Noored peaksid koroonapidusid vältima

Cambridge'i ülikooli immunoloogia ja meditsiini professor Paul Lehner ütles teadusmeediakeskuse korraldatud briifingul, et noori on julgustatud osalema "koroonapidudel",  kuna nende nakatumine on ebatõenäoline ja haigus kulgeb kergelt, samal ajal aga saaks koroonaviiruse suhtes immuunsuse.

Pilt: Pixabay

Noored peaksid koroonapidusid vältima (1)

Krista Kiin

"Ma ei soovita kellelgi tahtlikult oma lapsi nakatada," hoiatas Londoni Imperial kolledži immunoloogia professor Danny Altmann, südamele pannes, et koroonaviiruse pikaajalised mõjud pole veel teada. "Kuigi noortel esineb koroonaviirust vähem, võivad nad siiski viirust raskelt põdeda." 

Cambridge'i ülikooli immunoloogia ja meditsiini professor Paul Lehner ütles teadusmeediakeskuse korraldatud briifingul, et noori on julgustatud osalema "koroonapidudel"*,  kuna nende nakatumine on ebatõenäoline ja haigus kulgeb kergelt, samal ajal aga saaks koroonaviiruse suhtes immuunsuse.

Koroonaviirust võib võrrelda tuulerõugetega

"Ütlen optimistlikult, et ma ei usu viiruse nii ebatavalise olevat, et see meid hävitaks või jätakski elama sedavõrd ebatavalisel viisil nagu me praegu elame," sõnas Lehner. "Usun, et sellestki koroonaviirusest saab n-ö "kodunenud" viirus nagu on teised neli koroonaviirust. Sa kas vaktsineerid end selle vastu või haigestud noorena – sealjuures noored reeglina praegusse koroonaviirusse ei nakatu." Viimast silmas pidades meenutas Lehner, et varem, kui polnud tuulerõugede vaktsiini, korraldasid lapsevanemad nn "tuulerõugete pidusid," et lapsed nakatuksid, kuna arvati, et hilisemas eas on haigust vähetõenäoline põdeda.

Kui koroonaviirusse tahtliku nakatumisega seoses tekkis nii mõnelgi vastaspoolel mureküsimus immuunsuse vähenemisest, oli Lehner jällegi optimistlik, öeldes, et uuesti nakatumine saab tõenäoliselt esimesest haigestumisest kergem olema, rääkimata asjaolust, et kordusnakatumine tundub haruldane.

Seega, me peame olukorda küll jälgima, kuid optimismiks on põhjust, sest meie immuunsüsteem ongi loodud viirustega võitlemiseks ning saab hakkama ka koroonaviirusega."

Tahtlik nakatumine on ohtlik plaan

Kuid Londoni hügieeni ja troopilise meditsiini kooli nakkushaiguste epidemioloogia professor David Heymann manitses ettevaatusele: "On küll üks stsenaarium, et Sars-CoV2 muutub endeemiliseks nagu ülejäänud neli endeemset koronaviirust, kuid lõplik asjade areng pole teada meist kellelegi."

Heymann nägi laste ja noorte tahtliku koroonaviirusse nakatumisega seoses kaht peamist probleemi. "Me ei tea veel nakkuse pikaajalisi mõjusid, ja seda isegi noorte ja asümptomaatiliste hulgas, ning pole selge, kui kaua kaitse taasnakatumise eest kesta võib," sõnas ta.

Info puudub asümptomaatiliselt nakatunud inimeste uuesti nakatumise kohta, kuna neid pole tavaliselt testitud.

Londoni Imperial kolledži immunoloogiaprofessor Danny Altmann nõustus, lisades, et kuigi noortel esineb koroonaviirust vähem, võivad nad siiski viirust raskelt põdeda ning samuti võib neil kujuneda nn "pikk Covid". "Ma ei soovita kellelgi tahtlikult asuda koroonaviirust püüdma või oma lapsi nakatama," rõhutas Altmann.

__________________________________________

* Selliste korraldatud pidude eesmärk on lasta end nakatada, et saavutada immuunsus.

Allikas: The Guardian

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...