tehtud olema, ja lõpuks ka selgeks, kuidas korraldada liiklust nii, et see linna igapäevast rütmi väga ei häiriks. Suutsime eri huvid kokku sättida selliselt, et filmitegijad ja linnaelanikud oleksid rahul."
Filmivõtted õpetasid Rüütelmaa sõnul, kuidas tuleks reageerida, kui linnas peaks tekkima tõsine kriisiolukord. "Õppisime, kuidas korraldada koostööd politseiga ja teiste riigistruktuuridega, et koos kiiresti tegutseda," selgitas ta. "Nägime ära ka piiri, kui palju võib tänavate sulgemisi teha nii, et linna elu poleks halvatud. Me jälgisime pingsalt reaalajas kogu liikluse olukorda linnas ja olime valmis vajadusel reageerima. Näiteks kui oleks tekkinud mingi suurem veeavarii, mille tõttu oleksime pidanud veel tänavaid sulgema. Siis oleks võib-olla tulnud filmivõtted katkestada. Aga õnneks niisuguseid erakordseid sündmusi ei olnud. See filmisuvi on olnud meile liikluse korraldamisel väga õpetlik. Ja siit ka üleskutse kõigile, kes tahavad Tallinnas korraldada edaspidi üritusi, mis nõuavad suuremaid liikluse sulgemisi – andke meile sellest varakult teada, mida varem, seda parem."


Tunnustus linnale


Toomas Sepp ütles, et tunnustatud filmitegelaste filmivõtted Tallinnas on kindlasti tunnustus meie linnale. "See näitab, et siin saab teha seda, mida on huvitav vaadata. Minu arvates on see Tallinnale igati kasulik, kui meid teatakse kohana, kus saab hästi filme teha. Sellega pääseb Tallinn ka rohkem maailmakaardile," rääkis linnasekretär. "Me ei saa ju eitada, et niisugused võtted annavad paljudele linlastele sissetulekut ja tööd. On need siis kaubandusketid, hotellid, restoranid või teenindusettevõtted. Filmimisega seotud suur hulk inimesi jättis linna kindlasti maha hulga raha. Paljud inimesed said ka ise filmimisel kaasa lüüa ja lähedalt näha, kuidas filmi tehakse, ning ühtlasi teenisid sellega. Ma arvan, et see oli kõigile huvitav. Mõnedki said endale kindlasti filmipisiku ja tunnevad nüüd kinokunsti vastu suuremat huvi kui enne."


Linnavõim sai Sepa sõnul hea õppetunni, kuidas filmitegijatega ja nende Eesti esindajatega suhelda. "Selle tulemusel saime väga paksu lepingu, kus oli täpselt kirjas arvelduste tegemise kord ja seegi, kuidas võiksid filmitegijad panustada kontserdiprogrammi korraldamisega. Ka sellest kultuuriprogrammist ju linnaelanikud võitsid."


Vään lisas, et neli üritust, mida filmitegijad linlastele, eelkõige lasnamäelastele kultuuriprogrammi raames korraldasid, said filmimise raames tehtud. See tulenes juba lepingust Nolani meeskonna ja linna vahel. "See oli siis filmitegijate väike kingitus linnarahvale ebamugavuste tekitamise eest," nentis linnaosavanem. "Ma olen eriti rahul filmimuusika kontserdiga ja arvan, et kõik, kes seda lauluväljakul kuulamas käisid, on minuga ühte meelt. Kuigi kogu kultuuriprogrammi koostati üsna suure kiiruga, õnnestus see ometi suurepäraselt. Ka ilmadega vedas. Kõik tuli hästi välja."


Kokkuvõttes sai linn Sepa kinnitusel kogemusi, kuidas sellist suurt ettevõtmist Tallinnas korraldada, see aga tähendas linna teenistustele tugevat meeskonnatööd. "Mina usun küll, et Tallinn ei ütle ka edaspidi filmitegijatele ära, vastupidi, hoopis soosib filmivõtteid meie linnas," mainis Sepp. "Igal juhul aitab see kaasa Tallinna tutvustamisele laias maailmas. Me ei ütle edaspidi kindlasti filmitegijatele ära, kui nad tahavad siin filmida."

Laadimine...Laadimine...